Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přímé bankovnictví v České republice

Přímé bankovnictví v České republice

12.3.2003 12:28
Autor: 

V článku Trendy v internetovém bankovnictví v EU jsme uvedli, že internetové bankovnictví by mělo vést ke snižování nákladů bank. Je sice pravda, že rozjezd a prohlubování povědomí klientů o novém distribučním kanálu nutně vyžaduje vysoké náklady (obzvlášť když se ukazuje, že klienti bank jsou poměrně konzervativní a k novým službám přecházejí pouze postupně), avšak přímé bankovnictví má nižší nároky na počet zaměstnanců a na rozsah provozních prostor. (celý článek naleznete, kliknete-li Trendy v internetovém bankovnictví v EU)

Na druhou stranu není doposud zcela zřejmé, zda je internetové bankovnictví pro banky přínosné z hlediska výše zisku. Cenová politika bank bývá totiž značně agresivní ve snaze získat maximum nových klientů, což se může odrazit i v poklesu celkových výnosů, pokud se nepotvrdí předpoklad vyššího objemu křížových prodejů, z kterých banky dosahují vyšší marže. Navíc, banky v praxi nedokáží přiřadit provozní výnosy a náklady k jednotlivým distribučním kanálům, což přesné měření přínosu nových distribučních kanálů ztěžuje.

Stejně jako v Evropě se ukazuje i v ČR, že je poměrně málo klientů, kteří jsou ochotni přejít od tradiční k čistě elektronické bance. Relativně dobrým příkladem může být eBanka, která se nejprve vydala cestou čistě elektronické banky, ale posléze svoji strategii přehodnotila a nyní má cca 30 poboček a zřizuje službu osobního bankéře. Trend u největších (čistě kamenných) českých bank byl opačný, tj. postupně svým klientům začaly nabízet jednotlivé služby přímého bankovnictví. Dnes se v těchto službách některé banky přímo podbízejí, tj. stimulují klienty zvýhodněnými cenovými nabídkami či zdražením běžných operací prováděných na přepážkách. Rozšířenost aktivních služeb přímého bankovnictví u tří největších českých bank ke konci roku 2002 ilustruje následující tabulka:

Také jsme v minulém článku uvedli, že na příkladu severských bank, kde alternativní distribuce dosáhla v Evropě největšího rozsahu, se často dokladuje, že internetové bankovnictví přispívá ke zvyšování efektivnosti či poklesu nákladů bank. U finských a švédských bank je tak poměr počtu zaměstnanců a poboček na 1 000 obyvatel z evropského hlediska velmi nízký. Jak si z tohoto pohledu vedou české banky uvádí následující graf:

Je ale zřejmé, že nízký počet poboček i zaměstnanců bank na 1 000 obyvatel v ČR i SR není primárně ovlivněn rozvinutostí přímého bankovnictví, ale rozvinutostí celého bankovního sektoru. Jelikož středoevropské bankovní trhy stále výrazně zaostávají svým významem v ekonomikách za stavem v západní Evropě, nelze na základě výše uvedeného grafu efektivnost bank ve střední a západní Evropy přímo srovnávat. Např. Erste Bank, mateřská společnost České spořitelny, na rakouském trhu vykazuje vyšší penetraci elektronického bankovnictví (cca 16 %), přesto by se Rakousko ve výše uvedeném grafu ocitlo na opačném konci než ČR.

Jan Hájek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Severske banky
    12.3.2003 14:53

    Duvodem proc u severskych bank dosahla alternativni forma komunikace nejvetsiho rozmachu muze byt i pocasi. V soucasne dobe studuji v Dansku a byt to neni Svedsko ci Finsko, tak tu je obcas opravdu velka zima. Z CR jsem zvykly chodit vyrizovat sve zalezitosti vetsinou primo do banky, ale tady jsem za internetove bankovnictvi opravdu vdecny.
Aktuální komentáře
27.10.2016
17:06Praha close - Zelené trhy umazaly část týdenních ztrát, KB +1,9 %
17:00Roste v Číně nová třída agresivních investorů?
16:52Technická analýza - Ropě technická analýza ani fundamenty nedávají prostor pro růst
15:29Ztrátový Twitter bude propouštět
13:41Tesla: Po třech letech poprvé v zisku
13:30Nokia čeká další problémy na trzích, akcie se propadly
12:06ČEZ - Oznámení o splacení emise dluhopisů CZ0003514622
11:38Evropa mírně ztrácí, Nokia po výsledcích -8 %
11:28Třetí čtvrtletí 2016 bylo pro Deutsche Bank ziskové. Překvapivě
10:17Pražská burza v poslední obchodní den tohoto týdne maže část týdenních ztrát
9:14Technická analýza - EURUSD dnes pravděpodobně půjde opět pohybem stranou
9:13Rozbřesk – Neochota Iráku omezit produkci posílá ceny ropy k 50 USD/barel
8:46Praha open - Komerční banka může atakovat 900 Kč  
8:22Investorům se nelíbí výsledky firem, proto asijské akciové trhy oslabovaly už druhý den  
26.10.2016
22:30Fond Horizon USD Low – široce diverzifikovaný investiční instrument v USD
22:00US indexy zakončily smíšeně. Apple po výsledcích - 2,25 %
19:30Pět růstových akcií hodných pozornosti: Krása na prodej a globální gigant
17:52Summary: Bayer, Airbus, Heineken, Coca-Cola, Apple
17:40Technická analýza - Pohyb libry k dolaru se ustálil, technicky může libra dál růst
17:31Výnosy se vydaly vzhůru a pomáhaly stejným směrem eurodolaru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m