Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Řecko bude zřejmě potřebovat mnohem více finanční pomoci, než jaká se mu nabízí

The Economist: Řecko bude zřejmě potřebovat mnohem více finanční pomoci, než jaká se mu nabízí

29.03.2010 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

V únoru lídři Evropské unie slíbili, že podniknou „rozhodnou a koordinovanou akci“, která ochrání Řecko před neschopností splácet své dluhy a ukončí problémy, které ovlivňují zbytek eurozóny. O týdny později ti samí politici stále diskutují o tom, jak přesně svému slibu dostát.

Potřeba srozumitelnosti je nyní mnohem naléhavější. Řecko musí refinancovat cca 20 miliard eur (27 miliard dolarů) dluhu se splatností v dubnu a květnu. Výnosy desetiletých řeckých vládních dluhopisů vzrostly v uplynulém týdnu na 6,3 %, což představuje přibližně 3% prémii nad německými vládními dluhopisy. Euro po snížení ratingu Portugalska, další problémové země eurozóny, pokleslo oproti dolaru na svou nejnižší úroveň za deset měsíců.

Neoficiálně se hovoří o rezervním fondu pro Řecko ve výši 25 miliard euro a zdá se, že i napětí ministrů eurozóny nyní při myšlence na pomoc z MMF povoluje. To by mohlo stačit na to, aby se trhy uklidnily a Řecko mohlo refinancovat svůj dluh. Je to však jen dočasné řešení. Zabere roky, než se stav řeckých vládních financí zlepší, to znamená, že bude-li se tato země chtít vyhnout defaultu, bude potřebovat mnohem větší záchranný fond.

Řecká vláda musí nějak udržet svou ekonomiku v rovnováze, zatímco provede enormní fiskální utažení. Země, které mají zájem o pomoc z MMF, musí zpravidla implementovat obrovské škrty veřejných výdajů, což prohlubuje recesi. Pro vyrovnání tohoto efektu MMF většinou doporučuje oslabení měny. To bohužel není v případě této země možné. Řecko nemůže devalvovat, takže potřebuje více času na přizpůsobení než tři roky, na kterých se shodlo s evropskými partnery – a také větší záchrannou síť, než má nyní.

Analýza, kterou zpracoval The Economist, ukazuje, že spíše než 25 miliard bude muset pomoc dosáhnout 75 miliard eur. Řecko bude pravděpodobně potřebovat pět let, aby dostalo svůj deficit pod 3 % HDP. Podle našich předpovědí v tu dobu úrokové platby vzrostou z 5 % HDP na 8,4 %, což bude odrážet vyšší náklad nových dluhů a refinancování starých. K tomu bude tudíž zapotřebí provést další rozpočtové škrty. To musí negativně ovlivnit růst. Naše projekce předpokládají, že do roku 2014 bude nominální HDP o 5 % nižší.

Jde o zjednodušenou analýzu, která vyžaduje jisté odvážné předpoklady (z nichž některé mohou být dokonce příliš optimistické). Jedním z nich je to, že investoři již nezvýší své investice do Řecka, ale na druhou stranu umožní refinancování současných půjček, pokud bude k dispozici záchranný plán. Naše projekce vedou k závěru, že do roku 2014 bude mít Řecko dodatečný dluh ve výši 75 miliard euro, v té době se jeho dluh stabilizuje na úrovni 153 % HDP. Tento údaj hrubě naznačuje to, jak velkou finanční pomoc může Řecko požadovat. A to může být příliš i pro MMF.

Optimisté tvrdí, že poptávka po dluhopisech této země se oživí v závislosti na snížení deficitů a návratu důvěry. Japonský dluh dosahuje téměř 200 % jeho HDP a známky problémů se neobjevují. Ale Japonsko je jedinou zemí, která vydává dluhopisy v jenech, zatímco Řecko má nejmenší důvěryhodnost mezi mnoha zeměmi, které vydávají eurové dluhopisy. Japonsko může spoléhat na domácí úspory, Řecko je zemí deficitní, která spoléhá na vrtkavé investory, říká Thomas Mayer z Deutsche Bank. Jeho zachránci mohou dojít k závěru, že pokud mu poskytnou peníze, bude to nejlevnější způsob jak zabránit rozšíření problémů. Účet za tuto pomoc se ale zdá být vyšší, než mnozí předpokládají.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m