Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

HB: Zájem o nové nemovitosti v roce 2005 poroste, jejich ceny budou jen mírně růst nebo stagnovat

10.02.2005 11:33
Autor: 

Následuje tisková zpráva HB:
Hypoteční banka společně se sítí ČSOB poskytla v loňském roce celkem 11 164 hypotečních úvěrů ve výši 12,4 mld.Kč, což v porovnání s rokem 2003 představuje nárůst o 29 % v počtu a o 34 % v objemu. Opět více než 99 %, konkrétně 11 080 hypotečních úvěrů za 11,7 mld. Kč, bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby vzrostla ve srovnání s předcházejícím rokem na 1052 tisíc korun, tedy o 8 %.

„Zájem o hypotéky poroste i letos. Nahrává tomu fakt, že ceny kvalitních nemovitostí v žádaných lokalitách stejně jako ceny stavebních pozemků v okolí velkých měst by měly mírně růst či stagnovat. Díky pokračující privatizaci bytového fondu měst a obcí je také možné vybírat ze široké nabídky starších bytů. Lidé uvažují o pořízení vlastního bydlení také v souvislosti s předpokládaným zvýšením DPH na stavební práce od roku 2008, jež by mohlo přinést nejen nárůst cen nemovitostí, ale i výdajů za rekonstrukce,“ říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. Ceny nemovitostí již vloni nerostly jako v minulosti, naopak na mnoha místech stagnovaly a u panelových domů dokonce klesaly, někde až o 15 %. Na druhou stranu reálné mzdy lidí rostou, úrokové sazby se drží na nízké úrovni a developeři přicházejí s různými nabídkovými akcemi.

Tradičně nejvíce hypotečních smluv uzavřela vloni Hypoteční banka v Praze a středních Čechách (z celkového počtu téměř čtvrtinu úvěrů). „Zvláště rozvojové příměstské lokality Prahy a velkých měst jsou pro investory zajímavé. Rozšiřování průmyslových zón má v dané oblasti pozitivní dopad i na trh s nemovitostmi. Lidé preferují byt nebo dům v příjemném prostředí se zelení, s občanskou vybaveností a dopravní dostupností do centra,“ dodává k tomu J. Sadil. Rostoucí zájem o hypotéky je patrný i v regionech. Příkladem je Karlovarsko. Příjmy obyvatel jsou zde nízké a ceny nemovitostí patří k nejvyšším. Přesto tu Hypoteční banka poskytla vloni o 45 % hypoték pro fyzické osoby víc než v roce předchozím. Největšího nárůstu počtu (59 %) i objemu (86 %) nově sjednaných úvěrů občanům však dosáhla Hypoteční banka v Jihomoravském kraji.

Podobně jako v roce 2003 si i vloni více než polovina (53 %) klientů vzala hypotéku především na nákup nemovitosti. Pokračuje tak trend, že Češi si více kupují hotové domy a byty. V roce 2000 bylo na nákup nemovitosti určeno jen 42 % hypoték. Naopak podíl úvěrů poskytnutých na výstavbu nemovitosti i nadále klesá, ze 42 % v roce 2000 na současných 21 %, tj. polovinu. Co se týče typu nemovitosti, kolem 60 % klientů Hypoteční banky minulý rok žádalo o úvěr na rodinný dům a jen necelých 30 % si pořídilo byt.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data