Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Všeho je moc - co s tím?

23.8.2005 13:26

Jedním z hlavních faktorů, které určují úspěšnost společnosti v daném odvětví, je to, nakolik jeho celková kapacita odpovídá poptávce po jeho produktech/službách. Nadbytečná kapacita, vedoucí k cenovým válkám, posunu vyjednávací síly z odvětví směrem k odběratelům a/nebo dodavatelům apod., jednoznačně končí ve snížení návratnosti kapitálu ROIC pod jeho náklad WACC (nechme nyní stranou širší důsledky nadprodukce, jako je ničení životního prostředí apod.). Pokles ROIC pod WACC by měl způsobit co nejrychlejší ulumení aktivity v odvětví a přelití kapitálu jinam, ne vždy (respektive málokdy) se tak ale děje.

Je evidentní, že v současné době existuje alespoň částečná nadbytečná kapacita v naprosté většině průmyslových odvětví v rozvinutých zemích - jev způsobený jednak "chybami" na staně investičního rozhodování jednotlivých firem a jednak často relativně vysokými bariérami výstupu z průmyslových odvětví. Jde tedy o stav, kdy nedostatkovým zbožím je sám zákazník.

Obranou je následující:

FÚZE A AKVIZICE,

které optimalizují jak nákladovou bázi nové entity, tak produktovou. Jinak řečeno, tvorba hodnoty za pomocí nákladových a výnosových synergií jde na základě následujících mechanismů:

1. sdílené zdroje a aktivity
2. využití znalostí a zkušeností jednotlivých firem pro optimalizaci chodu nové entity
3. sdílená image, značka (viz níže)
4. vyšší tržní síla ve vztahu k zákazníkům a/nebo dodavatelům, bariéry vstupu (ač v totmo případě lze diskutovat o tom, zda jde o synergii jako takovou)

Vlna fúzí a akvizic v sektoru ale pro něj není samospasitelná a hrozby při využítí této strategie jsou významné - jmenujme střet firemních kultur, nárůst zadluženosti sektoru díky dluhovému financování, ztráta zaměření některých firem, nedostatečné zdroje na dokončení akvizice, atd. Energetici v celé Evropě by mohli vyprávět.

BUDOVÁNÍ SILNÉ ZNAČKY, PODPOŘENÉ KVALITOU A INOVATIVNOSTÍ

Až banální, stále však nedoceňovaná strategie zaměřující se na dokonalé poznání svých zákazníků a vybudování značky tak, aby "seděla" na jejich potřeby. Ono vybudování značky neleží jen v její propagaci, ale (v delším období hlavně) v sebepropagaci produktů jejich vysokou kvalitou a inovativností společnosti.

Přirozeně, že prostor pro budování značky je v různých odvětvích rozdílný. To ovšem nic nemění na tom, že silná značka přináší alespoň částečnou záštitu proti cenovým tlakům díky tomu, že s ní je spojeno vědomí vyšší kvality, rozdílnosti, apod.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data