Hledat v komentářích

Investiční doporučení

Výsledky společností - ČR

Výsledky společností - Svět

IPO, M&A

Týdenní přehledy

 

Detail - rozhovor
Tomáš Holub z ČNB: Diskusi o nekonvenčních nástrojích vedeme neustále

Tomáš Holub z ČNB: Diskusi o nekonvenčních nástrojích vedeme neustále

26.08.2020 10:29
Autor: Redakce

Diskuse o možných nekonvenčních nástrojích měnové politiky se v České národní bance vede neustále. Jde ale jen o hypotetickou rovinu, protože bezprostředně nutnost jejich zavedení v Česku nehrozí. V rozhovoru s Patria.cz to prohlásil člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub. Kdyby na takovouto možnost došlo, rozhodovala by se ČNB při volbě některého ze škály nástrojů až podle konkrétní situace. Centrální banka ve stávající prognóze předjímá stabilitu úrokových sazeb na rok a půl dopředu za předpokladu, že se situace nezhorší a případná druhá vlna opatření nebude výrazně omezovat ekonomickou aktivitu. Holub se s tímto výhledem v zásadě ztotožňuje - za podmínky, že mimo jiné nepřijde žádná vlna restriktivních opatření s významným dopadem na ekonomiku. Faktorem pro snížení úrokových sazeb na nulu by podle Holuba mohlo být také skutečně razantní posílení kurzu koruny. Situaci velmi nestabilního kurzového vývoje jsme ale nyní vzdáleni, podotkl rovněž v pondělním rozhovoru.

Patria.cz: Jak výrazné aktuálně vnímáte riziko druhé vlny koronaviru v Česku, respektive ve světě, a jak se na takovouto eventualitu připravujete?

My jako ekonomové z mého pohledu asi ani neumíme správně nadefinovat, co druhá vlna pandemie vlastně je. Když o ní ale hovoříme jako o významném riziku, pak spíše implicitně mluvíme o druhé vlně opatření proti pandemii. Je evidentní, že počet případů u nás stoupá, jsou zaváděna určitá nová opatření, která během léta nebyla, a jde nyní o to, jak moc budou narušovat ekonomický život. My to nevíme, panuje zde velká míra nejistoty. Relativně malé detaily přitom mohou dělat celkem velké rozdíly z hlediska ekonomického dopadu.

Nedávno se například diskutovalo o tom, zda budou roušky znovu povinné v restauracích, byť ne při konzumaci, ale jen při pohybu v rámci prostor. Sice jde o opatření, které nemá stejnou sílu jako uzavření restaurací, minimálně pocitově by ale roušky část lidí od návštěvy restaurací odrazovaly. Dopady na tento sektor by pak mohly být nezanedbatelné.

Nám se velmi těžko odhaduje, jak na rostoucí počet případů, pokud bude dál pokračovat, bude reagovat vládní politika. Každopádně je to stále nejvýznamnější riziko pro náš makroekonomický výhled směrem dolů. Toto riziko se nedá ignorovat a je to mimo jiné jeden z důvodů, proč neustále vedeme debaty o možných nekonvenčních nástrojích měnové politiky.

Naše prognóza za předpokladu, že se situace nezhorší a druhá vlna opatření nebude nějak výrazně omezovat ekonomickou aktivitu, s potřebou dalšího uvolnění měnové politiky nepočítá a vidí stabilitu úrokových sazeb na stávající úrovni na rok a půl dopředu. Já se s tím výhledem v zásadě ztotožňuji za podmínky, že mimo jiné nepřijde žádná vlna závažných opatření. Ale pro případ, že by přišla, tak princip předběžné opatrnosti samozřejmě velí, že už teď musíme diskusi o možných nekonvenčních nástrojích minimálně v té hypotetické rovině vést, abychom tím pak nebyli úplně zaskočeni.

Patria.cz: Pokud tomu dobře rozumím, tak diskuse o možných nekonvenčních nástrojích měnové politiky se vede de facto neustále?

Vede se neustále. Je to ale opravdu stále v hypotetické rovině, protože bezprostředně nám nutnost zavedení těchto nástrojů nehrozí. Zároveň je pravda, že volba nejvhodnějšího nástroje by záležela na dané konkrétní situaci, která by nastala, což se dopředu vzhledem k velké míře nejistoty těžko odhaduje. Alespoň v obecné rovině ale bylo potřeba tuto debatu absolvovat.

Patria.cz: Zmiňujete v diskusích, které vedete, i nějaké konkrétní nekonvenční nástroje, nebo je o nich řeč pouze v obecné rovině?

V diskusích jsme dospěli k tomu, že volba daného nástroje by hodně záležela na konkrétní situaci, jak by konkrétně vypadala opatření reagující na konkrétní problém. Nyní proto nejsme o některém ze škály nástrojů, které připadají v úvahu, schopni říci: ´to je ten nástroj´. Těchto nástrojů není nekonečný počet, jsou čtyři nebo pět. Každý z nich by řešil trochu jiný problém, jehož reálnost nyní nejsme schopni předjímat. Momentálně jsme v zásadě dospěli do situace, že zhruba víme, která opatření přicházejí v úvahu a která by mohla být vhodná pro jaké situace, ale dokud se ta situace konkrétněji nenarýsuje, tak je těžké jeden správný, preferovaný nástroj vybrat dopředu.

Patria.cz: Kdyby česká koruna pod vlivem vývoje na globálních trzích posilovala, byl by to pro ČNB signál za jinak nezměněných podmínek k nějaké další měnově politické akci? Jaký nástroj byste případně použili?

Pro mě je možnost posílení kurzu druhé riziko směrem dolů. Prvním, nejvýznamnějším, je druhá vlna protipandemických opatření.

Posílení kurzu je hmatatelnější riziko. Jednak momentálně vidíme, že kurz je silnější, než jsme předpokládali v prognóze, takže to není pouze něco hypotetického. Druhou věcí je, že známe „transmisi“, tedy jaké dopady má silnější než předpokládaný kurz do ekonomiky. Pro mě to určitě může být faktor pro využití zbývajícího konvenčního prostoru měnové politiky, tedy snížit úrokové sazby až na nulu. Pochopitelně se to nabízí. Pokud by posilování kurzu pokračovalo výrazně dál – a nebavíme se zde o aktuálních hodnotách a dalším mírném posilování, ale pokud by se měnové podmínky skutečně autonomně zpřísnily posilováním kurzu výrazně – pak stávající výhled, který říká, že nepotřebujeme další uvolnění úrokových sazeb nebo nějaká nekonvenční opatření, by také dostal určitou trhlinu. Museli bychom se bavit o tom, zda je zpřísnění prostřednictvím kurzu dostatečně výrazné na to, aby vyžadovalo zavedení nějakých nekonvenčních opatření.

Nekonvenční opatření nejsou o tom, že máte potřebu dalšího drobného uvolnění měnové politiky, a proto hned „přepnete“ do jiného světa. Když jsme zaváděli kurzový závazek v roce 2013, chyběla nám jakoby čtyři standardní snížení úrokových sazeb. To znamená, že kdybychom stále měli možnost snižovat úrokové sazby, snížili bychom je tehdy až o 100 bazických bodů. To nebyla reakce na potřebu drobného uvolnění měnových podmínek.

Kurz české koruny by tudíž musel skutečně výrazně ujet na silnější hodnotu, a pak by mohl úvahy o nutnosti nekonvenční měnové politiky přiživit.

Patria.cz: Česká koruna v pandemických týdnech procházela velmi výraznou volatilitou. Nastala tehdy situace, kdy byla bankovní rada skutečně blízko nějakého zásahu, nebo zda se alespoň zvedaly hlasy pro něj?

Komunikovali jsme, že jsme připraveni zasáhnout v případě, že by koruna dál výrazně oslabovala, to znamená, kdyby kolísavost kurzu na slabší straně byla dál silná a začaly by převažovat možné negativní vedlejší účinky oslabení kurzu nad těmi pozitivními. Oslabení kurzu sice obecně vede k uvolnění měnových podmínek, které je v krizové situaci žádoucí, ale pokud by to zašlo příliš daleko, mohla by naopak začít převažovat některá rizika pro finanční stabilitu.

My jsme komunikovali připravenost zasáhnout, což – přeloženo do jednoduché řeči – znamená, že jsme byli připraveni využít vysoké devizové rezervy a část z nich prodat, abychom tento výkyv kurzu zmírnili. Pan guvernér tehdy i připustil, že jsme měli interně nastavenou hranici, při které by tento zásah nastal. My jsme jí ale nedosáhli. Nemyslím si, že by ta komunikace byla zbytečná. Už samotné vědomí, že ČNB tu je a je připravena zasáhnout, přispělo ke zklidnění situace a možná i k tomu, že nakonec reálný zásah nebyl potřeba.

Patria.cz: Nyní nějakou interní hranici pro kurz koruny na silnější nebo slabší straně máte?

K tomu mohu sdělit pouze to, že kurzový vývoj je nyní relativně klidný, s mírně posilujícím trendem. Obecně lze asi říci, že v klidných dobách preferujeme ponechat vývoj kurzu na tržním vývoji a nezasahovat do něj. Během krize kurz lítal o koruny a ani tak to nebyla hranice, která by nás vyprovokovala k akci. Teď jsme už hodně vzdáleni situaci velmi nestabilního kurzového vývoje.

Patria.cz: Je správné protahovat opatření jako Lex Covid, nebo by se měl korporátní sektor smířit s tím, že v něm může dojít ke strukturálním změnám a určitému pročištění?

Myslím si, že bylo obecně dobře ta opatření zavést – a teď nehodnotím každé z nich jednotlivě. Z mého pohledu je toto bezprecedentní krize, která nepramení z ekonomické oblasti, ale ze zdravotního, celosvětového problému a z navazujících opatření vlády. Řada opatření prostě tento problém trochu odsunula do období, kdy firmy jsou už schopny se s ním lépe vypořádat, protože mohly obnovit svou ekonomickou činnost. Na jednu stranu je dobře zabránit krachu životaschopných firem. Na druhou stranu není dobře oddalovat řešení situace firem neživotaschopných, ať už těch, které byly v problémech už před Covidem, nebo těch, které působí v odvětvích, jež budou tímto šokem dlouhodobě strukturálně zasažena.

Například úvěrové moratorium, tedy moratorium na splátky úvěrů, bylo z našeho pohledu žádoucí, protože problém trochu odsunulo v čase do situace, kdy firmy opět fungují, byť třeba v omezenějším režimu. Na druhou stranu další prodlužování už by mně smysl nedávalo.

Nyní je naopak dobře, aby banky posoudily, který klient je schopen dál bezproblémově splácet a který ne. Aby začaly vytvářet zvýšené opravné položky a promítaly případné úvěrové ztráty do svého účetnictví, tedy aby se problém standardními, transparentními cestami vyjevil a banky na něj mohly standardně reagovat. Mají na to vysoké kapitálové rezervy a další „prokrastinace“ řešení by mi smysl nedávala. Myslím si, že obdobné je to i v případě dalších programů, které na tuto krizi reagovaly.

Patria.cz: Slabá poptávka versus rekordně vysoká jádrová inflace. Co z toho Vám osobně dělá větší obavu?

Je neoddiskutovatelné, že naším primárním cílem je cenová stabilita. To, co nás předně zajímá, je skutečně dosahování našeho dvouprocentního inflačního cíle ve střednědobém horizontu. Podpora toho, aby ekonomika krizi nějakým způsobem vstřebala, je pouze druhotná. Můžeme ji činit pouze v situaci, kdy tím neohrožujeme cenovou stabilitu. Na druhou stranu jsme v režimu cílování inflace, které se musí dívat do budoucna, zhruba rok až rok a půl dopředu. Takže stávající vysoká jádrová inflace je pro nás do značné míry jako loňský sníh. Je to pozůstatek pěti či šesti let silné hospodářské konjunktury a ve zpětném pohledu se možná můžeme bavit o tom, jestli jsme neměli takzvaně normalizovat svoji měnovou politiku trochu rychleji.

Druhou věcí je, že nás překvapuje, jak setrvale vysoká jádrová inflace zůstává. Čekali jsme, že teď už bude na sestupu. Může to být samozřejmě i tím, že firmy ještě plně nepocítily propad poptávky v ekonomice – právě proto, že reálné dopady některé vládní programy odsouvají v čase. Firmy mají samozřejmě zvýšené náklady s řadou hygienických i jiných opatření, některé stále čelí třeba i administrativním omezením počtu osob, které se mohou účastnit různých akcí. Může být tudíž snaha tyto zvýšené náklady promítat do cen. Každopádně očekáváme, že v období za rok či rok a půl, na které se zaměřujeme, bude propad poptávky natolik silný a povede k natolik zřetelnému zchlazení situace na trhu práce, že inflace, včetně jádrové, by měla celkem plynule dosednout shora na náš dvouprocentní inflační cíl bez nějakého zpřísňování měnové politiky nebo i úvah o něm.

Za sebe musím říct, že výhled stability úrokových sazeb v nejbližším roce a půl považuji za nejpravděpodobnější scénář. Pokud ale vidím nějaká rizika, tak se spíše obávám, že nás situace může dotlačit v horizontu roku, roku a půl k podstřelování inflačního cíle než k jeho pokračujícímu přestřelování. A tudíž nás může přimět spíše k úvahám o nekonvenční měnové politice než k úvahám o jejím brzkém zpřísňování, a to s ohledem na zmíněná dvě hlavní rizika: druhá vlna opatření a posilování kurzu.

Směrem nahoru vidím rizik méně. Úplně totiž nevěřím tomu, že by firmy mohly dál rychle zvyšovat ceny i v prostředí plných dopadů krize, kterou jsme si prošli.

Patria.cz: Myslíte, že k tomu nebudou mít prostor?

Myslím si, že k tomu nebudou mít prostor, že budou čelit tomu, že poptávka bude skutečně oživovat jen pozvolna. Zároveň náklady jim už tak rychle neporostou. Jednak zřetelně zpomalí mzdový růst a také řada nákladů na boj s virem je spíše jednorázová a dále se zvyšovat nebudou. Makroekonomicky tu podle mě existuje silný důvod věřit tomu, že inflace zpomalí.

Patria.cz: Na posledním jednání bankovní rady jste zmínil, že rozpočtový impuls může být v letech 2021 a 2022 vyšší, než očekává stávající makroekonomická prognóza ČNB. Jde tedy o proinflační riziko prognózy. Mohl byste prosím dovysvětlit, zda tento rozpočtový impuls plyne ze stávajícího státního rozpočtu, tak jak je nastaven, nebo počítáte s další expanzivní rozpočtovou politikou a možná dalšími rekordními rozpočtovými schodky?

My máme dlouhodobě pravidlo, že do prognózy zapracováváme opatření, která jsou buď už schválená, nebo alespoň dostatečně dobře vydefinovaná a mají velkou pravděpodobnost schválení. Když se podíváte na naši prognózu z hlediska prognózy veřejných rozpočtů, tak na úrovni veřejných financí předpokládáme pro letošní rok schodek vládního sektoru 320 miliard . Evidentně to znamená, že naše prognóza zatím nepředpokládá vyčerpání 500miliardového deficitu, s kterým počítá aktualizovaný rámec pro státní rozpočet. Jednoduše proto, že vláda zatím nepřišla s dostatkem konkrétně specifikovaných opatření ve chvíli, kdy jsme prognózu zpracovávali, abychom se 500 miliard dopočítali.

Objevují se ale různé návrhy, které by nepochybně vedly k prohloubení deficitu nad rámec schodku uvedeného v naší prognóze. To by snižovalo tlak na uvolnění měnové politiky, protože větší míra ekonomické stimulace by šla ze strany fiskální politiky.

Tím nehodnotím, jestli je to dobře, nebo špatně. V zásadě ale říkám, že měnové podmínky na jednu stranu mohou být přísnější kvůli silnějšímu kurzu, na druhou stranu bude ekonomika dostávat větší podporu ze strany vlády. Toto pro mě byla taková dvě protisměrně působící rizika.

