Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Budoucnost eurozóny – směrem k velké integraci

Budoucnost eurozóny – směrem k velké integraci

14.06.2011 12:33
Autor: Redakce, Patria.cz

V květnu roku 2010 rychle klesala důvěra trhů ve vládní dluhopisy. Netýkalo se to jen Řecka, ale i několika dalších zemí eurozóny. V reakci na tento vývoj byla zorganizována pomoc ze strany European Financial Stability Facility a MMF. Podle některých politiků panovala v té době naděje, že pouhý příslib pomoci bude dostatečný na to, aby investoři opět začali považovat řecké dluhopisy za bezpečné.

Nyní je jasné, že tento plán vůbec nefungoval, pomoc musela být vedle Řecka poskytnuta Irsku a Španělsku a trhy se rozhodně nevrátily do původního stavu. Řecko se namísto plánů na opětovný vstup na kapitálové trhy věnuje jednáním o prodloužení pomoci včetně dalšího snížení dluhové zátěže. Přitom panuje téměř jednotný konsenzus, že bez restrukturalizace se tato země nemůže dostat do finančně zdravé situace.

Přiznat chybu je těžké, politici tak tvrdí, že to, co udělali, bylo v pořádku, jen to nebylo dostatečně velké. Při stejném chování v budoucnu je pravděpodobné, že v eurozóně dojde k rychlé integraci fiskální politiky. K prvním krokům tímto směrem již dochází, dluhovou krizi ale pravděpodobně nevyřeší.

Řešení problému nyní spočívá v několika alternativách. První z nich je restrukturalizace dluhu v zemích, které čelí největším fiskálním nerovnováhám. Jiné musí podniknout bolestivé kroky spočívající v návratu ke zdravým financím. Jde v principu o pohyb směrem k národní fiskální zodpovědnosti.

Další možností je zvýšení odolnosti finančního a bankovního systému, včetně jejich oddělení od financování vládního dluhu; nyní banky vlastní velký objem vládních dluhopisů, což znesnadňuje jeho restrukturalizaci. K těmto investicím jsou motivovány tím, že vyžadují nižší krytí vlastním kapitálem, což je druh vládní podpory, která vede k tomu, že namísto úvěrů banky kupují vládní dluhopisy. Z hlediska efektivity celého systému by ale vládní dluhopisy měly být drženy zejména pojišťovnami, penzijními fondy a jednotlivci.

Mnozí z klíčových hráčů v eurozóně nechtějí dopustit bankrot některé ze zemí měnové unie. Dá se očekávat, že vývoj půjde směrem k další socializaci finanční zodpovědnosti a vytváření společných fondů. Nejdříve uvidíme snahy o vynucení fiskální udržitelnosti přísnějším dozorem a sankcemi. To ale fungovat nebude a přijde dramatický nárůst transferů mezi členskými zeměmi. Bankrotům bude bránit tok peněz směrem od zemí se zdravými financemi k zadluženým státům.

Implementace takového systému by ale nebyla jednoduchá a je těžké si představit, že by Evropa přežila rozpory, které by takový systém vytvořil. Jednotlivé země by například měly motivaci k tomu, aby snižovaly daně a staly se příjemci peněz z takového systému. Muselo by tedy dojít i k harmonizaci daňových systémů a došlo by k dalšímu velkému kroku směrem k evropské integraci. Zda je to skutečně životaschopný scénář, je věc jiná.

Uvedené je výtahem z „The future of the Eurozone“, autory jsou Kai A. Konrad a Holger Zschäpitz.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2024
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data