Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Skandál s tajnými konty se zřejmě týká i českých firem

ČTK: Skandál s tajnými konty se zřejmě týká i českých firem

10.03.2008 11:46
Autor: ČTK

Skandály s takzvanými lichtenštejnskými daňovými úniky, kterými se zabývají vyšetřovatelé na třech kontinentech, se pravděpodobně týkají i českých firem. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny s tím, že ministerstvo financí přesto stále odmítá požádat Němce o informace, které by umožnily rozkrýt údaje o lichtenštejnských kontech českých hříšníků. O seznam však podle informací serveru Týden.cz začala usilovat protikorupční policie.
 
České ministerstvo financí před dvěma týdny nejprve prohlásilo, že má o data zájem. Šéf úřadu Miroslav Kalousek podle deníku ovšem současně tvrdí, že má se žádostí o disketu kvůli jejímu původu etický problém. "Rozumné a slušné je proto počkat, až nám Němci údaje sami nabídnou," řekl Kalousek po jednání ministrů financí v Bruselu. Jenže takové vyčkávání nemá podle novin smysl, nabídka prý už přišla.

Podle serveru Týden.cz by seznam milionářů skrývajících své zisky v daňových rájem ocenila domácí protikorupční police. "Podnikáme konkrétní kroky, abychom tu kauzu mohli rozpracovat. O ten seznam velice stojím. Pokud se k němu dostaneme, budeme se jím zabývat velice intenzivně," uvedl šéf protikorupční policie Jiří Novák. "Žádná informace, která by dosvědčila trestnou činnost, není nepřijatelná. Je několik způsobů, jak se ta informace může zrodit. A jakýkoli je pro nás přijatelný," dodal.

Angažmá českých firem potvrdil nejmenovaný zdroj HN, který má k údajům zprostředkovaně přístup. "Můžeme důvodně předpokládat, že se o to (české firmy) mohly pokoušet. Vůbec to nebereme na lehkou váhu," poznamenal šéf daňové správy Jan Knížek.

Vyčkávací taktika může podle listu vyvolat řadu spekulací. Počínaje tím, že úřady ve skutečnosti o data zájem nemají, aby ochránily vlivné byznysmeny, až po domněnky, že některé neoficiálně získané údaje mohou takzvaně řízeně uniknout do médií. Podle Týdne nicméně zůstáva otázka, zda by koupené důkazy obstály v trestním řízení.

Aférou s tajnými konty, kam si bohatí Evropané odkládali peníze, se už několik týdnů zabývají vyšetřovatelé na třech kontinentech. Země využívají nabídky Německa, které údaje zdarma poskytuje. Jediné Dánsko zatím prohlásilo, že disketu s daty z etických důvodů nechce. Původně ji totiž bývalý pracovník lichtenštejnské LGT Bank ukradl a pak prodal německé tajné službě. Ostatní země ale považují za důležité informace prověřit, protože tajná konta mohou sloužit třeba i ke korupci.


Váš názor
 • známé české firmy
  10.03.2008 12:43

  Vzhledem k tomu že se jedná o "známé firmy" typu pět na stole, třicet kapříků apod., nejedná se u nás o nic trestného... Pan Kalousek chce pouze přehled o kapřících, jestli tam nejsou nějací o kterých nevěděl.
  :-))
 • jak co dokázat
  10.03.2008 12:43

  No chtěl bych vidět toho soudce, který na základě nějaké diskety koupené od nějakého trouby jiným troubou, bude rozdávat pokuty. TO je docela dobrý chaos. Takový seznam si napíšu doma v excelu taky, prohlásím ho za autentiský, prodám ho za 5 mio EUR BISce a budu se dlouze smát, jak jsem vypekl tisíce lidí. To je přece k smíchu ....
  Beton
 •  
  10.03.2008 12:12

  no, pokud si nekdo mysli, ze cesti manazeri neobjevili na mape Evropy Lichtenštejnsko, tak bude asi hodne naivni.
  hm
 •  
  10.03.2008 12:03

  Etický problém skončí tak ,že se zruší protikorupční policie, a vyšetřováním se bude zabývat útvar jedno jaký, který poskytne v rámci utajení informace vybrané skupině .Co bude následovat ...... scénáře jsou předem dané a známé.
  Novák
  •  
   10.03.2008 12:32

   pan kalousek uz vypousti etickou mlhu...
   hm
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC