Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co se může dít s akciemi Čra po skončení nabídky odkupu?

Co se může dít s akciemi Čra po skončení nabídky odkupu?

9.9.2004 11:44
Autor: 

Dnes (9. září), končí nabídka majoritního vlastníka Čra, společnosti Bivideon, na odkup akcií minoritních akcionářů za cenu 440 Kč na akcii. Domníváme se, že akcie Čra budou s velkou pravděpodobností brzy staženy z obchodování na burze. Vzhledem k tomu, že Bivideon včera oznámil, že jeho podíl v Čra nyní činí 92,85 %, bude "free float" akcií naprosto zanedbatelný a zájem o obchodování s akciemi i tvůrců trhu je kótovat ve SPADU se výrazně sníží.

Dle našeho názoru Bivideon má zájem dále zvyšovat svůj podíl v Čra, k čemuž nyní může využít dvou zákonných možností, a to:

(i) na valné hromadě prosadit "delisting" akcií Čra. V tomto případě bude emitent (Čra) povinen učinit povinnou nabídku převzetí s cenou určenou novým znaleckým posudkem, který však může vycházet z posudku právě končící nabídky učiněné Bivideonem. Domníváme se že tato cena by se neměla výrazně lišit od současné ceny odkupu, a to 440 Kč za akcii.

(ii) dle §220p obchodního zákoníku vlastník více než 90 % akcií společnosti může tuto společnost zrušit bez likvidace a převzít její jmění. Tento krok je však poněkud komplikovanější a časově náročnější. Při převodu jmění musí být současní akcionáři vyplaceni v penězích a cena musí být stanovena na základě znaleckého posudku. Tato transakce však nepodléhá dozoru Komise pro cenné papíry a hrozí tak riziko, že cena nedosáhne úrovně právě končící nabídky odkupu za cenu 440 Kč.

Investoři, kteří se rozhodli nevyužít nabídky odkupu by měli zvážit výše uvedené faktory spolu s nízkou transparentností majoritního vlastníka ohledně dalšího vývoje společnost a skutečností, že cena odkupu je přibližně v souladu s naším odhadem fundamentální hodnoty Čra, a to 453 Kč.

Tomáš Gatěk, Patria Finance


Váš názor
 • Inzerát na prodej akcií ČRA
  14.9.2004 15:25

  Prodám akcie ČRA, minimální cena 1.000 Kč. Pro pana Bakalu (bývalého člena představenstva) za 10.000 Kč.
  Franta
 • V čem vidíte časovou náročnost vyvlastnění dle 220p?
  9.9.2004 12:52

  Je třeba znalecký posudek, jedno odmávání na valnici (tj. totéž jako pro delistaci), navíc se musí čekat, až to zapíše soud. Na druhou stranu se ušetří čas potřebný KCP ke schválení nabídky a jak ten může být dlouhý ví dobře právě v ČRA. Krásný příklad, kdy se znalecké posudky ke dvěma velmi blízkým datům liší extrémně, je BAATEROS. Tam bylo dle informací předaných rmsystému, tzv. přiměřené vyrovnání téměř třetinové, proti ceně v povinné nabídce převzetí.
  Kozina+
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb