Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč by to mělo trvat tak dlouho?

Proč by to mělo trvat tak dlouho?

23.08.2010 17:16

I když zadlužení ve světě roste dlouhodobě, období, kdy muselo dojít k jeho poklesu předtím, než se opět dostavil udržitelný růst, tu již bylo několik. Na první pohled by se tak mohly zdát trochu přehnané úvahy o tom, že vysoké dluhy ve Spojených státech a několika dalších významných ekonomikách způsobí dlouhodobý ekonomický útlum. Proč by se s nimi ekonomika neměla vyrovnat během relativně krátkého období, jako tomu bylo v minulosti? Vždyť pokud se podíváme například na následující graf, je patrné, že zadlužení společností ve Spojených státech po období dot-com mánie kleslo během čtyř let a ekonomika přitom navíc vesele rostla (graf ukazuje vývoj korporátního zadlužení jako % na HDP):


dluh1

Zdroj: Natixis

Jedním z hlavních důvodů pro víru v to, že tentokrát je to skutečně jinak, je fakt, že dluhy nyní sedí na domácnostech. Jejich prostor pro snížení zadlužení je znatelně menší, než je tomu u firem (o vládě nemluvě). Předlužená firma má obvykle několik možností – prodej aktiv, práce s pracovním kapitálem (jinak řečeno přenos problémů s cash flow na dodavatele a odběratele), snížení nákladů, snížení investic, či dokonce debt-equity swap, tedy převod dluhu na vlastní jmění. Pokud bychom uvedené aplikovali na domácnosti: prodej aktiv je problematický, spíše dojde k jejich zabavení. Snížení nákladů je možné, zvláště u manželek, ale dluhy většinou mají domácnosti, které mají již tak hluboko do kapsy (což u firem neplatí); snížení investic také netřeba rozebírat, stejně jako pracovní kapitál. Debt-equity swap by zřejmě musel mít formu adopce, či provdání se za vlivného bankéře, jehož instituci dlužíme. Recept pro široké vrstvy to není, ale na druhou stranu je pravda, že ani u firem tento jednoduchý nástroj není často využíván (zde mám na mysli skutečný debt-equity swap).

Porovnávat relativní hladkost oddlužení firem s tím, jak asi bude vypadat oddlužení domácností je tedy problematické. Neodvodíme z něj, o kolik bude delší, že delší bude, je ale celkem jasné. Vedle zmiňovaného i proto, že pokud současně oddlužují i firmy, jejich úspory se promítají do tlaku na příjmy domácností (v určitém smyslu jsou firmy schopny snižovat dluhy na úkor zmenšení schopnosti snížení dluhů u domácností). Kruh se ale uzavře ve chvíli, kdy klesne konečná poptávka.

Jak ukazuje druhý graf (vývoj zadlužení domácností jako podíl na GDI) v USA proces oddlužení domácností nyní dospěl cca na úroveň roku 2006; v UK, kde je jeho úroveň ještě znatelně vyšší, je pokles menší. Evropa je trochu jinde:


dluh2

Zdroj: Natixis

Přirozeně se nabízí otázka, kam až bude v grafu nastíněný proces muset dojít (podobně byla u prvního grafu nasnadě otázka, zda firmy oddlužily dostatečně). Jasná odpověď na to neexistuje. Důležité ale je si uvědomit, že v principu by ani ukončení procesu oddlužení nemělo znamenat návrat ke starým zvykům, ale najetí na vyšší stabilitu přinášející vzorec chování. Ten obnáší vyšší míru úspor a menší dluhy, než tomu bylo před krizí.


Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Iveco Group NV (03/24 Q1)
    8:00UK - HDP, q/q
    9:00CZ - Nezaměstnanost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university