Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká spořitelna chce koupit penzijní fond, prodává neživotní pojištění

Česká spořitelna chce koupit penzijní fond, prodává neživotní pojištění

1.10.2003 13:02
Autor: 

Česká spořitelna (ČS) uvažuje o koupi některého z penzijních fondů působících na domácím trhu, informovala dnes ČTK. Účastní se již soutěže na prodej některého z „větších“ fondů, jehož výsledek by měl být znám během měsíce. ČS je přítomna na trhu penzijního připojištění skrze Penzijní fond ČS, který je čtvrtým největším domácím fondem s podílem 11 % (z hlediska velikosti svěřeného kapitálu), a který v současné době zaznamenává poměrně dynamicky růst. Největším penzijním fondem v ČR je Credit Suisse Life & Pensions, jehož podíl na trhu dosahuje 27 %.

ČS již dříve uvedla, že uvažuje o posílení své tržní pozice prostřednictvím akvizice některé z již existujících společností na českém trhu nebankovních služeb, penzijní fond byla jedna z uvažovaných možností, avšak dle dřívějších komentářů k ní nemělo dojít ani letos ani příští rok.

Podle našeho názoru je expanze logickým krokem, protože na českém bankovním trhu existuje relativně omezený prostor pro umístění velkého objemu volných prostředků bank (stovky mld. Kč) na úvěrovém trhu (rychle rostoucí retailový sektor stále představuje malou část z celkově poskytnutých úvěrů) při jejich současné silné kapitálové pozici. Případná další akvizice v oblasti bankovních služeb by navíc velmi pravděpodobně nebyla schválena ČNB vzhledem k již tak silným pozicím domácích bank. Prostor pro expanzi tak existuje buď v zahraničí (což je ale strategie mateřských společností - Erste Bank vlastní dceřiné společnosti např. jak v ČR, tak na Slovensku a v Maďarsku), nebo na domácím trhu v některé nebankovní oblasti. Kromě penzijního připojištění v úvahu přicházejí např. leasing nebo životní pojištění.

ČS dnes také oznámila, že svolává na 4. listopadu 2003 mimořádnou valnou hromadu kvůli schválení dříve indikovaného prodeje neživotní části Pojišťovny ČS konkurenční Kooperativě. Podpis smlouvy o prodeji je plánován na první polovinu listopadu 2003. Kooperativa údajně nabídla nejen nejlepší cenu (4,1 mld. Kč), ale také nejlepší strategii do budoucna. Pojišťovna ČS se zaměří na životní pojištění.

Výše uvedené transakce odpovídají strategii ČS a celé skupiny Erste Bank, která se zaměřuje na bankopojištění a další produkty, které poskytují vysoký potenciál ke křížovým prodejům v rámci celé skupiny.

Jan Hájek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data