Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Čtvrtletní výsledky a makroekonomické ukazatele zařídily růst amerických akcií

    Čtvrtletní výsledky a makroekonomické ukazatele zařídily růst amerických akcií

    29.01.2003 8:56
    Autor: 

    Wall Street nečekala na projev amerického prezidenta a díky překvapivě nižšímu poklesu spotřebitelské důvěry a růstu nově prodaných domů za měsíc prosinec korigovala předešlé propady. Růst indexů, které se v posledních dnech spíše řítily směrem dolů, podpořily některé čtvrtletní výsledky společností.

    Index Dow Jones tak zásluhou dvojice Merck & Co a Procter & Gamble posílil o 1,2 procenta na 8088,84 bodů. První zmiňovaná společnost nejprve informovala o nárůstu čistého zisku ve čtvrtém čtvrtletí o 2 procenta a posléze oznámila možné překonání očekávání analytiků pro letošní rok (+5,1%). P&G pak informovala akcionáře o ročním růstu zisku v rozmezí 12 až 13 procent, což překonalo cíl výkonného ředitele A.G. Lafleye, který na začátku roku stanovil metu 10procentního růstu. Společnosti se podařilo prodat více zubních past značky Crest a dětských plen Pampers (+2,35%).

    Čtvrtletní výsledky, které předčily očekávání prezentoval výrobce hormonálních léků, společnost Wyeth (+10,9%), když oznámil zdvojnásobení zisku za čtvrté čtvrtletí. Oznámení 77letého výkonného ředitele největší pojišťovací skupiny na světě AIG M. Greenberga, že našel svého nástupce v řadách společnosti, pomohlo akciím AIG (+1,4%). Greenberg, který toto prohlášení učinil na finančním fóru pořádaného Salomon Smith Barney, však odmítl zveřejnit jméno osoby, jenž jej vystřídá na vedoucí pozici.

    Růst některých společností ovlivnila řada doporučení analytických týmů. Jednou ze společností, která se dostala v průběhu včerejšího dne na řadu, byl výrobce optický součástek Ciena Corp (+7,86%). Analytici UBS Warburg zvýšili své investiční doporučení na akcie společnosti z „reduce“ na „neutral“ poté, co se domnívají, že společnost dosáhne jimi očekávaných výsledků na konci tohoto měsíce. Dobrou zprávu trhu dodal výrobce kopírovacích přístrojů společnost Xerox, která oznámila výši zisku 0,01 USD na akcii oproti ztrátě za stejné období loňského roku (+17,39%).

    Naopak zklamání přinesly výsledky společností SBC Communications a R.J. Reynolds Tobacco. Telefonní společnost oznámila pokles tržeb ve čtvrtém čtvrtletí a snížila své odhady pro rok 2003 (-2,13%). Tabákový koncern pak oznámil ztrátu 59 mil. USD v posledním čtvrtletí a pokles tržeb o 5 procent (-4,93%). Pokles ceny akcií druhého největšího světového výrobce nealkoholických nápojů - společnosti PepsiCo Inc (-0,049%) - způsobila informace Pepsi Bottling Group, který je největším distributorem Pepsi a Mountain Dew Soda, o možném nesplnění očekávání analytiků o výši zisku 0,22 USD na jednu akcii (-2,77%).

    Večerní projev prezidenta Bushe o stavu unie byl v prvé řadě směřován k otázce Iráku poté, co americký prezident prohlásil, že jeho země poskytne tajné důkazy, které získala CIA a prostřednictvím Collina Powela s nimi seznámí příští týden Radu bezpečnosti OSN. Další část projevu se týkala navrhovaného balíčku ekonomických opatření a zdravotní péče. Index S&P získal 1,3 procenta na 858,54 bodu a index Nasdaq posílil o 1,3 procenta na hodnotu 1342,18 bodů.

    Roman Koděra, Patria Direct


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    22.07.2026
    22:39Alphabet překonal odhady. Poptávka po AI je enormní, cloud vykázal více než 80procentní růst
    22:01Akcie před výsledky technologických gigantů kolísaly, růst ropy zvýšil obavy z inflace  
    18:10Stát by mohl dát na burzu až 40 procent akcií pražského letiště v roce 2028, řekl Babiš
    18:05A komu tím prospějete?
    16:59Šéf Equinoru: EU zřejmě nesplní cíl pro naplnění zásobníků plynu před zimou
    16:40Prezident Pavel vetoval spornou novelu rozpočtových zákonů
    16:28Alphabet čeká klíčová zkouška. Investoři chtějí vidět návratnost investic do AI  
    16:27AMD investuje do firmy Anthropic až pět miliard dolarů, Antropic od AMD koupí čipy
    15:01Moneta by měla pokračovat v růstu. Klíčovým tématem bude kapitál a výplata akcionářům  
    13:29Autonomní agent AI se při bezpečnostním testu vymkl kontrole, uvedla OpenAI
    13:15Za Starmera vedl obranu, nyní bude Healey šéfem britské státní kasy. Investoři tak sází na vyšší výdaje na obranu
    11:40Goldman Sachs hledá příležitosti mimo AI. Sází na spotřebu, finance i cestování
    11:10Zatímco se čeká na Google, ropa poskočila výš a opatrnost se vrací  
    8:56Rozbřesk: O neudržitelnosti nízkých cen potravin v ČR
    8:50Babiš otevřel debatu o cukrové dani. Trhy sledují také Írán, léky a energetiku  
    6:03Cena pojištění AI dluhu roste. Oracle se dostal na úrovně z finanční krize
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    0:00Alphabet Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00AT&T Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
    0:00GE Vernova Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00International Business Machines Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Kinder Morgan Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Las Vegas Sands Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Moody's Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00Philip Morris International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00ServiceNow Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Tesla Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Texas Instruments Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    7:00Equinor ASA (06/26 Q2)
    19:00Deutsche Boerse AG (06/26 Q2)
    22:15Raymond James Financial Inc (06/26 Q3)