Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
2002 výsledky Českého Telecomu: rostoucí tlak vnějšího prostředí, snižování nákladů a investičních výdajů

2002 výsledky Českého Telecomu: rostoucí tlak vnějšího prostředí, snižování nákladů a investičních výdajů

26.2.2003 10:11
Autor: 

Zítra zveřejní Český Telecom své předběžné výsledky za rok 2002 podle IAS. Ve čtvrtém čtvrtletí by ve výsledcích společnosti neměl podle nás nastat výrazný zvrat ve srovnání s trendem nastoleným v předchozí části roku upraveným o jistou sezónnost (určitý vliv ale bude mít např. změna počtu telefonních obvodů ze 159 na 14).

Co se týče dlouhodobějších trendů, klíčový je odliv provolaných minut do mobilních sítí a k alternativním operátorům, jak demonstruje následující graf. Zůstává otázkou, nakolik se toto podaří společnosti kompenzovat např. růstem počtu minut spojených s internetovými službami.Zdroj: Český Telecom, Patria Finance

Vývoj tržeb společnosti pak odráží výše zmíněný trend a vývoj průměrných tarifů (počet volných minut, poměr měsíčního paušálu a sazby za minutu, poměr mezi tarifem ve špičce a mimo špičku atd.). Připomeňme, že do konsolidovaných výsledků je proporcionálně (tj. 51%) konsolidován Eurotel, jeho tržby uvádí Telecom zvlášť, náklady společně se svými náklady. Vývoj hlavních skupin tržeb za poslední dva roky je prezentován v následujícím grafu.Zdroj: Český Telecom, Patria Finance

Ukazatelem, který v rámci výsledovky hraje při odhadu hodnoty společnosti asi největší význam, je EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization). Jeho absolutní velikost je obecně dána objemem produkce, popř. množstvím služeb, její cenou a operačními náklady nutnými pro generaci této produkce/služby. Konkrétně, Český Telecom během 9 měsíců roku 2002 dovedl vyvážit klesající objemy provolaných minut a tlak na tarify snižováním nákladů - zvyšováním EBITDA marže. Tento trend, tj. zaměření se na snižování nákladů kvůli tlaku na tržby a relativně malými možnostmi rozšiřovat (či inovovat) portfolio výrobků nebo služeb, je ostatně patrný ve většině zemí západní Evropy. Tam je ovšem nutnost redukce nákladů výrazně zvýšena potřebou restrukturalizovat a redukovat vysoké zadlužení (to je např. odrazem situace kolem udělování 3G licencí, která umožnila několika vládám „vycucnout“ velkou část hodnoty některých poskytovatelů telekomunikačních služeb na úkor jejich akcionářů a věřitelů).

Historický vývoj EBITDA Českého Telecomu je znázorněn následujícím grafem:


Zdroj: Český Telecom, Patria Finance

Nakonec tohoto krátkého pohledu na některé fundamentální aspekty výsledků Českého Telecomu dodejme, že významnou úlohu při determinaci jeho hodnoty bude mít úspěch při snižování investičních výdajů – capex, a to jak v oblasti provozu pevných linek, tak v oblasti mobilních telekomunikací. Ani v tomto se společnost neliší od obecného trendu, kdy výrazné omezení investic, často i zbavování se aktiv méně související s jádrovou činností, je důležitým zdrojem cash flow, často potřebným pro snížení zadlužení (např. u Deutsche Telecom, France Telecom). Předností Českého Telecomu, jehož zadlužení je naopak menší než optimální (z pohledu využívání daňového štítu vzniklého odčitatelností úrokových nákladů z daní) je, že oproti těmto operátorům jeho volné cash flow může být vypláceno ve formě dividendy, či použito na akvizici 49% podílu v Eurotelu.

Jiří Soustružník

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba