Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Říman: Ovládnutí ČEZ jednou firmou by mohl zabránit zákon

Říman: Ovládnutí ČEZ jednou firmou by mohl zabránit zákon

21.3.2007 8:32
Autor: 

Praha 20. března (ČTK) - Zárukou proti ovládnutí společnosti ČEZ jedinou firmou při další případné privatizaci by mohl být zákon, který by zakazoval držet jedné společnosti více než například deset procent akcií ČEZ. České televizi to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman s tím, že v příštím roce se s žádným dalším prodejem podílu ČEZ nepočítá. O privatizaci sedmi procent akcií ČEZ rozhodla vláda v pondělí.

O akcie ČEZ projevila zájem i sama firma. Podle předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti ČEZ Martina Romana management společnosti nechce v rámci privatizace odkoupit na burze pouze vládou navrhovaných sedm procent, ale hodlá získat až desetiprocentní podíl. Roman to dnes řekl v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce. Dodal však, že půjde o dlouhodobý proces, který potrvá minimálně do konce letošního roku.

Prodej zbývajícího podílu ČEZ podle ministra Římana zůstává na programu; v energetickém odvětví se ale vyskytly v posledních měsících nové skutečnosti spojené s energetickou bezpečností.

Ministr jmenoval některé státní firmy, kterým by podle něj bylo lépe v soukromých rukou. Horkými kandidáty na privatizaci tak jsou kupříkladu Česká pošta, Letiště Praha a České aerolinie. Částí peněz z jejich privatizace by Říman v budoucnu rád nahradil prostředky z připravovaného prodeje sedmi procent ČEZ, které byly podle něj původně zamýšleny na rozjetí důchodové reformy.

Prodej sedmi procent akcií ČEZ přes kapitálový trh ve středu schválila vláda na návrh ministerstva financí. Při současné ceně akcií by stát mohl získat kolem 36 miliard Kč, které chce použít na schválené opravy a stavby silnic. Stát nyní vlastní 67,6 procenta ČEZ.
Patria

Váš názor
 • Inovace
  21.3.2007 11:25

  Všechny zákony pana Římana a všechny ČEZofily pěkně převeze prostá technická inovace. Pouhých 28 pracovníků fmy Steorn změní svět. Bez "sametových revolucí" řízených z velvyslanectví nejmenované cizí mocnosti. Prostě světu bude představeno udělátko jménem ORBO a všichni milovníci uhlí a "bez konexí to nejde" z toho budou PAF. Šach mat. Jak moc toužíte být posledními, kteří se o tom dozví?
  Guru
  • Steorn
   21.3.2007 11:45

   Žádný šach mat nebude. Perpetum mobile neexistuje, fyzikální zákony stále platí. Nevěřte kdejaké kachně...
   Pavel
   • 7.7.2007
    21.3.2007 14:21

    Zdravím Vás Pavle, samozřejmě máte pravdu. Zákony stále platí. Avšak čistě pro pobavení: poznačte si prosím do kalendáře datum 7.7.2007. Kdyby ORBO bylo představeno o den dva dříve, berme to za jistou toleranci. Schovám 1 láhev kvalitní meruňkovice a potom ji s Vámi rád propiju, pokud se budu mýlit. Přihlašte se prosím 7.7. o výhru.
    Guru
 • Obávám se, že ten kdo toto tvrdí se jaksi zapomněl na hodinách V.U.M.L.U
  21.3.2007 9:11

  Nebo planovane hospodarstvi
  CEZFILL
  • Je to diletant
   21.3.2007 10:16

   A co volný pohyb, zboží, služeb a kapitálu platný v rámci EU? Pan Říman asi nečte, neboť navrhuje obdobu "zákona o Volkswagenu", který se snaží zrušit Evropská komise. Toto by mu v Bruselu neprošlo. A ani antimonopolní úřad by neměl mlčet.
   Cassis de Dijon
  • jasne
   21.3.2007 9:32

   CEZFILL to trefil, Riman je mimo
   lukas
   • výkaz
    21.3.2007 9:37

    Já bych všechno zakázal, pěkně by firmy vykazovaly kolik mají procent! Ať žije komunismus.
    kopýtko
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba