Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Štěpánek: Úrokové sazby mohou zůstat beze změny ještě několik dalších měsíců

Štěpánek: Úrokové sazby mohou zůstat beze změny ještě několik dalších měsíců

20.10.2004 11:00
Autor: 

Komentář doplněn
Pavel Štěpánek, člen bankovní rady ČNB dnes řekl, že centrální banka by mohla ponechat úrokové sazby beze změny ještě několik měsíců, základní sazba, dvoutýdenní repo, by tak zůstala na současných 2,50 %. Sazby podle Štěpánka možná nebudou potřebovat být zvýšeny o tolik a tak rychle jak se dříve předpokládalo.

"Další pohyb sazeb bude nahoru... Ale podle mne ten pohyb může být menší, než bychom si donedávna mysleli, a řekněme, že nevidím v dohledné době nutnost to začít realizovat," řekl konkrétně Štěpánek. Následně přikývl na dotaz, zda mohou sazby zůstat beze změny až do ledna příštího roku. Je podle něj vhodné počkat, jestli příští data potvrdí názor, že při zrychlujícím ekonomickém růstu je pouze mírná inflace.

"Ta hypotéza, že by budoucí inflační tlaky mohly být slabší, než se mohlo jevit donedávna, ta hypotéza má u mne dobrou naději a velkou váhu," uvedl dále Štěpánek Inflace by podle něho mohla být pod kontrolou i při ekonomickém růstu, který nyní dosahuje zhruba čtyř procent. Cenové stabilitě přitom pomáhá nedávný vstup země do EU. Zároveň růst ekonomiky také zvyšuje daňové výnosy, což pozitivně působí na státní rozpočet. Ten proto krátkodobě nepředstavuje inflační rizika, což podle Štěpánka platí i pro případ ropy a růst mezd. "Myslím, že shledáváme v té budoucnosti celou řadu argumentů pro oslabení rétoriky ve směru jakéhosi návratu sazeb na nějakou vyšší hladinu," dodal.

(zdroj: Reuters)


Váš názor
 • Co tomu říká Pan prezident
  20.10.2004 18:14

  Já k tomu říkám. Současný názor ČNB v tomto článku prezentovaný je v souladu s názorem Pana prezidenta nemůžu nic jiného konstatovat nazrál čas tuto zem opustit a emigrovat.
  Tonda
 • A dalsi sasek na holeni !!!
  20.10.2004 12:54

  Jeden predstavitel CNB po druhem se po jedne navsteve p. Tumy u prezidenta Klause obratil o 180stupnu ve svych nazorech (nebo jen prohlasenich?) na menovou politiku, aniz by se zmenil ekonomicky fundament. Co si mame myslet o jejich nezavislosti??? Ale on ten plat za to stoji ......................At ziji politicti otroci!!!
  Lumir Paska
  • šašci
   20.10.2004 17:43

   Mělo by si toho všimnout víc lidí, jakou máme nezávislou ČNB. Tohle už byl asi třetí šašek v pořadí. Schválně, kdo bude následovat.
   xyz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data