Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tak dlouho se chodí … až to skončí pokutou antimonopolního úřadu

Tak dlouho se chodí … až to skončí pokutou antimonopolního úřadu

2.6.2004 17:18
Autor: 

Úřad na ochranu hospodářské soutěže potvrdil své březnové rozhodnutí udělit šesti distributorům pohonných hmot pokutu 313 milionů korun za kartelovou dohodu o cenách v měsících květen až listopad 2001. Dohoda se měla týkat ceny benzínu Natural 95. Jak to tenkrát s cenami benzínu vlastně bylo?

Kartelová dohoda se obvykle uzavírá k simulaci monopolní situace, při níž je cena vyšší než za dokonalé konkurence a zisk monopolu či účastníků kartelu roste na úkor spotřebitelského přebytku (viz teorie monopolu). Pokud je na trhu jen několik firem a náklady na vstup do odvětví jsou velmi vysoké, je někdy lákadlo vyšších zisků natolik silné, že se firmy pokusí spojit své síly proti zákazníkům místo volné soutěže mezi sebou. Úřad na ochranu hospodářské soutěže obvinil firmy distribuující pohonné hmoty, že právě k takovému kroku sáhly na konci května 2001, kdy svorně zvýšily ceny benzínu Natural 95 o korunu a společně postupovaly až do listopadu 95.

Dokázat kartelovou dohodu není nijak jednoduché. Nikdo nesepisuje smlouvy a nikdo se tím samozřejmě nechlubí. Indikací existence kartelové dohody by mohlo být zvýšení rozdílu mezi cenou, za níž distribuční firmy benzín nakupují, a cenou pro koncové zákazníky. Jenže nákupní ceny benzínu nejsou veřejně známé. Pomoci si ale můžeme rozkladem ceny benzínu. Rozdělme si konečnou cenu u benzínových čerpadlech na cenu suroviny, marže rafinérie a distribučních společností, spotřební daň a daň z přidané hodnoty. Za cenu suroviny jsme brali cenu uralské ropy kotovanou na komoditních burzách. S daněmi je to jednoduché a reziduální položkou je součet marží obou segmentů, zpracovatelského a distribučního. Pokud se tato reziduální položka výrazně zvýší, lze se domnívat, že buď na straně rafinérií nebo u distribučních firem došlo k použití praktik nekalé soutěže, tj. buď ke zneužití dominantního postavení monopolu či uzavření kartelové dohody. Následující graf ukazuje, že taková situace v období od května do listopadu 2001 skutečně nastala.

Obr. : Kolik z ceny benzínu jde do kapsy rafinérií a distribučních společností?

Výpočet: Patria Online

Za pozornost stojí, že stejná situace na stala již o rok dříve. Tehdy byly ceny ropy jako na houpačce, rychle stoupaly, rychle klesaly. Sem, tam ovšem ceny u čerpacích stanic zapomněly klesnout.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • ...
  2.6.2004 22:03

  Pořád nechápu, co je na kartelové dohodě "zločinného", že musí zasahovat stát?
  ondra
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data