Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

4.7.2005 13:46
Autor: 

Slovensko
Pokojná atmosféra a minimálna aktivita vládla na dlhopisovom trhu. Chýbali mu impulzy, keďže ekonomický kalendár bol takmer prázdny a ani z domácej scény neprišli žiadne podstatné informácie. Takisto niektorí investori nechceli otvárať pozície pred zasadnutím amerického Fedu. Výnosová krivka sa hýbala len minimálne. Krátky koniec do troch rokov zostal prakticky nezmenený. Mierne poklesli výnosy len v strede a na dlhom konci krivky a to cca o 5 bps a to pod vplyvom poklesu eurových výnosov. Podobne ako i pri devízovom, i na dlhopisovom trhu by mal byť v nasledujúcom týždni relatívny kľud. Očakávame stabilitu výnosov na krátkom konci krivky, dlhý koniec bude sledovať vývoj na vyspelých trhoch.

Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity zrušila aukcie štátnych pokladničných poukážok plánované na júl. Dôvodom je priaznivý vývoj štátneho rozpočtu. Jeho deficit dosiahol za prvých šesť mesiacov tohto roka 1,2 mld. Sk. Z rovnakého dôvodu ARDAL zrušil aukcie poukážok i v júni.

Polsko
Minulý týden polské dluhopisy posilovaly poté, co Výbor pro měnovou politiku snížil úrokové sazby o 50 bps a změnil výhled z neutrálního na další snižování. Týden přitom začal na úrovni 4,69% pro dvou, 4,78% pro pěti a 4,78% pro desetileté dluhopisy. Obavy z hlasování v Sejmu o důvěře ministru financí však přiměly některé investory snížit svou angažovanost na polském trhu s dluhopisy. Zájem o ně se ale znovu zvýšil, jakmile ministr zmíněné hlasování přežil. Ještě výraznější růst nastal pak ve středu po snížení úrokových sazeb. Změna výhledu na další snižování sazeb poslalo dokonce celou výnosovou křivku o 10 bps dolů. Ve čtvrtek dluhopisy zaznamenaly mírnou korekci po oznámení, že ministerstvo financí v třetím čtvrtletí emituje dluhopisy v objemu 14-20 mld. PLN.

Předpokládáme, že pozitivní nálada na polském dluhopisovém trhu zůstane i v dalším období. Očekávání dalšího poklesu sazeb přitom jistě zmírní obavy z výraznějších prodejů. Díky absenci událostí na domácí scéně a začátku prázdninového období, které sníží zájem o obchodování vůbec, nelze ale vyloučit technickou korekci. Trh však bude přitom jistě citlivě reagovat na události na politické scéně. Rovněž předpokládáme, že aukce dvouletého dluhopisy vyvolá zvýšený zájem, který by mohl mít pozitivní dopad na celkovou náladu na trhu.

Maďarsko
Redukce oficiální úrokové sazby v Polsku o 50 bazických bodů a vidina dramatického poklesu inflace spojeného s redukcí 25 % sazby DPH, vyprovokovaly zahraniční investory k masivním nákupům dluhopisů. To vedlo k drastickému poklesu výnosů podél celé výnosové křivky. Není rovněž bez zajímavosti, že úrokové rozpětí mezi desetiletými maďarskými a německými dluhopisy se v průběhu týdne snížilo o dalších 15 bodů a dosáhlo nejnižší úrovně od poloviny března tohoto roku.

Výrazný pokles výnosů implikuje spekulaci trhu na to, že by MNB mohla během července a srpna srazit o dalších 50 bazických bodů. Podle našeho názoru jde o poměrně optimistický předpoklad. Je třeba si uvědomit, že základní sazba se po redukci o dalších 50 bodů ocitne na historickém minimu, kterého bylo dosaženo na jaře 2003 – těsně před první měnovou mini-krizí, která následně vedla k rychlému zvýšení sazeb o 300 bazických bodů. Podle našeho názoru rozhodnou o tom, zdali si MNB bude moci dovolit dále rychle snižovat svoji základní úrokovou sazbu, trhy dluhopisů ve vyspělých zemích. Zůstane-li apetit investorů po vysoce úročených aktivech vysoký i v následujících týdnech, lze si základní sazbu na konci srpna představit na úrovni 6,50 %. V opačném případě je přerušení cyklu uvolňování měnové politiky se základní sazbou na úrovni 6,75 % pravděpodobnější scénář.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů