Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak dál?

Jak dál?

30.6.2009 9:31
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Dnešním dnem končí měsíc červen, druhé čtvrtletí tohoto roku a současně jeho první pololetí. První dva měsíce tohoto roku byly charakterizované pokračující skepsí, přelévající se z posledních tří měsíců roku 2008. Poté přišlo mohutné, cca dvouměsíční vzepětí, následované jakýmsi přešlapováním na místě. Kardinální otázka, kterou si nyní každý soudný investor klade je – kam dál? Názory se různí a oscilují mezi nezřízenou skepsí a mírným optimismem.

Podle jedné z posledních studií pánů Rogoffa a Reinharta, kteří se zabývali bankovními krizemi v 15 nejrozvinutějších státech světa, vykazují tyto krize několik výsostně společných znaků:

- vládní dluh se v průběhu prvních třech let takovéto krize průměrně zvýší o 86 %,

- akciový trh obvykle poklesne průměrně o 56 %,

- míra nezaměstnanosti se zvýší o 7 % na horizontu 50 let,

- ceny nemovitostí se za 6 let v reálných cenách sníží o 36 %,

- HDP za první dva roky kumulativně poklesne o 9,3 %.

Za pozornost nepochybně stojí nejenom absolutní výše ekonomického zpomalení, ale také jeho délka – tři roky, pět let, šest let. Vzhledem k velikosti současných problémů globálních ekonomik je namístě úvaha, zda „zelené výhonky“ v komentářích některých ekonomů nejsou pouze zbožným přáním, spíše než realitou.

Druhá taková studie, provedená Bank of England na téma 33 systémových krizí mezi roky 1977-2002 (prezentovaná v rámci Financial Stability Review v roce 2003), přichází s podobnými závěry:

- průměrná délka takové krize je obvykle 4,3 roku,

- průměrný poměr nesplácených úvěrů dosahuje 26,7 %,

- kumulativní náklad na záchranu bankovního sektoru dosahuje 7,8 % HDP (bez případné měnové krize), nebo 17,4 % v případě jejího propuknutí,

- dvě třetiny všech bankovních krizí vedou ke krizím měnovým (propad lokálních měn proti USD je cca -25 %),

- medián kumulativního výpadku produkce je 23,1 % proti předchozímu trendu na horizontu 10 let.

Opět se, stejně jako v předchozím případě, nabízí otázka, zda současná krize bude oproti výše zmiňovanému průzkumu nadprůměrná, podprůměrná nebo prostě a jednoduše průměrná. Divokou kartou je v tomto případě rozsah státní pomoci, ať už fakticky poskytnuté či implicitně slíbené. Současný konsensus je spíše na straně „rychlé“ varianty, i když zbytky Wall Street (které ještě stojí) jsou vnímány spíše jako jeden z odborů amerického Treasury a „centrální banky“ Fed.

Na jasně položenou otázku z úvodu tedy nejspíš není jasná odpověď, a pokud ano, dozvíme se ji – jako ostatně vždy – až ex post. Nechme se proto překvapit a v mezidobí si užijte prázdnin.

Hezký týden přeji,


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data