Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Historie se prostě opakuje...

Historie se prostě opakuje...

16.5.2005 13:23
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Před jistou dobou jsme se na tomto místě věnovali problémům (potenciálním nebo skutečným), jež v poslední době krouží kolem hedge-fondů. Je nesporným faktem, že explozivní růst absolutního počtu těchto investičních „vehiklů“ v posledním roce musel vést k tomu, k čemu vždy a bez výjimky dochází v okamžiku nasycení trhu – k poklesu marží, v tomto konkrétním případě k poklesu dosažitelných výnosů.

Podobná atmosféra téměř vždy vede k vyššímu výskytu „zaručených“ zpráv o blížícím se kolapsu některého z velkých hedge-fondů. The Sunday Times zcela otevřeně jmenoval následující – GLG, Cheyne, ferox, Bailey Coates, Polygon, Rubicon, Vega, Moore Capital, Brevan Howard. Thomas Schneeweiss, profesor financí na University of Massachusetts, nabízí několik názorů, jak se trh hedge-fondů bude vyvíjet:

1. Mnoho hedge-fondů velmi pravděpodobně skončí a přestane poskytovat své služby. Spekulace, že se tak stane v grandiózním měřítku je nejspíše neopodstatněná. Mnoho „tržně-neutrálních“ fondlů se ukázalo být všechno jenom ne neutrálních a investoři do těchto fondů se prostě a jednoduše svých podílů zbaví.

2. Fondy, které přežijí, zásadním způsobem sníží svou „leverage“. Hedge-fondy budou nuceny zvýšit míru ručení za poskytnuté úvěry, banky budou v oceňování tohoto kolaterálu mnohem konzervativnější. To povede k nižším výnosům hedge-fondů, proporcionálně se však sníží i rizikovost. Investoři zvyklí na 15% výnosy si budou muset zvyknout na maximálně +10 %.

3. Investoři začnou diverzifikovat svá portfolia, držená v hedge-fondech. Věřte nebo nevěřte, mnoho individuálních investorů vlastní podíly v relativně nízkém počtu fondů, podobně se však chovají i fondy-fondů.

Prima, nic nového pod sluncem. Výše uvedená slova však byla prvně publikována v zimě roku 1998, krátce po kolapsu nechvalně známého fondu LTCM. Plné znění naleznete na http://cisdm.som.umass.edu/research/pdffiles/hedgefundmyths.pdf.

Historie se prostě opakuje...


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data