Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Všechno souvisí se vším…

Všechno souvisí se vším…

12.03.2010 16:32
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Perex k výše uvedenému by mohl vypadat zhruba následovně – řecká finanční krize a s ní související úsporná opatření zaměřená na ozdravení stavu řeckých veřejných financí mají paradoxně potenciál stáhnout dolů jiný region – Balkán. Řecké banky jsou totiž jedni z největších investorů do bankovního sektoru v tomto regionu a potenciální pokles ziskovosti na jejich domácím hřišti může vést k problémům s financováním operací právě na Balkáně.

Přítomnost řeckých bank na Balkáně má historické, geografické a kulturní kořeny. Na počátku devadesátých let minulého století to však zdaleka nevypadalo tak idylicky. V tu dobu byly hlavními investory do bankovních aktiv ve střední a východní Evropě banky rakouské, italské a švédské. Rakouské a italské banky se koncentrovaly na střední Evropu a Balkán, švédské banky se naopak soustředily na regiony pobaltských států – z historického pohledu tedy přesně do míst, kde dříve měly své geopolitické zájmy. Řecké banky, komparativně menší než jejich větší konkurenti z regionu, se musely spokojit z relativně chudými zeměmi jako Bulharsko, Srbsko a Rumunsko. Největší šance řecké banky cítily v Srbsku, zejména díky kombinaci ortodoxní víry a historické podpory Bělehradu.

Při snaze financovat svou expanzi na Balkáně se však řecké banky nemohly spolehnout na lokální depozitní bázi. Italské a rakouské banky byly rychlejší, rychle koupily a převedly největší lokální banky pod svá křídla a Řekům zbyly pouze menší hráči na trhu. To přinutilo řecké banky získávat financování pro své balkánské „dcery“ vlastními silami, ať už na mezinárodních trzích či za pomoci domácí depozitní báze.

Ve světle silné konkurence ze strany italských a rakouských bank, řecké banky nastoupily na cestu velmi agresivní a do značné míry sebevražedné strategie. Všechny banky v tomto regionu používaly půjčky denominované v jiné měně jako jeden z hlavních marketingových nástrojů pro získávání klientů. Řecké banky však šly o krok dále a nabízely tyto půjčky za úrokových sazeb, které byly o poznání nižší než v případě jejich mnohem „bohatších“ konkurentů. Například půjčky v měně euro nebo švýcarský frank byly pro klienty na Balkánu za mnohem lepších podmínek, než za jakých by je bylo možno získat v dané lokální měně. Problém nastal v roce 2008, kdy se lokální středoevropské měny zhroutily kvůli růstu averze investorů k riziku a náklady refinancování těchto volnoměnových půjček vystřelily raketově vzhůru.

Současná řecká finanční krize je však mečem o dvou ostřích. Čtyři největší řecké banky – Eurobank NFG, National Bank of Greece, Piraeus Bank a Alpha Bank – dohromady vlastní zhruba 30% bulharského bankovního sektoru, 16% v Srbsku a přibližně 10% trhu v Rumunsku. Pokud se řeckým bankám nepodaří získat financování na mezinárodních trzích nebo toto financování bude za výrazně méně výhodných podmínek, balkánským bankám se může bolestně nedostávat zahraničního kapitálu, na kterém jsou bytostně závislé. To by mělo negativní dopad na obchodní aktivity v celém regionu, nejvíce by to však pocítilo Bulharsko, kde mají řecké banky nejrozsáhlejší přítomnost…

Všechno prostě souvisí se vším…

Hezký víkend přeji,


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:30USA - Index filadelfského Fedu
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    16:00USA - Prodeje starších domů