Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Premiér Nečas vyzval zástupce odborů k návratu k jednacímu stolu, nabízí dřívější odchod do důchodu

Premiér Nečas vyzval zástupce odborů k návratu k jednacímu stolu, nabízí dřívější odchod do důchodu

14.6.2011 9:15
Autor: mediafax

Vláda je připravená přistoupit na kompromis v otázce výše věku odchodu do důchodu poté, co dotyčný dosáhne hranice 67 let. Včera to uvedl premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že vyzývá odbory k návratu za jednací stůl ještě před čtvrteční stávkou v dopravě.

"Chtěl bych vyzvat zástupce odborů, aby se vrátili k jednacímu stolu," prohlásil na brífinku na Úřadě vlády Nečas a doplnil: "Jsme připraveni o konkrétní podobě reforem jednat. Není od nás ale možné očekávat, že vláda bude plnit volební program ČSSD, KSČM nebo odborů." Odborářští předáci se podle něj jednoznačně zapojují do politického boje a jdou vstříc levici.

Podle Nečase vláda odborům vyhověla už v minulosti, když v důchodové reformě změnila povinné vyvádění peněz do soukromých penzijních fondů na dobrovolné. A premiér má připravený i další ústupky. "Jsme ochotni debatovat o tom, jak dále nastavit věk odchodu do důchodu poté, co bude sjednocená věková hranice na 67 letech v roce 2041," řekl na dotaz agentury Mediafax.

Premiér doplnil, že je připravený také návrh spoření do zaměstnaneckých penzijních fondů, které by mohly sloužit v těch profesích, které jsou fyzicky náročné. Z jejich peněz by se vypláceli lidé, kteří kvůli náročnosti svého povolání nebudou moci pracovat až do zákonem stanovené hranice pro odchod do důchodu. Právě pozdní penze je pro odbory jedním z argumentů, proč chtějí ve čtvrtek stávkovat.

"Jakékoli reformní kroky děláme na základě analýz. Jsou to kroky, které jsou propočítávány tak, aby byly sociálně únosné," hájil premiér plány svého kabinetu. "Jednáním s odborářskými předáky – i já osobně – jsme strávili desítky a desítky hodin," připomněl Nečas a dodal, že v sobotu na zástupce odborů čekala kompletní 15členná vládní sestava dvě hodiny.

Na kompletní stažení reformních návrhu z projednávání v Poslanecké sněmovně, jak požádali odboráři, ale Nečasův kabinet nepřistoupí. "Toto vláda ČR neudělá. Nebo to neudělá pod mým vedením," zdůraznil.

Premiér připomněl, že respektuje právo odborů na stávku. "Něco jiného je snažit se vzít si své spoluobčany jako živé štíty, jako rukojmí. Všechny kroky, které dělají odbory, jsou dělané tak, aby poškodily co nejvíce lidí," připojil Nečas.

"Vláda ČR udělá všechny nezbytné kroky tak, aby občané nebyli omezeni kroky prováděné stranou odborů," zmínil předseda vlády. Prohlásil navíc, že je v úzkém kontaktu s primátorem Prahy, ministrem dopravy a vnitra a řeší s nimi, jak čtvrteční situaci zvládnout. Chystané kroky ale do detailu rozebírat nechtěl. Například na kritiku prezidenta Václava Klause, že by vláda měla zajistit náhradní autobusy a odborářům říct nashledanou, uvedl: "Jsem přesvědčen, že vláda dělá správné kroky a s přiměřenou razancí."


Váš názor
 • můžete poradit
  14.6.2011 10:47

  ....já se v tom nevyznám, já se v tom neorieeentuuju... Kde je možné získat/na webu nalézt analýzy, dle kterých vláda připravuje reformy?
  anna
  • Re: můžete poradit
   14.6.2011 11:32

   Buď jsou analýzy přísně tajné nebo jejich vypovídací hodnota odpovídá desítkám a desítkám hodin. A ve stejném odstavci premiérovo zdůraznění toho, jak se všech 15 lidí těšilo na reakci protistrany, až dostane předběžné opatření... Za premiérovo vyjádření by se nemusel stydět ani retardovaný osmák. V HN někdo z nervu prohlásil, že aktuální podoba reformy neodpovídá návrhu nervu v podstatných bodech a toto hodnocení dostačuje.
   Mudrc
  • Re: můžete poradit
   14.6.2011 11:07

   :-)
   Kalka.
   •  
    14.6.2011 11:54

    Je to udělané tak, aby se v tom právě nikdo neorientoval. Většina českého národa je podle průzkumu finančně negramotná, proto si vláda může dělat co chce, nikdo se v tom nevyzná. Tak kdo dá roz(h)řešení? :-)
    bledátvář
    •  
     14.6.2011 11:55

     Mimochodem víte, jak to dopadlo na Islandu?
     bledátvář
Aktuální komentáře
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá
8:58Evropské burzy po čínské rally mohou začít den opatrně v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data