Patria.cz: Existuje názor, že fiskální stimuly budou s vysokou mírou pravděpodobnosti muset jednou skončit. Co by potom pro českou ekonomiku podle Vás mohlo být největším kamenem úrazu? Co by mohlo představovat největší nebezpečí pro vývoj hospodářství?

Fiskální stimuly se samozřejmě musí omezovat. Část z nich skončí automaticky tím, že šlo o nějakou dočasnou podporu výpadku příjmů podnikatelů nebo nějaké dočasné sponzorování pracovních míst, aby nebyla zrušena. Toto je část opatření, která se v příštím roce nebude opakovat. My v prognóze předpokládáme, že příští rok bude fiskální politika vlastně technicky mírně restriktivní. Bude to tak prostě proto, že i když bude dále schodková, bude to v menším rozsahu než v roce 2020. Proto máme také možná trochu konzervativnější předpověď růstu HDP na příští rok než většina jiných institucí. Pro příští rok čekáme růst 3,5 %. Řada institucí má prognózu až o několik procentních bodů výše. Jde o to, že předpokládáme, že technicky z toho meziročního růstu zhruba 1,5 procentního bodu „ubere“ technicky restriktivní fiskální politika, protože část opatření se nebude opakovat.

Na druhou stranu je tu možnost, že vláda přijde s fiskálními stimuly bezprostředně nesouvisejícími s koronavirovou pandemií. Riziko volebního cyklu tu koneckonců existovalo i nezávisle na pandemii. To by znamenalo dodatečný stimul pro ekonomiku nad rámec toho, co máme v prognóze pro příští rok. Pak bude každopádně muset následovat nějaká konsolidace veřejných financí v letech 2022, 2023. Důležité je, aby na jednu stranu nebyla přehnaně rychlá, což jsme v nedávných letech také absolvovali, a na stranou druhou aby nebyla přehnaně pomalá a my si zbytečně nezhoršili dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. Toto je prostor, ve kterém by se vláda měla ideálně pohybovat a najít optimální tempo konsolidace veřejných rozpočtů.

Patria.cz: Určitě sledujete i politiku jiných centrálních bank ve světě. Která opatření podle Vás byla inspirativní a pomohla ekonomice dané země neklesnout tolik do kolen?

Štěstím v neštěstí bylo to, že jde už o druhou vlnu nekonvenčních opatření ve světě. Reakce centrálních bank byla podstatně rychlejší než v předchozí globální finanční krizi, zejména v Evropě. Evropská centrální banka (ECB) v předchozí krizi potřebovala spoustu času na to, aby si vydiskutovala, co je a co není porušení zákazu měnového financování, co jsou účinné či neúčinné nekonvenční nástroje. Zatímco v předchozí krizi mi kvůli tomuto přišlo, že ECB byla vždy trochu za očekáváním trhu, tak nyní se jí podařilo očekávání spíše předběhnout, což má významné uklidňující dopady na trh. To mi přijde jako pozitivní záležitost.

Druhou věcí je, že i fiskální balíček EU byl pro trhy docela uklidňující. Bylo sice kolem něj politické vyjednávání, nakonec ale převážil dojem, že Evropa si byla schopna uvědomit, že musí projevit kolektivní akci, která – kromě toho, že podpoří ekonomiku – také vyšle jasný signál soudržnosti Evropské unie. To se celkem povedlo.

Tato kombinace měnové a fiskální podpory hodně zklidnila finanční trhy. Myslím si, že se podařilo zatím zastavit negativní spirálu mezi tím, jak dopadá koronavirus na reálnou ekonomiku a pak následně na finanční trhy. Situace finančních trhů je docela zklidněná. Samozřejmě to neznamená, že nejsou obrovské dopady do reálné ekonomiky. Přes finanční sektor se to však dál nezhoršuje, což mi přijde jako podstatná věc.

Patria.cz: Nelze nicméně pominout stesky aerolinek či určitých firem ze sektoru služeb. Neexistuje riziko, že zhoršená situace v tomto typu služeb se nakonec promítne?

Určitě se promítne. My předpokládáme, že až skončí moratoria na splátky úvěrů, tak množství nesplácených úvěrů půjde nahoru. Nečekáme ale žádné dramatické zhoršení, protože jsme začínali s velmi nízkým poměrem tzv. non-performing loans, tedy problémových úvěrů v celém portfoliu bank kolem zhruba 2 %. Dovedu si představit, že půjdeme někam ke 4,5 % či 5 %. Stále nejde o žádné drama, ale v porovnání s předkrizovým sektorem jde o viditelné zhoršení, které významným způsobem sníží ziskovost celého bankovního sektoru. Máme ale obrovskou výhodu, že jsme začínali s vysoce ziskovým a velice silně kapitalizovaným bankovním sektorem, jehož kapitálová přiměřenost je v průměru nad 20 %. I když jeho ziskovost výrazně poklesne, stále může být v mírně kladných číslech. Více obav to vyvolává v zemích se slabším bankovním sektorem jako Itálie, kde byla výchozí situace horší a obavy zde jsou možná opodstatněnější.

Patria.cz: Velké fiskální stimuly a podpora centrální banky udělaly svoje a uklidnily situaci na kapitálových trzích. Teď ale kapitálové trhy jako by si na tuto podporu zvykly. Je ještě cesta zpět?

Vždy je cesta zpět. I předchozí krize ale ukazuje, že vystoupit z nekonvenčních nástrojů je těžké. Proces musí být pozvolný a opatrný. Fed si prošel zkušeností, které se říká taper tantrum: když trh vnímá odebrání podpory jako předčasné, tak to může opět nervozitu vyvolat. Fed a koneckonců i ČNB jsou nicméně příklady centrálních bank, které následnou „normalizaci“ měnové politiky, jak se tomu ošklivě říká, zvládly.

Trochu jiný případ je ECB, kterou druhá krize zastihla v záporných úrokových sazbách. Zde je legitimní otázka, jak dlouho toto prostředí bude trvat. Záporné úrokové sazby jsou věcí, která krátkodobě může mít své makroekonomické opodstatnění. Čím déle ale trvá, tím více může mít i nežádoucích vedlejších účinků. Z tohoto pohledu je viditelným rozdílem oproti minulosti, že ECB nyní pomáhá velký fiskální stimul, který přichází. Nejen ten evropský, ale i v Německu je míra podpory ekonomiky prostřednictvím fiskální politiky obrovská. To je určitá naděje na cestu zpátky. Menší břemeno nese měnová politika a větší nese politika fiskální. Myslím si, že z hlediska účinnosti nástrojů je to dobře.

Patria.cz: Po fiskální podpoře roky volal nyní již bývalý prezident ECB Mario Draghi.

Je pravdou, že toto volání svého času zaznívalo v situaci, kdy ho německá ekonomika jako taková nepotřebovala. Německu se dařilo dobře a výzvy, aby pomohlo svou fiskální politikou ostatním zemím, šly trochu proti filosofii, na které byla eurozóna původně konstruovaná. Nynější krize ale dopadla i na Německo a fiskální podpora dává tudíž i jemu smysl. Bylo tak politicky snazší ji doručit. To, že bude mít vedlejší pozitivní účinky na celou eurozónu i na nás, je samozřejmě pravda.

Patria.cz: Záporné úrokové sazby podle Vás s sebou nesou více výhod, nebo nevýhod?

Krátkodobě to je podle mě legitimní nástroj. Krátkodobě ovšem neznamená v řádu týdnů nebo jednotek měsíců, ale dejme tomu i jednotek let. Je to svým způsobem standardní nástroj, de facto pokračování nástroje, který měnová politika již zná, pouze se znaménkem mínus. Přestávají pak ale pochopitelně fungovat některé kanály přenosu do ekonomiky. Záporné sazby se většinou nepromítají na retailových, vkladových účtech. Mohou se ale promítnout do sazeb úvěrů a tím podporovat poptávku jak po investicích firem, tak domácností, například po nemovitostech nebo jiných statcích dlouhodobé spotřeby. Dopady jsou také ve směru slabšího kurzu nebo minimálně zabránění nežádoucímu posilování kurzu.

Některé transmisní kanály tedy fungují standardně a některé ne. Krátkodobě to je zřejmě makroekonomicky legitimní nástroj. Na druhou stranu, čím déle to trvá a přesahuje horizont jednotek let, tím více mohou začít převažovat nežádoucí efekty do ziskovosti bankovního či obecně finančního sektoru, což může mít nežádoucí důsledky pro oživení ekonomiky.

Takže krátkodobě ano, ale dlouhodobě jde podle mě o nástroj, jemuž je lepší se vyhnout.

Patria.cz: Dokážete si představit jejich zavedení v Česku a dával byste jim přednost?

Představit si to dokážu. Ale asi bych nerad říkal, zda bych mu dával přednost, právě z toho důvodu, který jsem už uvedl, tedy že jsme se shodli, že volba správného nástroje závisí na konkrétních podmínkách, které si nyní těžko dovedeme představit.

Holub rozhovor ČNB sazby koruna úroky banky stabilita inflace

Tomáš Holub

Tomáš Holub se narodil 19. srpna 1974 v Liberci. Vystudoval Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde postupně získal titul bakaláře v oboru ekonomie (1995), magistra v oboru finance a bankovnictví (1997) a Ph.D. v oboru teoretická ekonomie (2001). Za diplomovou práci na téma Měnová politika v ČR (1993–1996) obdržel v roce 1997 Bolzanovu cenu, kterou uděluje rektor UK za mimořádné objevné práce. Za svou disertační práci Three Essays on Central Banking and Credibility získal cenu Olgy Radzynerové udělovanou Rakouskou národní bankou a Cenu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu. Absolvoval rovněž studijní pobyty na Georgetown University ve Washingtonu, D.C. a na London School of Economics and Political Science v Londýně. V letech 1996–2000 pracoval jako makroekonom v Komerční bance. Poté nastoupil do ČNB, kde nejprve zastával pozici poradce viceguvernéra, resp. poradce guvernéra. Od roku 2004 do 30. března 2015 byl ředitelem sekce měnové a statistiky a od 1. dubna 2015 do 30. listopadu 2018 ředitelem sekce měnové. Členem bankovní rady České národní banky je od 1. prosince 2018.

Zároveň přednáší monetární ekonomii a mezinárodní makroekonomii na IES FSV UK, kde v roce 2011 získal docenturu v oboru ekonomické teorie. V letech 1998–2002 vyučoval též na VŠE Praha. V domácích i zahraničních odborných časopisech pravidelně publikuje články se zaměřením na cílování inflace, kurzové otázky, nezávislost a transparenci centrální banky, její finanční hospodaření a cenovou konvergenci. Je členem České společnosti ekonomické, v letech 2006–2007 byl jejím prezidentem.

 

Rozhovor byl uskutečněn v pondělí 24. srpna 2020 a připravila ho Jana Knechtlová.

Foto: ČNB

 

 
 

Čtěte více:

Tomáš Holub (ČNB): Česká ekonomika je teď hodně duální. Export brzdí zahraničí, domov podporují státní peníze
15.10.2019 16:06
Tuzemskou ekonomiku bych dnes asi nejlépe popsal číslem 2,8 %. Růst je...
ČNB sazby nemění, zhoršuje odhad hospodářského propadu. Koruna na denním dnu
06.08.2020 14:37
Česká národní banka dnes v souladu s očekáváním ponechala úrokové saz...
ČNB bude podle viceguvernéra tolerovat inflaci nad svým cílem
07.08.2020 17:01
Česká národní banka bude v nadcházejícím období tolerovat inflaci pře...
ČNB: Za růstem cen je snaha kompenzovat výpadek příjmů
14.08.2020 9:51
Většina členů Bankovní rady České národní banky souhlasila s tím, že p...

    Offline rozhovory
    Nyní je ideální doba k investování do ESG, domnívá se portfolio manažer klimatického fondu Craig Cameron
    19.02.2024 7:01
    V našem sektoru jsme ESG faktory hodili do jednoho košíku a předstírám...
    Richard Podpiera: Porážet inflaci bez akcií je prakticky nemožné. DIP nabídneme mezi prvními a v plné šíři, kterou zákon umožní
    15.12.2023 6:01
    Čerstvě prodiskutován Senátem po listopadovém schválení Sněmovnou je n...
    Martin Novák pro Patria.cz: Posun celoročního výhledu ČEZ nám přijde zásadní
    09.11.2023 18:50
    Zlepšení výhledu ČEZ pro hospodaření za celý rok 2023 je z našeho pohl...

    Online rozhovory

    Váš názor
    •  
      27.08.2020 19:19

      "Záporné sazby se většinou nepromítají na retailových, vkladových účtech. Mohou se ale promítnout do sazeb úvěrů a tím podporovat poptávku jak po investicích firem, tak domácností, například po nemovitostech nebo jiných statcích dlouhodobé spotřeby." Jak si může člen bankovní rady, který má dohlížet na obezřetnost podnikání bank myslet, že banky budou klientům z vkladů platit kladný úrok a současně jim poskytovat úvěry se záporným úrokem? Že by jako banky začaly podnikat se zápornou úrokovou marží? Záporné úrokové marže pouze začnou odsávat zisky bank, které už teď dostávají těžký zásah nárůstem objemu nevýkonných úvěrů. Záporné sazby pomohou pouze centrální bance, která pomoc nepotřebuje. Jinak všem škodí! A korunu tomu všemu nasadil tím, že by rád aby se zvedla poptávka po již totálně předražených nemovitostech. Začínám skutečně pochybovat o tom, jestli se pan Holub hodí na místo, které zastává. Do teď mi pan Holub připadal jako jeden z těch, kteří to mají v hlavě srovnané. Bohužel se mu to tam trochu zpřeházelo.
      Richard Fuld
      • Richard
        27.08.2020 20:13

        Ahoj. Já to tam, co píšeš nečtu. Jednak hned v úvodu zdůraznuje, že je to hypotetická úvaha... A dále v tvém opisu uvádí, že se to spíše promítne do úvěrů, /sazba na nich klesnou/, nikoliv ale, že by úvěry šli do mínusu
        Velkamedvědice
        • Re: Richard
          28.08.2020 16:59

          Taky zdravím. Když jdou sazby úvěrů dolů a sazby z vkladů níže už jít nemohou, klesá úroková marže bank. Když drží banky likviditu na rezervním účtu u ČNB, pak by při záporných sazbách namísto inkasa úroků, úrok centrální bance platili. Obojí banky pouze poškodí. Záporné sazby považuji za škodlivé i když se o nich mluví jen hypoteticky (zatím).
          Richard Fuld
        • Re: Richard
          28.08.2020 13:27

          On si Richard ty úvěry se záporným úrokem jednoduše vycucal z prstu. Zapoměl, že tady není na novinkách, že tady umíme číst...
          qwer
          •  
            28.08.2020 16:59

            Na novinkách? Tam tedy fakt s nikým nediskutuji. :-)
            Richard Fuld
    • méďo
      26.08.2020 22:03

      čus kámo, nerozčiluj se, stejně nic nezměníme, ale na okraj, pokud by nedůvěryhodní kašpárci z čnb místo 0,25 drželi alespon 2,5 tak by se agentovi velmi těžko dýchalo bo 2,5% z 1500 mld je 40 mld na urocích za dluh a to by mu chybělo na uplacení voličů, nicměně je to aktuálně nešvar všech CB takže naši kašpárci jen kopírují co vidí jinde bo když to bude špatně tak se vymluví že chybu udělali všichni včetně FEDu :o)
      Mike -Green D. is killing Europe
      • Re: méďo
        26.08.2020 22:07

        Jenomže to by právě na rozdíl od ostatních dusili ekonomiku a přesně jak říkáš a často to opakuju, nejsme pupek světa, ani yásadní ekonomika. Musíme se přizpůsobovat globálnímu trendu od ameriky přes evropu po japonsku. Zkus čurat proti větru. Opatruj se
        Velkamedvědice
        •  
          27.08.2020 8:31

          asi tě navrhnu na bankéře třeba do Turecka....tam mají sazbu cca 8%....jdi jim tupče poradit ať ji sníží na nulu, protože ji má FED, ECB, naši kašpárci.....přeci dusí ekonomiku...to bude pod tebou ekonomika vzkvétat....
          abc1
          •  
            28.08.2020 13:29

