Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v březnu na  2,5 % - ČNB po dvou letech plní inflační cíl

Inflace v březnu na 2,5 % - ČNB po dvou letech plní inflační cíl

08.04.2004 9:21
Autor: 

komentář doplněn
Spotřebitelské ceny se v březnu zvýšily o 0,1 %, tedy stejně jako v únoru. Meziroční inflace se posunula na 2,5 % z únorových 2,3 %. Není nijak překvapivé, že k růstu indexu spotřebitelských cen přispěly zejména dražší pohonné hmoty. To zaregistroval každý, kdo se stavil u benzínky. Opačným způsobem do vývoje inflace zasáhlo tradiční pokles cen rekreačních pobytů na horách. Přece jen březen již nepatří do hlavní zimní sezóny. Inflace se po 23 měsících vrátila do cílového koridoru České národní banky.

Pohonné hmoty v březnu zdražily o 3,0 %. Příčiny dražšího benzinu tkví v růstu cen ropy a ropných produktů na světových burzách a oslabením kurzu koruny vůči americkému dolaru. Barel severomořského Brentu se v březnu obchodoval v průměru o 9,7 % dráže než v únoru. Koruna vůči dolaru oslabila v průběhu března o 74 haléřů. Co se týče cen na rotterdamské burze, tuna Naturalu 95 se v korunovém vyjádření prodávala v polovině března za 9 600 korun, zatímco v polovině února to bylo o 800 korun méně.

Ve stejném rozsahu jako pohonné hmoty, ale s opačným znaménkem byla inflace v březnu ovlivněna poklesem cen cestovních kanceláří a hotelů na horách. Březnem začíná tříměsíční období „mrtvé sezóny“ pro rekreační průmysl a ceny postupně klesají. Nahoru půjdou ceny zase až v létě.

Nejdůležitější hádankou inflace v každém měsíci jsou potraviny. Tentokrát se jejich ceny zvedly o 0,1 %. Vyšší cifry se objevily na cenovkách u mléka, mléčných výrobků, ovoce, zeleniny a svůj potenciál ještě nevyčerpal „bramborový efekt“. Ceny masa a uzenin klesaly, jen vepřové víceméně stagnovalo před výrazným zdražením, která nás čeká v následujících týdnech.

Návštěvníci restauračních zařízení jistě s nelibostí zaregistrovali zdražení piva o 1,1 %. Vzhledem k tomu, že pivo má v ČR dlouholetou tradici, ale také poměrně velkou váhu ve spotřební koši (2 %), zanechal růst cen piva stopu i v celkové inflaci.

Posunem na 2,5 % se inflace po téměř dvou letech vrátila do pásma, jež ČNB vyhlásila za inflační cíl. Toto pásmo je klesající: od 3-5 procent v lednu 2002 do 2-4 procent v prosinci 2005. Příslušný cílový interval pro březen 2004 je tedy 2,45 % až 4,45 %. Vyčítat centrální bance neplnění inflačního cíle by nemělo smysl. ČNB by se vymluvila. A právem. Podstřelování bylo důsledkem nízkých cen potravin, příznivého vývoje cen pohonných hmot, razantního posílení koruny v roce 2002, ale především absence deregulace nájemného a nízké změny ostatních regulovaných cen. Všechny tyto prvky jsou uvedeny ve výjimkách vyvazujících ČNB z odpovědnosti za splnění inflačního cíle. Nicméně klesaly také ostatní ceny v české ekonomice. Korigovaná inflace bez pohonných hmot, nejlepší český ekvivalent jádrové inflace, dnes stále činí pouze 0,4% (meziroční změna; výpočty Patria Online). Ani zde byste ČNB ovšem nenachytali. Úrokové sazby sice jsou už tři čtvrtě roku stabilní, uvolnění měnových podmínek ale zajišťuje oslabení nominálního i reálného efektivního kurzu koruny. Postupné uzavírání mezery výstupu a růst jádrové inflace by měly vést ke zmírnění akomodativního postoje měnové politiky. Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v dubnu je velmi nízká (zhruba desetiprocentní). V červenci by mohlo přijít první zvýšení o 25 bazických bodů, v říjnu či prosinci posun o dalších 25 bodů.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data