Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Za distributory elektřiny asi doplatíme deset až 19 mld. Kč

ČEZ: Za distributory elektřiny asi doplatíme deset až 19 mld. Kč

3.4.2002 14:47
Autor: 

PRAHA 3. dubna (ČTK) - Společnost ČEZ, která by měla na základě březnového usnesení vlády získat státní podíly v osmi elektroenergetických distribučních společnostech výměnou za podíl 66 procent v přenosové soustavě ČEPS, předpokládá, že za transakci státu doplatí deset až 19 miliard korun. Oznámil to výkonný ředitel ČEZ pro financi a správu Petr Vobořil na dnešním setkání s novináři. Vládní návrh předběžně předpokládal sumu 25 až 35 miliard korun.

Řádově několik miliard, což by měla být větší část z celkové sumy, by měl ČEZ podle Vobořila státu splatit ve druhé polovině letošního roku. Privatizační rozhodnutí vlády by mělo padnout počátkem května, akcie by měly být převedeny v červnu až červenci.

Jak uvedl finanční ředitel, ČEZ má v letošním roce zatím možnost uvolnit asi osm miliard, a to díky bankovním úvěrům a směnkovému programu. Společnost ale nepočítá s tím, že by celou tuto sumu na doplacení za distribuční společnosti využila. ČEZ totiž zároveň podle Vobořila jedná o překlenovacím úvěru.

V dlouhodobém horizontu, kdy společnost během několika dalších let počítá s průběžným splácením zbývajících asi 30 až 40 procent částky, plánuje ČEZ koupi financovat buď prostřednictvím obligací nebo úvěrů. Emisi obligací ČEZ podle Vobořila možná uskuteční ještě v letošním roce. Finanční ředitel zároveň nevyloučil, že se ČEZ rozhodne pro dlouhodobý směnkový program.

Podíly v distribučních společnostech a v ČEPS by měly být oceněny do 30. dubna, provést by je měl státem vybraný soudní znalec. Společnost ČEZ zároveň pověřila americkou investiční banku Merrill Lynch, aby plnila funkci nezávislého dohledu nad oceňováním. ČEZ s touto bankou již dříve spolupracoval, a spolupráci tak jen prohloubil, protože na vypsání výběrového řízení již nezbyl čas.

Ocenění podílů v distribučních společnostech a provozovateli přenosové soustavy ČEPS bude podle vedení ČEZ ovlivněno jejich budoucím postavením na trhu s elektřinou. Přenos a distribuce elektřiny budou totiž i po úplné liberalizaci trhu regulovanými a ekonomicky stabilně výnosnými službami.

Od distribuce by se ale za několik let, v návaznosti na trendu v Evropské unii, měl oddělit obchod s elektřinou, takže konečný zákazník si bude moci zvolit jakéhokoli dodavatele. ČEZ potvrdil, že v budoucnu bude mít zájem se podílet i na obchodu s elektřinou.

Vláda o spojení výrobce elektřiny ČEZ a osmi distributorů rozhodla 11. března poté, co se jí nepodařilo prodat elektrárenskou firmu a státní podíly v šesti distribučních společnostech ve dvoukolovém privatizačním tendru.

FNM by měl odkoupit od ČEZ 66procentní podíl v jeho dosud stoprocentní dceřiné firmě, společnosti ČEPS. Fond si ponechá 51 procent a 15 procent převede na ministerstvo práce a sociálních věcí pro budoucí sociální pojišťovnu.

Souběžně by měl FNM prodat společnosti ČEZ podíly v Severočeské energetice, Severomoravské energetice, Středočeské energetické, Východočeské energetice a Západočeské energetice. V těchto firmách ČEZ získá majoritu.

V Jihočeské energetice a Pražské energetice, kde stát prostřednictvím FNM a ČEZ nevlastní majoritu, by měl fond společnosti ČEZ prodat po 34 procentech akcií. V případě dalšího státem neovládaného distributora, Jihomoravské energetiky, by měl FNM prodat výrobci elektřiny ČEZ 32procentní podíl, který spolu s dosavadním dvouprocentním podílem opět ČEZ zajistí blokační minimum. Zbytkové, asi čtrnáctiprocentní podíly stát převede opět na sociální pojišťovnu.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data