            Je třeba si uvědomit, že v Turecku je 25% inflace. I těch 8% je tak velice nízko...
            qwer
          • O tupcích
            27.08.2020 10:50

            Ty můžeš tak maximálně navrhovat manželce, ať už Tě neposílá ze smetím, tupče
            Velkamedvědice
            • Re: O tupcích
              27.08.2020 12:08

              proč se tak čertíš? já myslel, jak tě potěším, jaká jsi pro mne autorita.......
              abc1
              •  
                27.08.2020 12:16

                Pokud použiju stejné oslovení, tak se čertím?
                Velkamedvědice
                •  
                  27.08.2020 12:20

                  omlouvám se za oslovení.....na pohled práce ČNB se prostě asi spolu neshodneme....ať se daří
                  abc1
        •  
          26.08.2020 22:11

          akorát že běžný střadatel když vidí, že mu peníze defacto mizí, tak ještě více přiškrtí utratu, ale to kašpárci nechápou, proto ani v EU negativní sazby nevedou a nikdy nepovedou k růstu ale naopak, vyšší sazby jsou důkazem rostoucí a fungující ekonomiky, nulové znamenají, že je ekon. stále v háji, měj se také fajně
          Mike -Green D. is killing Europe
          •  
            27.08.2020 0:32

            To by mě teda docela zajímalo odkud se v tolika lidech vzala ta utkvělá představa, že odkládáním spotřeby (spoření) by mělo vždy generovat nějaký kladný výnos? To, zda je výsledkem spoření reálně kladný, nulový nebo záporný úrok je přece odjakživa funkcí nabídky a poptávky. Ano většinu historie lidstva byla potřeba investic větší než ochota nebo spíš schopnost lidí spořit, ale svět zbohatl spořit je schopen historicky nevídaný podíl lidstva a tak pokud tohle nezmění nějaký absolutní katastrofa je třeba akceptovat nízké či častěji záporné reálné úroky pro střadatele. Zlobit se proto na CB mi nedává smysl.
            ..
            • a jaké jiné
              27.08.2020 11:28

              "zboží" má prosím na trhu zápornou cenu ??? kromě nedávného excesu s ropou asi nic že, no ale pokud jsou peníze již jen novým prostředkem danové správy, tak pak ok :o)
              Mike -Green D. is killing Europe
              • Re: a jaké jiné
                27.08.2020 12:07

                Třeba odpady. Platíš aby si to popeláři odvezli. Záporné nominální sazby je už fakt trochu perverzní, ale pokud jsou nominální nezáporné jsou záporné reálné sazby zcela v pořádku. a všimni si v mém předchozím příspěvku slova reálný. Bavil jsem se o reálných sazbách ne nominálních. Ale správná analogie o záporných cenách je ta, že ztroskotáš na pustém ostrově s vagónem brambor. Ze sousedního ostrova k tobě připlují milí domorodci a nabídnou ti, že půl vagónu si od tebe půjčí a za půl roku ti vrátí 2 metráky. Jestli nejsi hloupý tak jejich nabídkou s vysoce záporných úrokem budeš akceptovat.
                ..
                •  
                  28.08.2020 13:32

                  Ono taky plavit se po moři ve vagonu nebo dopadnout jinak než ztroskotáním... :-)
                  qwer
              • Re: a jaké jiné
                27.08.2020 11:56

                Miku, banky momentálně nepotřebují tvoje peníze, mají vlastní likvidity dost- Nic jim nenařizuje zhodnocovat svoje peníze. Cesta ppři unflaci jsou nnapř. zlato, šperky, obrazy, nemovitosti, půda..
                Velkamedvědice
                •  
                  28.08.2020 13:33

                  Však se taky tyto komodity razantně vydaly vzhůru...
                  qwer
                •  
                  27.08.2020 12:06

                  A peníze jako takové nemají zápornou hodnotu, to bys za ně přece nic nekoupil..o)) Jen ta hodnota kolísá
                  Velkamedvědice
          • Miku
            26.08.2020 23:38

            Sundej klapky z očí a definuj běžného střadatele. Je to učitel, kterému přidali, policajt, doktoři a sestry? Odnesli peníze do střadatelny nebo do obchodu? Když si prodejci dovolí zdražení svého zboží, protože mají větší odbyt, musí přidat i výroba. Když výroba roste, roste jinými slovy i ekonomika. Střadatelé zavolejte milion chvilek a shoďťe viníka, AB, možná že pak snížíte inflaci. ČNB má mandát zachovávat klid a stabilitu v ekonomice a k tomu používá inflační cíl, cenu peněz a devizové operace. Devizové proto, že naše ekonomika je výrazně obchodně propojená se světem, ale nikoliv měnově. Střadatelům je asi jedno jaký kurz (vlastně hodnotu) koruna má, protože střádají, nikam nejezdí a nic nenakupují. Má to ovšem dvě strany jako každá mince. Nízká hodnota Kč je konkurenční výhodou při exportu, protože tak eliminuje nižší kvalitu exportu. Ta druhá mince je, že to nízkou hodnotu Kč a naši malou konkureční schopnost petrifikuje. Pak je tu Kalkou oblíbená DPH, o níž zase nerozhoduje ČNB. Větší objem prodaného zboží zvyšuje výnos státu, umožní mu lépe platit učitele, doktory a státní zaměstnance, z nichž nestřadatelé opět vrhnou vyšší množství peněz do oběhu a zvýší i tu inflaci. Inflace je daní za růst ekonomiky pokud to v horším případě není pouze důsledek klesání hodnoty Kč vůči měnám, které mají svou hodnotu dobře ukotvenou. Nízké úrokové sazby snižují hodnotu koruny na úrovni státu nikoliv navenek, a umožˇují podnikatelským subjektům investovat do výroby a kvality. Tvůj názor, že nízké nebo negativní sazby nevedou k růstu nemá logické zdůvodnění, jsou dokonce motorem růstu. Nevím co jsou pro tebe vyšší sazby, ale souhlasím, že do fungující ustálené ekonomiky patří normální sazby, vyhovující i střadatelům. Upozornil bych však střadatele na skutečnost, že při záporných sazbách si vlastně teoreticky může i vydělávat, fungoval tak nějakou dobu můj úvěr na byt. Tak co? Zlikvidujeme Babiše?
            lime
            • lime
              27.08.2020 10:48

