Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Lidé bankám dluží o 65 mld. více než loni; vedou půjčky na bydlení

ČTK: Lidé bankám dluží o 65 mld. více než loni; vedou půjčky na bydlení

30.9.2004 18:00
Autor: 

PRAHA (ČTK) - Češi se u bank stále více zadlužují; letos v srpnu jim dlužili o čtvrtinu více peněz než před rokem. Lidé si půjčují peníze především na pořízení bydlení, a to formou hypotečních úvěrů nebo úvěrů u stavebních spořitelen, vyplývá z dnešních údajů České národní banky. S rostoucím počtem úvěrů přibývá i klientů, kteří půjčky nesplácejí. Banky ale většinou shodně prohlašují, že v tom zatím nespatřují žádný problém.

Lidé v srpnu bankám dlužili celkem 277,5 miliardy korun, což je o 65 miliard více než před rokem. Z toho na hypotékách Češi dlužili téměř 108 miliard korun, což je o 38 miliard více než před rokem. Dluh vůči stavebním spořitelnám vzrostl o 19 miliard na 74 miliard, na spotřebitelských úvěrech domácnosti dlužily 62 miliard korun, tedy o šest miliard korun více než před rokem.

Úvěry spojené s bydlením představují téměř dvě třetiny všech úvěrů domácností. "To dokazuje, že se lidé stále více snaží řešit svoji bytovou otázku. Napomáhají jim k tomu nízké úrokové sazby a vyšší dostupnost úvěrů," komentoval čísla Petr Dufek z ČSOB. "Naproti tomu růst úvěrů určených na financování spotřeby je umírněný," dodal s tím, že čísla ale nezahrnují splátkový prodej, který domácnosti i přes jeho častou nevýhodnost využívají.

Komerční banky nyní využívají klidu před dalším zpřísněním měnové politiky a snaží se nalákat klienty časově omezenými výhodnějšími nabídkami hypotečních úvěrů. Centrální banka na dnešním zasedání podle očekávání rozhodla s růstem sazeb nespěchat a ponechala je na stávající úrovni 2,50 procenta.

Například Česká spořitelna, která je největším hráčem na poli hypoték, od pátku sníží úroky u své nejběžnější pětileté hypotéky z 5,69 na 5,29 procenta. Garantovanou sazbu u roční hypotéky sníží na 3,49 procenta. Nabídka potrvá do konce října. .

Také ostatní banky plánují zlevnit nebo alespoň udržet současnou výši sazeb u hypoték. Živnobanka už sazby snížila před třemi týdny, například jednoletou hypotéku nabízí do konce listopadu za nižší pevnou úrokovou sazbu tři procenta. .

Podle ekonomů sice zadlužení domácností v Česku roste vysokým tempem, je ale stále mnohem nižší než ve vyspělých zemích. Zatímco v Česku mají například hypotéku jen dvě procenta obyvatel, v západních zemích Evropské unie je to přibližně desetkrát víc. .

S rostoucím počtem úvěrů přibývá i klientů, kteří své půjčky nesplácejí. Banky ale většinou shodně prohlašují, že v tom zatím nespatřují žádný problém. "Jako problém to nevnímáme, protože podíl nesplácených půjček na celkovém počtu poskytnutých úvěrů obyvatelstvu klesá. Bance se problémové úvěry daří řešit, pouze pět procent z nesplácených úvěrů skončí před soudem," řekl mluvčí ČSOB Pavel Hejzlar. Pro řešení těchto úvěrů banka podle něj vyžívá i specializovaných společností. .

Také HVB Bank či Raiffeisenbank hlásí malé podíly úvěrů nesplacených ve lhůtě. U hypoték to přičítají zejména důkladnému posouzení bonity klienta. "Celkový poměr delikvence má v naší bance spíše klesající trend. Pro banku nepředstavují tyto neplacené úvěry žádný problém či zvýšené riziko," řekla mluvčí HVB Bank Petra Kopecká. .

Zadlužení domácností podle ekonomů dále poroste. K tomu přispěje i vláda, která plánuje od příštího roku spustit projekt tzv. novomanželských půjček. V první fázi má výhodné úvěry poskytovat přímo fond bydlení ze svých zdrojů, ve druhé fázi by pak úvěry poskytovala jedna banka vzešlá z výběrového řízení a stát by dotoval tržní úroky. Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek předpokládá, že novomanželské půjčky zvýší poptávku po dalších bankovních úvěrech. .

Také objem úvěrů stavebních spořitelen zřejmě dále poroste. Úvěry od stavebních spořitelen má nyní asi třetina klientů, zbytek pouze spoří. Cílem spořitelen je ale tento poměr otočit. Ministerstvo financí chce navíc rozšířit úvěrové možnosti spořitelen a umožnit jim půjčovat peníze i na vybavení domácnosti, což dnes nemohou. .


Váš názor
  • upevněte postavení oveček žíjte na dluh
    30.9.2004 20:27

    co k tomu dále říct jen hlupák se zadlužuje a stává se otrokem
    tonda
Aktuální komentáře
22.6.2018
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  
10:23Roste Praha i Německo. Kofola dál sbírá ztráty, automobilky ustupují  
10:15Co by měl Trump dělat, kdyby chtěl své zemi skutečně prospět
9:39Airbus varoval, že by v důsledku brexitu mohl odejít z Británie
9:13Rozbřesk: OPEC+ na rozcestí: dojde k navýšení těžby?
8:55Evropa dnes míří do zeleného, dění v Praze ovlivní valná hromada ČEZ  
8:33Ministři eurozóny se shodli na dokončení záchrany Řecka
6:33Je čínský model hrozbou tržním ekonomikám?
21.6.2018
22:01Wall Street opět v červených číslech
18:39Ještě lepší než Amazon  
17:43Pražská burza v červeném, ale Kofola po středečním propadu šplhá vzhůru! V Evropě trpěly banky a automobilky
17:29Koruna dokázala najít oporu, libře pomohla BoE, dolar ztrácí  
16:11Spor USA-Čína: Daimler je první, kdo bije na poplach. Přibudou jiní?
15:10Koruna rozdivočela před ČNB. Nejslabší od října  
14:47Páteční valnou hromadu ČEZ budou provázet spory, soudí analytici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu