Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rating České republiky dnes o stupeň výše a co za několik let?

Rating České republiky dnes o stupeň výše a co za několik let?

2.10.2007 14:52
Autor: David Marek

Agentura Standard & Poor’s zvýšila hodnocení dlouhodobých závazků v domácí měně ze A na A+ a rating závazků v cizí měně z A-/A-2 na A-/A-1. Koruna zareagovala posílením zhruba o 5 haléřů, ale již prakticky vše ztratila a opět se pohybuje na 27,50 CZK/EUR. Mírně si polepšily dluhopisy, pokles výnosů se ovšem pohyboval v rozsahu 1-2 bazických bodů.

Doprovodná zpráva zmiňuje tři důvody k příznivější optice použité na českou ekonomiku: schválení první části rozpočtové reformy, přijatelný schodek běžného účtu platební bilance pokrytý přílivem přímých zahraničních investic a solidní hospodářský růst. K posledním dvěma není co dodat, v případě rozpočtové reformy, jde spíše o ohodnocení akceschopnosti vlády a víry, že další reformní úsilí již bude výrazněji směřovat k redukci deficitů.

Nicméně tento krok máme teprve před sebou. Stejně jako penzijní reformu. Právě této oblasti se věnuje letošní verze zprávy Global Graying Progress Report z dílny Standard & Poor’s vydaná před dvěma týdny. Česká republika by podle této zprávy při absenci změn důchodového systému dosáhla v roce 2050 veřejného dluhu 388 procent HDP. Vyšší dluh by nakumulovaly jen Řecko (436 procent HDP) a Japonsko (397 procent HDP). Ke zhoršování státních financí by bez reforem začalo docházet zhruba v polovině příštího desetiletí a mělo by se rychle prohlubovat. Příčinou bude odchod silné populační vlny z 50. let minulého století do penze. V případě České republiky by dopad byl natolik silný, že již v roce 2020 by se rating snížil ze současného stupně A do spekulativního pásma (BB a níže). Pro srovnání Slovensko, které již penzijní reformu spustilo, také zcela neujde negativním dopadům stárnutí populace, nicméně jeho rating by v roce 2020 měl zůstat v investičním pásmu.


Váš názor
  • no nevím
    3.10.2007 10:14

    Podle mě bychom tak velkýho deficitu nedosáhli, protože by nám nikdo nepůjčil, takže bychom co vy tupci - zkrachovali
    TK
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data