Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké hospodářství ve 3Q rostlo o 3,5 %, na trzích i přesto bezbřehé nadšení nepanuje

Americké hospodářství ve 3Q rostlo o 3,5 %, na trzích i přesto bezbřehé nadšení nepanuje

30.10.2014 14:03
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Americké hospodářství podle prvního odhadu rostlo ve 3Q anualizovaným tempem 3,5 %. Hodnota tak o pět desetin překonala konsensuální odhad a z největší světové ekonomiky vyslala mírně pozitivní signál. Dolar po zprávách zisky vůči euru nenavyšuje. Výnosy 10y amerických státních dluhopisů klesají.

Dekompozice růstu HDP pak naznačuje hned několik zajímavých trendů. Tím prvním je oslabení dynamiky růstu osobní spotřeby, která rostla o 1,8 % (ve 2Q +2,5 %, konsensus +1,9 %). Důvodem je slabší poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby, které sice pokračují v růstovém trendu hodnotou 7,2 %, oproti předchozímu čtvrtletí však hlásí výrazné ochlazení (ve 2Q +14,1 %). V kombinaci s menšími výdaji na spotřební zboží tak ve výsledku došlo k mezikvartálnímu zpomalení tempa růstu celkových výdajů domácností za zboží na 3,1 % z 5,9 %. Druhá složka osobní spotřeby – výdaje na služby – hlásí pokračující trend mírného růstu, když přidává 1,1 % (ve 2Q +0,9 %). Vývoj v položce osobní spotřeby je pak významný především s ohledem na skutečnost, že se na tvorbě HDP podílí více než ze dvou třetin.

Podle předpokladů výrazně poklesla dynamika růstu také u další složky podílející se na tvorbě HDPsoukromých investic. Ty ve druhém čtvrtletí prudce stouply (+19,1 %), aby následně ve čtvrtletí třetím rostly „pouze“ o 1 %, což je výrazně níže, než předpokládaly odhady na úrovni 6,4 %. Důvodem je jak slabší dynamika růstu u investic do vybavení, tak také ochlazení poptávky po investicích do nemovitostí.

Třetí složka HDP - vládní spotřeba - ve 3Q rostla o 4,6 % a výrazně tak zrychlila svůj růst (ve 2Q 1,7 %). Nadále tak pokračuje trend stupňujících se výdajů, který vede k prohlubování vládního (respektive veřejného) dluhu.

Vyšší než očekáváný růst HDP tak s ohledem na (oproti konsensu) nižší tempo růstu v investicích a osobní spotřebě, lze přičítat kromě překvapivě rychlému růstu vládních výdajů také zahraničnímu obchodu. U něj ve třetím čtvrtletí došlo k růstu exportů o 7,8 %, zatímco importy klesly! o 1,7 %. Snížil se tak negativní příspěvek zahraničního obchodu. Příčinu lze hledat především v rostoucí produkci ropy, která omezuje celkovou importní aktivitu USA. Navíc je na výsledku zahraničního obchodu patrné, že se nepotvrzuje obava některých ekonomů, že by posilující dolar v kombinaci s utlumením hospodářského růstu globální ekonomiky mohl výrazněji oslabit exportní aktivitu USA.

Celkově tak hospodářství USA ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu potvrdilo pozitivní vývoj z předcházejícího období. Zůstává však významné ale. Klíčová položka spotřeby prošla mezikvartální decelerací dynamiky růstu a zůstala za odhady, výrazně pomaleji pak rostla celková položka investic.

I proto v následujících měsících bude důležitou roli hrát oživení na trhu práce (které včera deklarovala také americká centrální banka), s jehož pomocí by mohlo dojít k vystupňování tlaku na růst mezd, který by další spotřební aktivitu mohl podnítit. Pro další vývoj hospodářství sehraje roli také rétorika Fedu. Jestřábí náznaky a ujištění, že se blíží proces zvyšování úrokových sazeb, může na trhu postupně vehnat opatrnost a utlumit úvěrovou aktivitu (například u úvěrů na nákup vozidel, které jsou svázány s krátkodobými sazbami Fedu) a tlačit tak na pokles spotřeby i investic. Rizikem pak bezesporu zůstává ochlazení světové ekonomiky, které by v kombinaci s posilujícím dolarem mohlo prohloubit obchodní deficit spojených států (za pozornost stojí především ekonomický vývoj Kanady, Mexika a Číny, které tvoří páteř exportní aktivity USA).


Váš názor
  • halooo Velkamedědice
    30.10.2014 19:18

    Halooo, čo sa to dnes deje s $ a € ze tak oslabili o cca 10% oproti RUB ? Žeby už?
    jářku
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data