Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

"Trubte na poplach, zrušte poplach" a znovu ... "Trubte na .."

12.08.2004 9:25
Autor: 

Bylo nebylo jedno malé království. Ze všech stran obklopené něčím, co se tvářilo jako hory, žilo si spokojeně pod vládou osvíceného krále Olivera (na jméně zase tolik nezáleží, ale Oliver zní noblesně). Vládce to byl moudrý a spravedlivý, zemi spravoval pečlivě, o své poddané se staral jako o vlastní. Měl jenom smůlu, že nevládl sám - o své povinnosti se dělil s několika ministry. Nominálně mělo jít o osvícené a zkušené jedince, Oliver si však o jejich osvícenosti myslel své.

Jednoho dne přišel za Oliverem jeho ministr pro záležitosti finanční a oznámil neblahou novinu - "Vaše lidská politika nás stála tolik peněz, že se jich v naší pokladně nedostává. Musíme prodat některé z těch mnoha sýpek, co máme na západním konci království. Ty zbylé nás úplně bez problémů uživí, královská truhlice se naplní a lid bude zase moci šťasně užívat Vašeho laskavého kralování. Je tam ale malý problém. Žádný jiný panovník to od nás nejspíš "nastojato" nekoupí, budeme to muset nabídnout po částech jednotlivým zemanům". Protože si však Oliver uvědomoval závažnost situace i závažnost nabízeného řešení, nechal si čas na rozmyšlenou s tím, že se k tomuto nápadu ještě později vrátí.

Tento "čas na rozmyšlenou" ještě zdaleka neskončil, ale jeden z ministrů - říkejme mu třeba Jarmil - usoudil (jak, proč a nač se Oliver nikdy nedozvěděl), že k navrhovanému prodeji určitě dojde. I nechal tuto svou úvahu vybubnovat na náměstích a ryncích. Vypukla panika - lidé se začali balit, nakládali své majetky na vozy a houfně odjížděli. Kdo by tam taky zůstával, když mu prodají výnosnou sýpku, ještě ke všemu nejspíš pod cenou? To nemohlo pozornosti Olivera ujít a protože šlo o laskavého panovníka, který nesnese pohled na trpící lid, pozval si Jarmila na své panství k vysvětlení. Ten se kroutil a vymlouval, ale uspokojivé rozuzlení svého mozkového zkratu Oliverovi nedal. Panovník se rozlítil (hlavně proto, že by rád byl vším lidem oblíben) a nechal nešťastného Jarmila setnout.

Fuj, ten středověk byla opravdu doba temna. Posuneme-li se v časové ose o několik století vpřed zjistíme, v jak osvícené době žijeme. Každý si může říkat co chce a ztráta hrdla mu ani zdaleka nehrozí (právě naopak, dostane ještě nějaké panstvíčko navrch). Biřici, placení za dohled nad děním v království, na podobné přehmaty zběžně juknou a dojdou k názoru, že se vlastně žádná škoda nestala. Opravdu?

* cena akcií ČEZ včera spadla o cca 7 Kč. Vezmeme-li hrubým odhadem, že mezi investory (mimo stát) je rozptýleno 195 milionů akcií, těchto 195 milionů "akcionářů" včera díky Jarmilovi ztratilo 1,365 miliardy korun. V případě podobného exkursu zchudli akcionáři jiné společnosti o cca 256 milionů (67 milionů akcií x 4 Kč).

To Vám nepřipadá jako "vcelku velká škoda"?

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • Politicke riziko
  17.08.2004 10:09

  Kdyz investujete v nasem malem kralovstvi musi si byt vedomi rizika, ze nasi politici mohou placat kde co a nic se jim nestane. Tohle nebezpeci je jiz zahrnutou v ratingu rizikovosti, ktere CR ma. Takze zadne prekvapko, neco takoveho se proste u musi ocekavat. Neznamena to ovsem rezignovat. Takovy placal byl me byt pohnan k zodpovednosti. Treba se casem dopracujem k lepsim ratingum.
  Jarek
 • Nastal cas kupovat CEZ
  16.08.2004 10:14

  vazeny pane, standova zena dnes soukrome zarizuje odprodej CEZu za cenu, kterou si kupujici predem vyzadal, samozrejme, ze za jine vyhody plynouci pro ni a hlavne jejiho manzela... snad nechcete, aby nakupovali akcie za vysoke ceny, prodava se za vysoke.... pokud jeste nechapete o cem mluvim, potom urcite nepracujete ve spravnem oboru a pokud se zarazite nad mravnosti a etikou vazeneho pana standy a jeho lidi, potom nectete dulezite clanky, zejmena ty od druheho pana milose, naseho mileho duchodce... shrnuto, co si narod zvolil, to ma...
  Nastal cas kupovat CEZ
 • no to ze schudli je, ale trosku jejich problem ne ?
  12.08.2004 13:27

  nikdo je nenutil si ty akcie koupit a hlavne nikdo je nenutil aby je neprodali kdyz oliver jmenoval jarmila. Maji-li tihle akcionari problem v teto zemi tak at vemou ty svy prasule a jdou investovat do jineho kralovstvi. Nesvadejme zase na ty dusevni kastraty co nam tu vladnou rizika spojeny s investovanim do akcii
  chytrak
  • Pro Chytráka
   16.08.2004 16:35

   To jméno jsi si zvolil opravdu dobře. Doufám že doma řešíš všechny problémy taky tak. Pokud se doma někomu něco nelíbí tak ať jde z domu. Já jsem přece svrchovaný vládce a co řeknu je svaté i když je to třeba kravina. A že někdo řekne blbost která stojí ostatní 1,3 mld. Kč to je moc i na mě. Kdyby ti zrušili v práci kontrakt kvůli tomu, že někdo řekl nějakou blbost a přišel bys o výplatu nebo o práci taky bys asi šel s úsměvem do sousedního království že??? D.
   David
 • To sis dovolil dost
  12.08.2004 11:59

  přirovnávat tuhle zemičku ke spokojenému království osvíceného Olivera. Od nepaměti tady vždycky vládla banda loupežníků kterým blaho lidu zdaleka neleželo na srdci a po 90 letech se to kdovíproč ani nemohlo změnit ba naopak. Zvlášť je milé, že ta banda má docela obstojné pohunky kreří jí pomáhají a na jednu stranu se tváří jako, že jim něco vadí a jsou ušlechtilejší než ti lupiči u vesel a na druhou vesele podepisují opoziční dohody aby se taky stihli napakovat. Ta partička mariáše kterou tahle banda hraje s místními obyvateli má 32 karet z toho 31 jich leží po kapsách loupežníků a jen jediná, žaludovej spodek zůstala pro zbylé osadníky jdem do disidentu, kašpare.
  Bastard
 • nejvyssi cas se odstehovat
  12.08.2004 11:17

  hm, neco na tom bude. bohuzel nase mocna pck nas dojme, ze slo o nestastny vyrok autority.-) - super - nekdo je holt short a nekdo zase long... zajimave by bylo zjistit, zdalipak nekdo z rodiny nema nekde prihratou polivcicku......
  bob
 • Podstata je někde jinde
  12.08.2004 11:17

  Pan Šejna píše hezky o tzv."akcionářích". D"ležité ale je , co "stát" chce s těmi penzi udělat- zatím to vypadá, že je chce naprosto nesmyslně rozházet na předvolební sliby (vždyt volby jdou už za 2 roky) důchodcům. rodinám , dětem, bohatým, chudým, zkrátka všem. Vzpomínáte? Jedna velká sýpka se celá prodala (jmenovala se Tarnsgas) za 130 miliard na jaře 2002. A vypařila se jako pára nadhrncem, pardon, socani za ni vyhráli volby. Dala někdy tahle (pardon minulá) vláda/Vláďa účet, na co se těch 130 miliard utratilo? Já ho tedy neviděl. A s TELECOMEM a ČEZem to bude to samé, musíme to stihnout prodat do března 2006 a pak se možná Titanik zachrání. Ach můj bože, proč se vlastně rpzčilovat?
  traktorista
  • Chceš účet?
   12.08.2004 11:34

   Stavebko, příspěvky na penzijko, hypotéčky, obcím na "malometrážní byty", "odstraňování vad" paneláčků (odstraňování vad domů z nepálených cihel kupodivu nikoho netrápí ;-). Dotačky na nákup autobusů, na metro a tramvajky pražanům, vyfutrování fondu pro odškodnění pozůstalých po zkrachovalých makléřích, vyplacení kampeličkářů a vkladů v IPB, povodničky, zdravotnictví - jehož služeb zneužívají krom líných socek také neziskoví podnikatelé ... no bylo by toho víc.
   Kozina+
 • Větička pod čarou
  12.08.2004 10:54

