Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Deficit státního rozpočtu dosáhl ke konci listopadu bezmála 60 mld. Kč

03.12.2001 14:41
Autor: 

Deficit státního rozpočtu se ke konci listopadu výrazně prohloubil, když schodek narostl z říjnové úrovně 35,5 mld. Kč. až na 59,8 mld. Kč. Státní rozpočet na rok 2001 byl původně schválen s deficitem 49 mld. Kč, po určitých úpravách však celoroční deficit narostl na téměř 61 mld. Kč.

Státní rozpočet na letošní rok je díky různým přesunům a dodatkům mimořádně nepřehledný. Zatímco schodek státního rozpočtu byl původně v lednu schválen ve výši 49 miliard, postupně narostlo očekávání ministerstva financí až na 95 miliard korun, především díky novým dluhopisovým programům na úhradu výdajů spojených s výplatami kompenzací za zkrachované kampeličky a sucho, které prý poškodilo zemědělce. Kromě toho vláda přesunula z loňského roku na letošní splátku ztráty Konsolidační banky z roku 1999, kdy tato hospodařila se ztrátou 36 miliard korun. Vláda si nyní nad těmito 46 miliardami jakoby "myje ruce" a tváří se, že nejsou výsledkem její politiky, ale rozhodnutí Parlamentu, což je sporné. Nicméně, i ve "zbytkovém" rozpočtu je situace horší, než se zdá. Vládě se nedaří vybírat daň z přidané hodnoty tak, jak si plánovala (chybí cca 15 miliard korun), což je jen částečně kompenzováno vyšším výběrem tzv. "sociálního pojištění" (o 6 miliard korun). Kromě toho, vláda plánovala příjem 20 miliard korun z prodeje licencí UMTS, místo kterých dostane letos miliardy jen dvě. Celkově tedy není důvod měnit náš odhad, že schodek veřejných rozpočtů dosáhne letos minimálně 100 miliard korun (5% HDP). Po započítání mimorozpočtových fondů a odečtení privatizačních příjmů dosáhne schodek dokonce 175 miliard korun, tj. 8,5% HDP. Evropská unie se již těší, jak se s tímto problémem vyrovnáme, než do ní vstoupíme…

(Ondřej Schneider)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (02/21 Q4, Bef-mkt)
Tesco PLC (02/21 Q4)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:00JPMorgan Chase & Co (03/21 Q1)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (03/21 Q1)
14:00Wells Fargo & Co (03/21 Q1)