Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý pudoměr

Německý pudoměr

31.01.2011 18:01

Pro ty, kteří o ekonomii a ekonomice přemýšlí jako o uzavřeném systému typu motor v autě, to je asi nepříjemná myšlenka. Ale rozhodující roli v tomto „racionálním“ systému hraje iracionalita. Či Keynesovy animal spirits (které vlastně nejsou jeho, do češtiny se nepřekládají lehko a mně se nejvíce líbí překlad „zvířecí pudy“). Při snaze o predikci dalšího vývoje se tak nabízí úvaha – změřit současné pudy, či odhadnout ty budoucí a na jejich základě odhadnout produkt, ceny akcií, atd. Měření a odhad pudů je v podstatě protimluv, to nám ale nebrání v tom se o to pokoušet. Aktuální a zajímavý je v tomto smyslu asi hlavně vývoj u našich západních sousedů.

Změřte pudy, uvidíte kudy...

Grafy ukazují korelaci široce sledovaného indexu důvěry v německou ekonomiku - Ifo indexu, a cyklického komponentu německého produktu. Čísla v prvním obrázku jsou hezky seřazena, nejvyšší korelace je u produktu přicházejícím za dvě čtvrtletí po současném měření indexu:

pudoměr1

Jednoduše řečeno, první graf (počítaný z dat v druhém) tvrdí, že více než třetinu pohybu produktu (0,6 x 0,6) za dvě čtvrtletí vysvětlí velikost současného Ifo indexu. Tento německý pudoměr má tedy skutečně minimálně zajímavou predikční schopnost.

Nyní nahoru ...

Jak ukazují další dva grafy, poslední vývoj indexu ukazuje, že v Německu nyní nechybí optimismus. Index očekávání (žlutě) trhá rekordy, hodnocení současné situace se blíží rekordu roku 2007:

pudoměr2

Druhý graf si pohrává s kombinací hodnocení současné situace (osa x) a očekávaného vývoje v následujících 6 měsících (y). Recesi indikuje pokles obou, boom jejich růst. Současné hodnoty obou měřítek se téměř tlačí z grafu ven v boomovém poli. Zdá se tak, že poslední odpovědi na průzkum Ifo poskytovali dotazovaní mezi dvěma sklenkami šampaňského v přestávce kurzu čínštiny pro podnikatele. Je totiž jasné, že vývoj sentimentu a následně i produkce táhne zejména poptávka v Asii - vývoz do zemí jihovýchodní Asie sice stále představuje jen asi 12 % všech exportů Německa, ale dynamika růstu je zde mnohem rychlejší, než u vývozu do jiných ekonomik. Tam se teprve dostáváme na úroveň dříve dosažených maxim, zatímco u Asie jsme již vysoko nad nimi.

A hlavně se zdá, že dochází k přelití tohoto efektu dobré nálady do celé ekonomiky. Tedy i do spotřeby, která v Německu představuje necelých 60 % HDP, což je porovnatelné s Francií, Itálií, či Španělskem (v USA 70 %, Číně zase jen něco přes 30 %). Pokud tedy Čína nenarazí do inflační zdi, či se úplně nezhroutí eurozóna, není optimismus nemístný. A polovina ekonomů bude na konci roku obdivovat německý ekonomický model založený na kvalitativní a cenově/mzdové konkurenceschopnosti. A druhá polovina bude na konci roku německý ekonomický model založený na vysávání poptávky ze zbytku světa zatracovat.

Před časem jsem zde v článku „Německý rebel (Čínamericko 2011 potřetí)“ detailněji rozebíral vývoj v německé ekonomice s tím, že Bundesbank v roce 2011 čeká růst HDP 2 % a v roce 2012 1,5 %. Současné pudoměry ukazují, že tyto hodnoty jsou spíše konzervativní. I tento starý odhad růstu implikoval, že na konci současného roku bude produkční mezera v německé ekonomice cca 0 (v letech 2007 a 2008 byla překročena o 2 % HDP, pak asi 4 % přebývala). Tato mezera, respektive její odhad, je sice koncept s vadami na kráse. Indikuje ale, že se Německo může dostat do situace, kdy mu obleček jednotné monetární politiky bude stále méně vyhovovat. A inflačně škrtit u krku by mohlo nakonec i euro tažené dolů invalidní periférií (i když v současné době jsou euro medvědi hluboko ve svých jeskyních). Pudy jsou ale věcí vrtkavou.


Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data