              pokud mám inflaci 3,5% a sazby 1-2% tak si představuji pod pojmem růst 6-7% ne 3%, kdy při 3,5% inflaci defacto o0,5% ekonomika klesá, přestože se guru plácá do hrudníku jak rosteme a chlubit se nízkou nezaměstnaností, když platím půl roku i zaměstnance velkých soukromých firem to už zavání Běloruskem kde stát platí 70% pracujících :o)
              Mike -Green D. is killing Europe
              • Re: lime
                27.08.2020 12:18

                myslím, že HDP je očištěn o deflátor, těch 3% bude reálných, ale při téměř plné zaměstnanosti souhlasím, že je růst 3% málo....kašpárci z ČNB v roce 2013 úplně zbytečně začali oslabovat korunu aby tu vznikly zombie firmy a teď se zachraňují a ČNB tomu napomáhá....
                abc1
            • Re: Miku
              27.08.2020 8:43

              "ČNB má mandát zachovávat klid a stabilitu v ekonomice a k tomu používá inflační cíl...." a myslíš tedy, že toto, stabilitu naplňuje? a co ceny nemovitostí......zkus si sehnat zedníka, řemeslníka....na druhou stranu je tu automobilový průmysl, kde zachraňujeme zaměstnance....myslíš, že přirozená nezaměstnanost je 2,5%....ČNB velmi pozdě reagovala, proto jsme teď kde jsme, nejvyšší inflace v EU a nejdražší byty.....ale kašpárci to nepřiznaní a inflaci svádí na zlý firmy, které si konpenzují výpadek tržeb.....že to nedělají v ostatních státech, zvláštní....chtělo by to rozbor expertů z ČNB
              abc1
              •  
                27.08.2020 12:23

                Za prve. Několikrát jsem vysvětloval, že nic na zlý firmy nesvádí a co vede k inflaci. Za druhé. Umělou zaměstanost udržeje vláda, ne ČNB. Opět brečíš na špatném hrobě. Například. V německu kurazbeit dotuje jen zaměstnance v práci. V česku ji vyplácí skrze firmy i těm, co sou doma na šedesáti procentech. Obrať se na pana premiéra, ne na guvernéra
                Velkamedvědice
    • musíme se na to podívat z té druhé strany
      26.08.2020 11:47

      Jako pouze příklad uvedu: do 20. listopadu 2013 zakoupila ČNB devizové rezervy za 1 077 miliardy korun. Rozhodnutím bankovní rady ze 7. listopadu 2013 se ČNB zavázala intervencemi na devizovém trhu, tj. prodejem korun a nákupy eur, bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK za euro. Tento závazek vnímala ČNB jako dlouhodobý. Průměrný kurz EUR/CZK v roce 2013 - 1 EUR = 25.974 Kč. Takže když to logicky shrneme, tak € nakupovala okolo 26 korun. A vy si myslíte, že Vám koruna posílí a oni budou prodávat třeba za 24/€? Jestliže nakoupili € za 26, tak pod tuto cenu je nemohou prodávat :-)!!!!! Jinak by se museli nechat vyšetřit v Bohnicích!!!!! Oni musí vydělat, tak za kolik je prodají????
      oradapoisson
      • nic neprodají
        26.08.2020 12:37

        jedno až se konečně najde někdo normální tak stejně akceptujeme EURo a rezervy budou prostě v Eurech, horší je ta nečinnost a neustálý politicky motivovaný tlak na pokles kurzu jen aby se pár nabobů mohlo bagrovat na exportu surovin a výrobků s nízkou přidanou hodnotou, a reálné sazby -3,5% znamenají další skrytou daň z cca 4800 mld vkladů v bankách je to 170 mld ročně
        Mike -Green D. is killing Europe
        • proč kredibilitu ČNB nepodrazilo několik let intervencí proti koruně a udržování umělého kurzu?
          26.08.2020 12:51

          https://www.investujeme.cz/clanky/koronavirus-a-prijmuti-eura/
          Kočičák

    Nejčtenější zprávy týdne

    Sledujte nás na sociálních sítích

    Facebook X LinkedIn Instagram Youtube

    Právě diskutujete

    Nejčtenější zprávy dne

    Nejdiskutovanější zprávy týdne

    Analýza dne

    Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu
    24.04.2024 11:09
    Kvartální výsledky společnosti Tesla (TSLA) vypadají na prvn...více