Koruna dnes posílila o deset haléřů a zavírá na úrovni 32,52 Kč za euro, znatelná přitom byla závislost na vývoji eurodolarového trhu. Dolar ráno nejprve oslabil rekordně nízko, na 1,2898 USD/EUR, poté však postupně posiloval až na 1,2770 USD/EUR. Koruna tak zprvu vyskočila na historické maximum 25,29 Kč/USD, později však korigovala a končí na 25,41 Kč/USD.
Domácí trh ignoroval mohutně rostoucí stavební výrobu a sledoval především dění na okolních trzích. Zřetelná potom byla korelace Kč/EUR s eurodolarovým trhem - zdá se, že koruna od rána čekala, kdy přijde ta správná chvíle a euro začne oslabovat k dolaru. Forint zůstává slabý, slovenská koruna si naopak drží výrazné zisky. Ve středu bude v ČR zveřejněna informace o vývoji průmyslové výroby za listopad, v pátek potom ČNB vydá zprávu o listopadové platební bilanci. Očekáváme, že koruna nebude na domácí makrozprávy reagovat, pokud nebudou výrazným překvapením.
Na eurodolarovém trhu začíná být horko, růst eura byl odpoledne zastaven a kurz prošel korekcí. Guvernér Trichet totiž naznačil obavy z "brutálních" kurzových pohybů a trh spekuluje, že se centrální bankéři v Basileji možná skutečně na něčem dohodli. Zatím však žádné verbální intervence proti konkrétním úrovním, takže zatím žádný obrat dosavadního trendu. Hlavní událostí bude summit G7 na Floridě na začátku února.
Po zdolání nového rekordu (1,2898) se euro o cent propadlo, aktuálně se potom obchoduje kolem 1,2800 USD/EUR. Americké makroekonomické zprávy tohoto týdne by mohly nahlodat dosavadní jednoznačný vývoj USD/EUR, počkáme si na ně ale až do středy. Domníváme se, že s tím jak se přibližuje "práh bolesti" na 1,30 USD/EUR, roste nervozita na trhu a pokles dolaru by mohl ztratit momentum.
Radim Krejčí