Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý pudoměr

Německý pudoměr

31.01.2011 18:01

Pro ty, kteří o ekonomii a ekonomice přemýšlí jako o uzavřeném systému typu motor v autě, to je asi nepříjemná myšlenka. Ale rozhodující roli v tomto „racionálním“ systému hraje iracionalita. Či Keynesovy animal spirits (které vlastně nejsou jeho, do češtiny se nepřekládají lehko a mně se nejvíce líbí překlad „zvířecí pudy“). Při snaze o predikci dalšího vývoje se tak nabízí úvaha – změřit současné pudy, či odhadnout ty budoucí a na jejich základě odhadnout produkt, ceny akcií, atd. Měření a odhad pudů je v podstatě protimluv, to nám ale nebrání v tom se o to pokoušet. Aktuální a zajímavý je v tomto smyslu asi hlavně vývoj u našich západních sousedů.

Změřte pudy, uvidíte kudy...

Grafy ukazují korelaci široce sledovaného indexu důvěry v německou ekonomiku - Ifo indexu, a cyklického komponentu německého produktu. Čísla v prvním obrázku jsou hezky seřazena, nejvyšší korelace je u produktu přicházejícím za dvě čtvrtletí po současném měření indexu:

pudoměr1

Jednoduše řečeno, první graf (počítaný z dat v druhém) tvrdí, že více než třetinu pohybu produktu (0,6 x 0,6) za dvě čtvrtletí vysvětlí velikost současného Ifo indexu. Tento německý pudoměr má tedy skutečně minimálně zajímavou predikční schopnost.

Nyní nahoru ...

Jak ukazují další dva grafy, poslední vývoj indexu ukazuje, že v Německu nyní nechybí optimismus. Index očekávání (žlutě) trhá rekordy, hodnocení současné situace se blíží rekordu roku 2007:

pudoměr2

Druhý graf si pohrává s kombinací hodnocení současné situace (osa x) a očekávaného vývoje v následujících 6 měsících (y). Recesi indikuje pokles obou, boom jejich růst. Současné hodnoty obou měřítek se téměř tlačí z grafu ven v boomovém poli. Zdá se tak, že poslední odpovědi na průzkum Ifo poskytovali dotazovaní mezi dvěma sklenkami šampaňského v přestávce kurzu čínštiny pro podnikatele. Je totiž jasné, že vývoj sentimentu a následně i produkce táhne zejména poptávka v Asii - vývoz do zemí jihovýchodní Asie sice stále představuje jen asi 12 % všech exportů Německa, ale dynamika růstu je zde mnohem rychlejší, než u vývozu do jiných ekonomik. Tam se teprve dostáváme na úroveň dříve dosažených maxim, zatímco u Asie jsme již vysoko nad nimi.

A hlavně se zdá, že dochází k přelití tohoto efektu dobré nálady do celé ekonomiky. Tedy i do spotřeby, která v Německu představuje necelých 60 % HDP, což je porovnatelné s Francií, Itálií, či Španělskem (v USA 70 %, Číně zase jen něco přes 30 %). Pokud tedy Čína nenarazí do inflační zdi, či se úplně nezhroutí eurozóna, není optimismus nemístný. A polovina ekonomů bude na konci roku obdivovat německý ekonomický model založený na kvalitativní a cenově/mzdové konkurenceschopnosti. A druhá polovina bude na konci roku německý ekonomický model založený na vysávání poptávky ze zbytku světa zatracovat.

Před časem jsem zde v článku „Německý rebel (Čínamericko 2011 potřetí)“ detailněji rozebíral vývoj v německé ekonomice s tím, že Bundesbank v roce 2011 čeká růst HDP 2 % a v roce 2012 1,5 %. Současné pudoměry ukazují, že tyto hodnoty jsou spíše konzervativní. I tento starý odhad růstu implikoval, že na konci současného roku bude produkční mezera v německé ekonomice cca 0 (v letech 2007 a 2008 byla překročena o 2 % HDP, pak asi 4 % přebývala). Tato mezera, respektive její odhad, je sice koncept s vadami na kráse. Indikuje ale, že se Německo může dostat do situace, kdy mu obleček jednotné monetární politiky bude stále méně vyhovovat. A inflačně škrtit u krku by mohlo nakonec i euro tažené dolů invalidní periférií (i když v současné době jsou euro medvědi hluboko ve svých jeskyních). Pudy jsou ale věcí vrtkavou.


Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data