Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komerční banka je v regionu nejméně závislou na vývoji bankovních titulů v západní Evropě

Komerční banka je v regionu nejméně závislou na vývoji bankovních titulů v západní Evropě

27.5.2003 12:24
Autor: 

Vývoj bankovního sektoru ve střední Evropě byl v 90. letech minulého století ovlivněn převážně státní politikou a intervencemi (např. privatizace, převedení špatných úvěrů na stát nebo státní garance), dále regulací ze strany centrálních bank a makroekonomickou situací v jednotlivých zemích. Specifika ekonomické transformace se tak promítla i do relativně nízké provázanosti bankovních titulů CE3 regionu s podobnými tituly v západní Evropě. I bankovní tituly v rámci CE3 vykazují velké rozdíly v závislosti na vývoji západoevropského trhu, tato závislost je zpravidla vyšší u měsíčních výnosů a nejslabší u denních výnosů, jak znázorňuje následující graf:

Graf: Korelace bankovních titulů a DJ Stoxx Bank Index


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

Maďarská banka OTP vykázala nejsilnější vzájemnou závislost se západoevropským bankovním sektorem, přesto stále nízkou ve srovnání se západoevropskými bankami. Silná korelace může být způsobena relativní stabilitou maďarského bankovního sektoru.

Komerční banka naopak byla titulem s nejslabší vzájemnou závislostí na vývoji sektoru v západní Evropě. Velké ztráty, které vykazovala v 90. letech, převádění špatných úvěrů na stát, privatizace do rukou Societe Generale a následná restrukturalizace toto může částečně vysvětlit (KB významnou měrou přispěla k výraznému růstu indexů PX-D a PX-50 v roce 2002).

Polská banka BPH PBK vykazovala druhou nejnižší korelaci se západní Evropou ze všech čtyř zkoumaných středoevropských bankovních titulů. Banka vznikla fúzí Bank Przemyslovo-Handlowy (vlastněné HVB) a Powszechny Bank Kredytowy (vlastněné Bank Austria) a následná restrukturalizace přispěla ke specifickému chování titulu. Přestože vzájemný vztah mezi BPH a HVB byl v období 1995 – 2003 slabý, v posledních dvou letech se zdvojnásobil.

Korelace středoevropských bank se sektorovými a hlavními západoevropskými indexy v letech 1995 – 2003 významně vzrostla (ale méně než např. korelace telekomunikačních titulů). Jak již bylo řečeno výše, v devadesátých letech hrály důležitou roli specifické faktory týkající se jednotlivých bank (privatizace, převzetí špatných úvěrů státem, garance) a pouze v posledních několika letech se výsledky bank v tomto regionu určitým způsobem standardizovaly. Makroekonomické faktory a restrukturalizace bankovního sektoru by už v budoucnosti neměly příliš zkreslovat hospodaření bank ve středoevropském regionu ve srovnání se západní Evropou a předpokládáme, že v následujících letech se korelace vývoje bankovních sektorů v obou regionech bude zvyšovat.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová

Ostatní články ze série naleznete zde:
Vývoj akcií ČEZ je v podstatě nezávislý na sektorovém vývoji v západní Evropě
Bude Unipetrol nadále minimálně ovlivněn pohybem petrochemických akcií v západní Evropě?
Nakolik ovlivňuje vývoj evropských telekomunikačních titulů sektorový vývoj v regionu?


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC