Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Popírá volání po pevné měně samo sebe?

Popírá volání po pevné měně samo sebe?

16.05.2011 18:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Zastánci pevné měny si neuvědomují několik věcí. Není například přehnané tvrdit, že největší rozdíl mezi Velkou depresí a Velkou recesí spočívá v přístupu centrálních bank. Díky uvolněné politice jsme se v předchozích letech vyhnuli ekonomické katastrofě. Pevná měna jde také proti cílům liberalismu. Jejím výsledkem je špatná situace na trhu práce, která v lidech budí zlobu směrem k systémovým základům kapitalismu a k svobodným trhům. A pokud daná země nemá možnost používat politiku, která vyhlazuje cyklus, rychle sáhne k opatřením, která směřují proti principům liberalismu – například k zavedení tarifů. Takto shrnuje výtky proti argumentům, že zdravá liberální ekonomika potřebuje pevnou měnu - tedy utaženou monetární politiku - ekonom Ryan Avent.

V názoru, že pevná měna může napáchat více škody než užitku, není zdaleka sám. Sdílí ho například s Matthewem Yglesisasem, Paulem Krugmanem, Mikem Konczalem, či Davidem Beckworthem. Ten v jednom z posledních příspěvků na svém blogu upozorňuje na to, že ve Spojených státech volají po silné měně zejména Republikáni, kteří zároveň požadují snížení rozpočtových deficitů. To ve víře, že silná měna a zdravé vládní finance tvoří základ silného ekonomického oživení. Problém je ale podle ekonoma v tom, že utažení monetární politiky, které znamená synonymum pro silnou měnu, by v podstatě znemožnilo stabilizaci vládních výdajů.

Beckworth uvádí, že téměř ve všech případech, kdy po fiskálním utažení přišlo pevné oživení, byla vyvažujícím faktorem uvolněná monetární politika. Před rokem například vzbudila velkou pozornost studie Alberta F. Alesiny, která ukazuje, že po velkých sníženích deficitů často přichází rychlé ekonomické oživení. Hlubší zkoumání dat, které provedl MMF a další ale ukázalo, že se tak stalo jen díky snížení sazeb. Fiskální utažení šlo ruku v ruce se zlepšením ekonomiky jen proto, že byla uvolněna monetární politika.

Klíčovou lekcí posledních let je podle ekonoma také to, že monetární politika má silnější efekt než politika fiskální. Mezi lety 2008 – 2009 byla monetární politika „efektivně utažená“ a uvolnění fiskální politiky velký efekt nemělo. V roce 2010 a na počátku roku letošního nebyl patrný výrazný fiskální stimul, rychlost oživení ale rostla díky QE2.

Utažená monetární politika také otevírá dveře pro fiskální stimulaci. Představme si, že by se Fedu povedlo stabilizovat nominální výdaje v letech 2008 a 2009. Ospravedlnění fiskální stimulace by v té době bylo mnohem těžší. To samé platí o období 1929 – 1933. Kdyby tehdy Fed pasivně neutahoval svou politiku, fiskální stimul a vládní intervence by měly menší podporu.

To vše podle Beckwortha indikuje, že utaženou monetární a fiskální politiku skloubit nelze. Rozpočtový deficit by totiž v takové situaci pravděpodobně vzrostl, protože by bylo ohroženo oživení ekonomiky a další fiskální reformy by se staly politicky neprůchodné.

(Zdroj: Blog Davida Beckwortha)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data