Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Špidla: Česko se nehodlá zúčastnit závodů ve snižování daní (opak.)

Špidla: Česko se nehodlá zúčastnit závodů ve snižování daní (opak.)

17.5.2004 13:40
Autor: 

PRAHA (ČTK) - Česká republika se podle premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) nehodlá zúčastnit "daňových závodů" ve snižování daní v Evropě. Tyto závody mohou podle něho přinést pouze krátkodobé a nakonec pomíjivé konkurenční výhody pro několik zemí, které tyto závody zahájily.

"Výsledkem takových závodů není nic jiného než zdestruované veřejné služby a systém sociální ochrany. A tyto státy na ně již po neuvážených experimentech ve snižování daní prostě nebudou mít," řekl Špidla koncem minulého týdne v Poslanecké sněmovně, kde reagoval na dotazy opozice, jež se týkaly daňového dumpingu.

Podle Špidly neznamená neuvážené snižování daní nic jiného než rozrušení sociální koheze společnosti, prohloubení příjmové a majetkové polarizace společnosti a růst chudoby.

Za naprosto neudržitelnou označil tezi, kterou spojil s opoziční ODS a podle níž vedou nízké daně k rozvoji "úžasné prosperity". "Ideologická úvaha o obecném dobru z nízkých daní je úvahou pouze ideologickou, jejímž cílem je vytvořit výhody pouze pro omezený rozsah podnikatelů a omezený rozsah členů společnosti," prohlásil.

Špidla uvedl, že Česko ve své daňové politice daňový dumping neprovádí. "Lze konstatovat, že naše daňová politika je srovnatelná s daňovou politikou ekonomicky vyspělých zemí a Česká republika nemíní provádět daňový dumping," řekl. Česko podle něj bude sledovat svoji politiku v daňové oblasti a nevydá se cestou bezhlavého snižování daňových sazeb.

"Považuji za zcela přijatelné, aby se i v rámci EU vedla debata o daňové politice jako celku a hledaly se co nejvýhodnější mixy mezi daňovými politikami v jednotlivých daňových systémech," dodal předseda vlády.

EU již harmonizuje sazby daně z přidané hodnoty v rozpětí od 15 do 25 procent. Přímé daně si však zatím každá země určuje sama. Německý kancléř Gerhard Schröder v poslední době několikrát kritizoval nízké firemní daně v zemích východní Evropy, které takovým způsobem lákají investice ze západu.

Sazby této daně se pohybují od 15 procent v Estonsku, Litvě a na Kypru až po 35 procent na Maltě. Řada nováčků přitom sazby těsně před vstupem do EU snižovala. Například na Slovensku sazba klesla na 19 procent, v Česku na 28 procent a do roku 2006 se má snížit na konečných 24 procent. Naopak Německo má nejvyšší sazbu daně z příjmů 45 procent a obává se proto odchodu firem do východních zemí rozšířené EU.

Po harmonizaci podnikových daní volají někteří představitelé západoevropských zemí, zejména Německa a Francie, a obviňují nové kandidátské země z daňového dumpingu. Většina nových členů EU ze střední a východní Evropy však harmonizaci firemních daní odmítá a daně zvyšovat nehodlá. Proti se staví i řada představitelů EU. Například evropský komisař Frits Bolkestein ve čtvrtek na tiskové konferenci v Praze řekl, že rozhodování o výši daňových sazeb by mělo být nadále ponecháno na jednotlivých členských státech.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data