Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Lidé bankám dluží o 65 mld. více než loni; vedou půjčky na bydlení

ČTK: Lidé bankám dluží o 65 mld. více než loni; vedou půjčky na bydlení

30.9.2004 18:00
Autor: 

PRAHA (ČTK) - Češi se u bank stále více zadlužují; letos v srpnu jim dlužili o čtvrtinu více peněz než před rokem. Lidé si půjčují peníze především na pořízení bydlení, a to formou hypotečních úvěrů nebo úvěrů u stavebních spořitelen, vyplývá z dnešních údajů České národní banky. S rostoucím počtem úvěrů přibývá i klientů, kteří půjčky nesplácejí. Banky ale většinou shodně prohlašují, že v tom zatím nespatřují žádný problém.

Lidé v srpnu bankám dlužili celkem 277,5 miliardy korun, což je o 65 miliard více než před rokem. Z toho na hypotékách Češi dlužili téměř 108 miliard korun, což je o 38 miliard více než před rokem. Dluh vůči stavebním spořitelnám vzrostl o 19 miliard na 74 miliard, na spotřebitelských úvěrech domácnosti dlužily 62 miliard korun, tedy o šest miliard korun více než před rokem.

Úvěry spojené s bydlením představují téměř dvě třetiny všech úvěrů domácností. "To dokazuje, že se lidé stále více snaží řešit svoji bytovou otázku. Napomáhají jim k tomu nízké úrokové sazby a vyšší dostupnost úvěrů," komentoval čísla Petr Dufek z ČSOB. "Naproti tomu růst úvěrů určených na financování spotřeby je umírněný," dodal s tím, že čísla ale nezahrnují splátkový prodej, který domácnosti i přes jeho častou nevýhodnost využívají.

Komerční banky nyní využívají klidu před dalším zpřísněním měnové politiky a snaží se nalákat klienty časově omezenými výhodnějšími nabídkami hypotečních úvěrů. Centrální banka na dnešním zasedání podle očekávání rozhodla s růstem sazeb nespěchat a ponechala je na stávající úrovni 2,50 procenta.

Například Česká spořitelna, která je největším hráčem na poli hypoték, od pátku sníží úroky u své nejběžnější pětileté hypotéky z 5,69 na 5,29 procenta. Garantovanou sazbu u roční hypotéky sníží na 3,49 procenta. Nabídka potrvá do konce října. .

Také ostatní banky plánují zlevnit nebo alespoň udržet současnou výši sazeb u hypoték. Živnobanka už sazby snížila před třemi týdny, například jednoletou hypotéku nabízí do konce listopadu za nižší pevnou úrokovou sazbu tři procenta. .

Podle ekonomů sice zadlužení domácností v Česku roste vysokým tempem, je ale stále mnohem nižší než ve vyspělých zemích. Zatímco v Česku mají například hypotéku jen dvě procenta obyvatel, v západních zemích Evropské unie je to přibližně desetkrát víc. .

S rostoucím počtem úvěrů přibývá i klientů, kteří své půjčky nesplácejí. Banky ale většinou shodně prohlašují, že v tom zatím nespatřují žádný problém. "Jako problém to nevnímáme, protože podíl nesplácených půjček na celkovém počtu poskytnutých úvěrů obyvatelstvu klesá. Bance se problémové úvěry daří řešit, pouze pět procent z nesplácených úvěrů skončí před soudem," řekl mluvčí ČSOB Pavel Hejzlar. Pro řešení těchto úvěrů banka podle něj vyžívá i specializovaných společností. .

Také HVB Bank či Raiffeisenbank hlásí malé podíly úvěrů nesplacených ve lhůtě. U hypoték to přičítají zejména důkladnému posouzení bonity klienta. "Celkový poměr delikvence má v naší bance spíše klesající trend. Pro banku nepředstavují tyto neplacené úvěry žádný problém či zvýšené riziko," řekla mluvčí HVB Bank Petra Kopecká. .

Zadlužení domácností podle ekonomů dále poroste. K tomu přispěje i vláda, která plánuje od příštího roku spustit projekt tzv. novomanželských půjček. V první fázi má výhodné úvěry poskytovat přímo fond bydlení ze svých zdrojů, ve druhé fázi by pak úvěry poskytovala jedna banka vzešlá z výběrového řízení a stát by dotoval tržní úroky. Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek předpokládá, že novomanželské půjčky zvýší poptávku po dalších bankovních úvěrech. .

Také objem úvěrů stavebních spořitelen zřejmě dále poroste. Úvěry od stavebních spořitelen má nyní asi třetina klientů, zbytek pouze spoří. Cílem spořitelen je ale tento poměr otočit. Ministerstvo financí chce navíc rozšířit úvěrové možnosti spořitelen a umožnit jim půjčovat peníze i na vybavení domácnosti, což dnes nemohou. .


Váš názor
  • upevněte postavení oveček žíjte na dluh
    30.9.2004 20:27

    co k tomu dále říct jen hlupák se zadlužuje a stává se otrokem
    tonda
Aktuální komentáře
12.12.2018
9:15Britské premiérce Mayové hrozí pád, konzervativci budou hlasovat o nedůvěře
9:15Rozbřesk: Šance na divoký brexit roste. Jak zranitelný je obchod ve střední Evropě?
8:57Evropské burzy by se ráno mohly inspirovat optimismem v Asii  
8:35Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky
8:33Čína prý souhlasila se snížením cel na automobily z USA
6:18Euro skutečnou alternativou dolaru? Trump pro to dělá hodně, Evropa málo
11.12.2018
22:01Obchodování v USA jako na houpačce aneb Trump, Trump a zase Trump
17:52Evropský parlament přijal návrh reverse charge, který prosazovalo Česko
17:46EK se nelíbí plán Vodafonu, jehož součástí je i převzetí UPC. Úřad spustil antimonopolní šetření
17:38Akcie, kterou jsem už dlouho neviděl
17:36Pražská burza červeným ostrovem, i Wall Street však zvolna zisky odevzdává  
17:15Trhy se těší na pokrok v americko-čínských jednáních, dolar roste
15:55SIPRI: Rusko se loni stalo druhým největším výrobcem zbraní, jedničkou zůstávají USA
15:47Yellenová varuje před další finanční krizí: V systému jsou gigantické díry
15:38Ministerstvo financí a ČNB zřejmě opět doporučí vládě nestanovovat datum vstupu do eurozóny
15:28Prodejce letenek Kiwi.com získal podíl v izraelské AeroCRS
13:06Nálada mezi německými investory překvapila. ZEW ale varuje před koncem roku
12:46Trhy obracejí vzhůru, pomáhá naděje na jednání Číny s USA  
12:42Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů
10:50Shiller: Probíhá jeden z největších realitních boomů v historii, donekonečna trvat nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m