Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovensko – třetí nejdůležitější trh v rámci skupiny Erste Bank

Slovensko – třetí nejdůležitější trh v rámci skupiny Erste Bank

28.3.2003 13:09
Autor: 

Prostřednictvím Slovenské spořitelny, kde Erste Bank koupila 87% podíl v rámci privatizace koncem roku 2000 (později ale prodala 20 % EBRD), rozšířila Erste své působiště o další národní trh. Z hlediska celé skupiny jde o její třetí nejdůležitější součást, po samotné Erste Bank působící v Rakousku a České spořitelně.

Podobně jako český trh i slovenské bankovnictví prošlo v minulých letech výraznou restrukturalizací a privatizací, což vedlo k nárůstu podílu bank vlastněných zahraničními subjekty na 90 % (v roce 1999 to bylo pouze 34 %). Po několika vlnách státní pomoci výrazně klesl podíl špatných úvěrů v sektoru (na cca 14 % z 38 % před státním zásahem) a ziskovost celého bankovního sektoru měřená návratností vlastního kapitálu se dostala nad 20 %.

Význam bank ve slovenské ekonomice je vyšší než např. v Polsku nebo Maďarsku, ale nižší než v ČR (podíl bankovních aktiv na ročním HDP činil 94 % v roce 2001). Ačkoliv většina hlavních bankovních služeb je plně rozvinuta, slovenský trh zaostává za okolním státy v oblasti vedlejších či náročnějších finančních produktů, jako jsou např. podílové fondy či životní pojištění.

Ačkoliv úrokové sazby na Slovensku v minulosti stagnovaly a v poslední době klesají, úrokové marže v minulých dvou letech zaznamenaly pozitivní vývoj (na rozdíl např. od ČR). To je způsobeno jednak rozšiřováním úrokového rozpětí, neboť průměrné sazby z klientských depozit klesaly dvakrát rychleji než sazby z úvěrů, a jednak také podstatnými změnami ve struktuře aktiv slovenských bank. V druhé polovině minulého roku ale NBS razantně snížila své klíčové sazby a jejich nárůst se nepředpokládá (spíše naopak). Současně s růstem konkurenčních tlaků to může působit na pokles marží slovenských bank.

Vysoké reálné úrokové sazby na Slovensku přispívají k vytrvalému a relativně dynamickému nárůstu objemu klientských depozit. V průměru rostly v minulých letech o 10 % ročně a jejich podíl na celkových zdrojích bank dosahuje v současné době cca 60 %. Podíl depozit k HDP (57 %) zůstává nicméně pod evropským standardem. Z hlediska umístění úspor domácností mají bankovní depozita zcela nejdůležitější roli a lze předpokládat pouze velmi pozvolný přesun k více sofistikovaným produktům.


Zdroj: NBS, Patria Finance

Jak již bylo řečeno, význam bank ve financování ekonomiky výrazně poklesl v roce 2001 po masivním vyvedení špatných úvěrů bank do státní konsolidační agentury (bylo převedeno 2,1 mld. EUR hrubých úvěrů). Podíl úvěrů na aktivech bank poté dosahoval pouze 14 %. Pokud očistíme vývoj úvěrů o tento faktor, pak ročně vykazují poměrně dynamický růst. Díky relativně stabilním makroekonomickým podmínkám, silné domácí spotřebě a rostoucímu zájmu bank o úvěrování drobných klientů lze očekávat, že objem poskytovaných úvěrů postupně poroste a podíl úvěrů na HDP se tak zvýší ze současných necelých 30 %.

Jan Hájek

Další články o Erste bank naleznete zde:
Postavení Erste Bank na rakouském bankovním trhu (2)
Zisk Erste Bank v roce 2002 předčil očekávání především díky jednorázovým výnosům
Výsledky Erste Bank za rok 2002 – Rakousko vs. střední Evropa
Postavení Erste Bank na rakouském bankovním trhu
Erste Bank a charakter rakouského bankovního sektoru


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y