  V tom královstvíčku je vůbec zajímavých osůbek a firmiček. Před pár měsíci například jedna známá finanční společnost vydala doporučení prodat akcii sýpky při kursu 130,-Kč neboť nejsou žádné fundamentální důvody pro její další růst... Hmmm, ještě že je vždy připojena větička, aby si poddaní přečetli důležité upozornění k tomuto dokumentu... Co kdyby náhodou uposlechli a pak se chtěli něčeho domáhat...
  Rudolf Kovář
  • RE...
   12.08.2004 11:02

   Ty jsi to asi moc nepochopil, viď ? To že má Patria sto let starý doporučení na ČEZ je jedna věc, tady jde ale o to, že kdejaký ňouma ve vládě plká co mu slina na jazyk přinese a vůbec si neuvědomuje důsledky svého počínání. Jestli někdo prodá nebo ne je jeho věc, já to určitě dělat nebudu. Zdar.
   Batn
 • Pane Žabko
  12.08.2004 10:54

  výnosná sýpka zůstane výnosná i po prodeji státního podílu, protože stát příjde pouze o dividendy a nikoli o daň z příjmu. To, že Vám spadla cena vašeho podílu na sýpce, je Váš problém pouze tehdy, pokud jste chtěl prodat svůj podíl právě teď, když prodává stát. Jestliže se stát dle Vás chová blbě, Vy se chováte úplně stejně blbě. Jinak balit kufry a své majetky začínají nikoli lidé, ale podílníci na sýpce, což nejsou lidé tvořící hodnoty, ale tvorové nazývaní v dnešní době "akcionáři". Tito lidé nakupují podíly za účelem kšeftu s rizikem, že prodělají kalhoty. Kdyby se nechovali jako stádo volů a počkali by, cena jejich podílu opět stoupne.
  Mirek Šejna
  • Dobrý bože! A tohle taky chodí po dvou?
   12.08.2004 17:08

   Drahý pane Šejno, dovolte mi prohlásit, že jste trouba. Váš názor je tak prosáklý komunistickým myšlením, až mě z toho jímá hrůza. Pokud spadne cena akcií v důsledku tržních událostí, je to v pořádku a s tímto rizikem do investice každý investor vstupoval. Pokud cena spadne z toho důvodu, že kdejaký nezodpovědný blb z vlády plácá nesmysly, bez toho, aby se zamyslel, co tím způsobí, už to moc v pořádku není. V USA by za to pro zmíněného blba byla nepěkná polízanice se Stock Exchange Commission. A mimochodem, nejedná se jen o poškození investorů z řad fyzických osob, jsou postiženy například i penzijní a podílové fondy, které své investice vesměs oceňují na principu marked-to-market, takže takováto událost pro ně znamená okamžitou nerealizovanou ztrátu. V poslední řadě, pokud opravdu žijete v domnění, že jediný, kdo opravdu tvoří hodnoty, je pracující lid a každý, kdo nemá v ruce lopatu je příživník (zejména pak buržousti tyjící z pracujícího lidu), pak se obávám, že jste se trochu zasekl v padesátých letech a jediný, Vám sympatický režim, se nachází v Karibském moři kousek od břehů Ameriky! Hurá tam!
   Alex
   • Ztráta
    13.08.2004 13:44

    Tady se pohoršujete že někdo něco plácnul a došlo k poklesu a vůbec Vám nevadí např. IPB, což nemá asi ve světě obdoby. "Hrdinové" této akce teď mají plné kalhoty a snaží si udobřit Nomuru, k drobným akcionářům jsou však stejně arogantní jako dříve. A co snaha zlikvidovat Motoinvest přes zničení Agrobanky s jejím následným prodáním (té lepší části) GE (tu horší část nechali zase drobným akcionářům). Toto bylo vůbec vypečené.
    Hood
   • Ztráta
    13.08.2004 13:44

    Tady se pohoršujete že někdo něco plácnul a došlo k poklesu a vůbec Vám nevadí např. IPB, což nemá asi ve světě obdoby. "Hrdinové" této akce teď mají plné kalhoty a snaží si udobřit Nomuru, k drobným akcionářům jsou však stejně arogantní jako dříve. A co snaha zlikvidovat Motoinvest přes zničení Agrobanky s jejím následným prodáním (té lepší části) GE (tu horší část nechali zase drobným akcionářům). Toto bylo vůbec vypečené.
    Hood
    • Re
     13.08.2004 18:45

     Opravdu nechapu jak IPB souvisi s tematem. Kauza IPB je vec jedna a placani nesmyslu ze strany statu o spolecnostech v jejich vlastnictvi a naslednym pohybem ceny na burze je vec druha. Vitejte do obchodovani se statnimi akciemi. Take jsem zazil horke chvilky pri drzeni TComu a to pan Mlynar se da jeste povazovat za celkem inteligentniho narozdil od zbytku. Proste tohle riziko nesete kdyz si hrajete s papiry, kde hlavni slovo ma stat a je treba s tim pocitat. Kdo to opomene, mel by jeste radeji chvili trh pozorovat a ne na nej vstupovat. To neni fenomen pouze CR (chran vas nevim kdo, zkouset neco ve Francii). A kdyz si jeste zalovite v historii vyroku ministra financi, zjistite, ze vladnim urednikum na burze tolik nezalezi (mnozi mozna ani netusi ze ji dokazou ovlivnit). A zapomente, ze bychom se nekdy dockali takovych sankci vuci pachatelum jako v USA. Zas tak dobry ty Evropsky trhy nejsou.
     MikeSkeeter
  • neřekni to. za ty prachy...
   12.08.2004 11:28

   to ale nic nemění na tom, že za takovéhle výroky je zodpovědný ten, kdo je pronáší. A jistě jako ekonomický expert ví, co to udělá. A jistě zná i call/put opce...
   akcionář
  • Jak dlouho čekat???
   12.08.2004 11:25

   Asi máte pravdu více méně všichni, ale. Já nejsem nějak velký akcionář ale už mi takováto problášení za poslední dva tři roky pokazila několik obchodů a tak čekám čekám až cena zase popoleze a ona po dalším prohlášení zase spadne. Když si to pak přepočítám tak jsem mohl mít zhodnocení aspoň 2x tak vysoké. D.
   David
   • nebo taky znehodnocene
    18.08.2004 14:50

    nevim co je tolik reci kolem CEZ. CEZ je zakladove (novocesky fundamentalne) zdrava spolecnost, a pokud noumove z vlady nebudou plkat do CEZ, a jen budou sledovat vedeni, tak CEZ musi jit nutne nahoru, na uroven evropskych energetickych spolecnosti. Cili, akcie CEZ musi jit pri normalnim a kvalifikovanem vedeni jedine vzhuru.
    franta
   • pane Žabžo
    12.08.2004 15:26

    souhlasím s tímto Vaším příspěvkem.Je kvěci.Nikoho z vlády a ani jiné obyčejné lidi v této zemi nezajímají vůbec žádní akcionáři .Jakékoli akciovky.Podle nich jsme příživníci.A o tomto je.Někdo maká celý život a kromě vlastní rodiny nemá nic.Někdo vydělá a investuje.
    euroakcionářeurosrá
Aktuální komentáře
05.03.2021
10:58Mankiw: Vláda zřejmě překročí maximální povolenou rychlost
10:58TOMA, a.s.: Vnitřní informace o prodeji akcií společnosti TOMA GERMANY, a.s.
10:22Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na lednových 4,3 procenta
10:15Čína letos cílí na více než 6% hospodářský růst
9:09Rozbřesk: Šéf Fedu přikrmil růst výnosů, OPEC nepřestává škrtit trh s ropou
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19
8:36FT: EK zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže
7:02PFNonwovens a.s.: Oznámení o uplatnění práva na dorovnání
6:21Gordon: Technologie produktivitu moc nezvyšují, ale prudce roste blahobyt
04.03.2021
22:40Americké akcie klesaly i dnes, třetí den v řadě  
17:31BNY Mellon a technologicko–finanční rotace
16:51Americké akcie hledají směr, čeká se na vystoupení šéfa Fedu  
15:51Franklin Templeton: Pryč z Covid-19. Pohled na úroky a inflaci v Evropě
13:53Summers: Rizika se změnila, podobnost se šedesátými lety
13:41ČNB dnes potvrdila půlprocento jako rezervu na ochranu úvěrového trhu
12:55USA označily Čínu za největší geopolitickou výzvu 21. století
12:18St. Louis Fed: Škodlivost bubliny a současná valuace trhu
12:16Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu prudce klesly, nezaměstnanost stagnovala

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
  National Beverage Corp (01/21 Q3)
  8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
  14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
  14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
  14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru