Omezování vývozu v Číně zdražuje kovy vzácných zemin, za květen stoupla jejich cena v dolarovém vyjádření proti dubnu o osm procent. Vyplývá to z výpočtů Bavorského svazu průmyslu (vbw), který sestavuje měsíční index cen komodit. Tyto suroviny jsou důležité zejména v elektronice a v automobilovém sektoru, ale i v obranném průmyslu.
Nárůst cen kovů vzácných zemin tak byl výrazně vyšší než všeobecný růst cen surovin, které v květnu zdražily o 0,8 procenta. Z jednotlivých kovů vzácných zemin vzrostla například cena terbia téměř o 19 procent, cena gadolinia bezmála o 17 procent a cena samaria o více než 15 procent.
Čínské vedení v dubnu zavedlo vývozní omezení na několik kovů. Peking opatření využil jako mocenský nástroj v obchodním konfliktu se Spojenými státy, který se zintenzivnil po nástupu prezidenta Donalda Trumpa do funkce prezidenta. Jeho dopady ale pociťují i evropské firmy.
"Za tento vývoj je částečně zodpovědný obchodní konflikt mezi USA a Čínou, v jehož důsledku čínská vláda zavedla omezení vývozu mnoha důležitých vzácných zemin a magnetů," uvedl generální ředitel vbw Bertram Brossardt.
Podle různých odhadů se v Číně zpracovává přibližně 90 procent vzácných zemin, které jsou celosvětově potřebné pro průmyslové využití. Jejich ceny dosáhly vrcholu za pandemie covidu-19 na začátku roku 2022, kdy se přerušily globální dodavatelské řetězce. Svaz německého průmyslu (BDI) nedávno varoval před rostoucí závislostí na Číně v oblasti kritických surovin.