Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: MF po přípomínkách upravilo některé z reformních návrhů

ČTK: MF po přípomínkách upravilo některé z reformních návrhů

27.04.2007 16:35
Autor: ČTK

Praha 27. dubna (ČTK) - Ministerstvo financí na základě připomínkového řízení, které tento týden ukončilo, upravilo část navrhovaných změn v daňových zákonech. Například danění cenných papírů se ve srovnání se současným stavem zásadně nezmění. Naopak v návrhu zůstalo zrušení daňového zvýhodnění stravenek u zaměstnavatele a zrušení osvobození úrokových výnosů u hypotečních zástavních listů. Vláda by měla materiál zřejmě projednat kolem poloviny května, sdělila dnes ČTK náměstkyně ministra financí Dana Trezziová.

V návrhu rovněž zůstávají hlavní změny, tedy zavedení jednotné sazby daně z příjmu ve výši 15 procent a postupné snižování daní u firem až na 19 procent v roce 2010. Od roku 2008 by se měla také zvýšit snížená sazba DPH z pěti na devět procent.

U cenných papírů MF nově navrhuje rozdělení cenných papírů na skupiny tak, aby u akcií z veřejných trhů a podílových listů zůstalo zdanění stejné jako nyní. Investoři nyní prodej akcií a podílových listů zdaňují jen v případě, když je vlastní méně než šest měsíců. Ostatní neobchodované cenné papíry by pak měly být osvobozeny od daně až po pěti letech.

Z návrhu podle Trezziové například vypadlo také snížení limitu pro odepisování hmotného a nehmotného majetku. Původně MF navrhovalo u movitého hmotného majetku snížení dosavadní částky 40.000 korun na 20.000 korun a u nehmotného majetku snížením na částku platnou do roku 1999, tedy na 40.000 korun.
MF původně chtělo také zrušit osvobození od daně příspěvků ze sociálního fondu, například lístky do kina nebo zájezdy. Nově navrhuje ponechat toto osvobození u zaměstnanců. "Ale současně stanovíme, že tyto benefity jsou u zaměstnavatele daňově neuznatelným nákladem," uvedla Trezziová.

Zrušení výhod u hypotečních zástavních listů MF odůvodňuje tím, že kontrola ze strany finančních úřadů k využívání této výhody je prakticky nemožná. Nový postup by se podle návrhu týkal až úroků z hypotečních listů nově nabytých od roku 2008. Podle některých odborníků může toto opatření zdražit hypotéky, protože bankám se zdraží zdroje na jejich financování.

Do budoucna by nemělo být také možné, aby si zaměstnavatel do nákladů započítal 55 procent ceny stravenky, stejně jako odpočet nákladů na závodní stravování. Kritici tohoto návrhu namítají, že zrušení by mohlo negativně ovlivnit vůli zaměstnavatelů tento benefit dále poskytovat a zároveň to sníží tržby restaurací.
V návrhu MF dále ponechalo zrušení registračních pokladen, prodloužení odpisů, zdanění poplatků u loterijních společností. Terminologie se upravila u návrhu na zrušení odpisu z daní všech úroků z nově uzavřených úvěrů. "Myšlenka zůstává," sdělila ČTK.

MF původně navrhovalo, že od roku 2008 zavede strop pro výši úroku, o kterou si podnikatel či firma může snížit daňový základ. Má to být šest procent. Úroky zaplacené nad tuto hranici by měly podniky danit. Podle vyjádření Trezziové pro Hospodářské noviny nebudou společnosti muset platit daň, pokud úroky nepřesáhnou jeden milion korun.

MF v reformních zákonech také navrhuje, aby firmy s obratem vyšším než deset milionů korun ročně a jejichž zdaňovacím obdobím je povinně ze zákona kalendářní měsíc podávaly daňová přiznání v elektronické formě se zaručeným elektronickým podpisem. Dosud tak mohly činit dobrovolně.

Kompromisu dosáhlo MF podle Trezziové s pojišťovnami ohledně technických rezerv pojišťoven, které původně MF navrhovalo zdanit. Konkrétní závěry ovšem neuvedla.

Změny daňových zákonů MF připravuje v rámci reformy veřejných financí, jejímž hlavním cílem je omezit rostoucí zadlužování země. Návrhy MD, pokud projdou parlamentem, by měly začít platit od roku 2008.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)