Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozhodne zítra G20 o další pomoci pro Evropu, celosvětové bankovní dani či přísnější regulaci?

Rozhodne zítra G20 o další pomoci pro Evropu, celosvětové bankovní dani či přísnější regulaci?

04.06.2010 11:59

(Aktualizovano 13:32)

V jihokorejském městě Pusan dnes bylo zahájeno dvoudenní jednání ministrů financí a zástupců centrálních bank zemí skupiny G20. Výsledkem posledního takovéhoto setkání byl příslib centrálních bank, že podpoří zkoušené země eurozóny nákupem jejich dluhopisů v hodnotě až 750 miliard eur. Tentokráte by měla na pořadu jednání být otázka načasování ústupu od stimulace, silnější finanční regulace, či zvláštního zdanění a vyšších požadavků na rezervy bank.

Vzhledem k stále nervozitě na trzích i ve vládních kruzích v Evropě se velká část jednání patrně opět zaměří na Řecko a jeho dluhové problémy. Jak již v posledních dnech naznačili prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet či člen amerického Fedu Charles Evans není ještě s ohledem na poslední vývoj na místě započít s ústupem od podpůrných opatření, zároveň však pozorovatelé nečekají ani další finanční podporu. Na záchranu Řecka už ostatní členské země eurozóny slíbily celkovou pomoc v objemu 110 miliard eur, pro všechny zadlužené země eurozóny má pak být v případně nutnosti vynaloženo až 750 miliard eur (500 mld. EUR z eurozóny a 250 mld. EUR od MMF). Německý účastník jednání skupiny G20 dnes pro agenturu Bloomberg anonymně uvedl, že ústup od stimulace globální ekonomiky začne v roce 2011.

Zajímavým bodem jednání rozhodně bude otázka celosvětového zavedení speciální daně pro banky, která má být z části odpovědí na obří sanace globálního bankovního systému v průběhu krize, ale také zdrojem prostředků pro financování případných dalších nečekaných peripetií. Shoda ohledně speciálního zdanění bankovního systému však zatím nepanuje. "Nemyslím si, že bychom se přiblížili ke globálnímu konsenzu ohledně daně pro banky. Zatím existuje podpora tohoto opatření v USA a v Evropě, nicméně univerzální podpora v rámci G20 zatím chybí," uvedl před jednáním americký ministr financí Timothy Geithner.

Podle rakouského ministra financí Josefa Prölla se na přípravě daně již v polovině května dohodli ministři financí eurozóny. "Odsouhlasili jsme jednomyslně, že zrychlíme přípravy na zavedení daně z finančních transakcí v celé Evropě," uvedl. Evropští politici možnost takové daně vysvětlují jako pojistku pro případ, že by jednotlivé země musely znovu zachraňovat banky tak jako během nedávné finanční krize. Podle studie Evropské komise by daň mohla státům přinést až 50 miliard eur, případná záchrana by je tak mohla vyjít o něco levněji. Jednotný postoj pro principy fungování nové daně v Evropě však zatím nezavládl. Zatímco některé státy chtějí příjmy z této daně ukládat do zvláštního fondu, z něhož by byly hrazeny případné krize, jiné země plánují tyto výnosy využít na snížení rozpočtových schodků. Země jako Brazílie či Kanada pak bankovní daň odmítají zcela.

Další podobně spornou otázkou bude zřejmě koordinovaný požadavek na tvorbu větších bankovních rezerv pro krytí ztrát ze špatných aktiv. Podpora tohoto návrhu může být očekávána ze strany zástupců Spojených států, zatímco v Evropské unii převládají obavy z negativního dopadu na poskytování nových úvěrů a podporu ekonomického růstu. Podle odhadu švýcarské investiční banky UBS je ve hře nutnost bank sehnat kvůli případné povinnosti navyšovat rezervy až 375 miliard dolarů nového kapitálu.

“Všechna rozhodnutí, která budou mít efekt na banky budou mít větší dopad v Evropě než v USA, kde kapitálové trhy hrají větší roli,“ uvedl pro Douglas Elliott, bývalý výkonný ředitel JPMorgan Chase & Co. Podle něho existuje poměrně široká shoda ohledně nutnosti změn kapitálových pravidel, „ale různí se pohledy na to, jak to udělat.“

Průchodnějším z předpokládaných témat jednání se zdá být otázka zvýšené finanční regulace. Skupina zemí G20 podle nepotvrzených informací požádá jednotlivé národní regulátory, aby zvážili dodatečná opatření, která by učinila hedgeové fondy, ratingové agentury a obchody s deriváty transparentnějšími.

(Zdroj: Bloomberg, AP, MediaFax, čtk)


Váš názor
  • Sitges, Španělsko
    04.06.2010 14:14

    G20 je pouze how pro veřejnost. Profíci dávno vědí, že rozhodnutí padnou na právě probíhajícím tajném srazu elit v Sitges (tzv. Bilderberg Group). Je to bizarní sešlost kde vedle sebe sedí bývalí SS-mani i sionisti, neoconi i Barry Soetoro. U.S. vládní představitelé mají zákonem zakázáno účastnit se tajných jednání s cizími představiteli, proto se účastní těchto srazů utajeně. Investigativní novinář Daniel Estulin již léta monitoruje tyte sessions. Média fanaticky odmítají o těchto srazech psát. Zde se rozhodlo v 2004, že ceny ropy vyženou uměle nahoru. Zde se rozhodlo v 2008, že akciový trh udělají s dvojitým bottom. Zde se rozhodne o Euru.
    Detective
Aktuální komentáře
04.07.2022
6:01Slok: Podmínka obratu na akciích
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - PPI, y/y