Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putin: Američané jsou ekonomickým „příživníkem“, dominance dolaru hrozbou pro trhy

Putin: Američané jsou ekonomickým „příživníkem“, dominance dolaru hrozbou pro trhy

2.8.2011 13:01, aktualizováno: 2.8. 15:11

Aktualizováno

„S pomocí monopolního postavení dolaru žijí jako parazité na světové ekonomice,“ překvapivě včera vyostřil rétoriku vůči Spojeným státům ruský premiér Vladimir Putin, které obvinil z žití na dluh a na úkor zbytku světa. Bývalý ruský prezident dále varoval před dopady případné systémové chyby v největší ekonomice světa.

„Žijí si nad své možnosti a přesouvají přitom část váhy svých problémů na světovou ekonomiku,“ uvedl včera na adresu USA Vladimir Putin při návštěvě letního tábora příznivců své vlády.

Nadšením Putin neoplýval ani při hodnocení dohody amerických politických špiček na navýšení limitu zadlužení země: „Díky bohu, že našli dostatek zdravého rozumu a zodpovědnosti pro vyrovnané rozhodnutí.“

Dohoda, která přišla velmi blízko dnešní deadline pro nutnost navýšení ze současných 14,29 bilionu dolarů, trhy ukonejšila jen na chvíli. Dnes už je opět cítit obavy, že by 2,4bilionové škrty nemusely být pro ratingové agentury dostatečné pro potvrzení známky „AAA“. Analytici Société Générale se však dnes nechali slyšet, že ke změně ratingu nedojde, i když „negativní“ výhled zřejmě také zůstane.

"Pokud tam (ve Spojených státech) jde o selhání systému, ovlivní to každého,“ upozornil předseda vlády Ruska, které je významným držitelem amerických dluhopisů, a obává se proto i přímo o své investice. Putin proto vyzval americkou vládu, aby neodkládala systémová rozhodnutí, které americká ekonomika potřebuje.

Ruský premiér zároveň vyzval, aby se velcí věřitelé Spojených států, jako je kromě Ruska i Čína, zamysleli nad nutností mít mimo dolar také jiné rezervní měny. Putinova včerejší slova zřejmě navazují na rok staré snahy přimět Čínu, aby ze svého jüanu učinila volně směnitelnou rezervní měnu ve snaze oddálit těžiště světových devizových rezerv od dolaru blíže k rychle rostoucím ekonomikám.

Šéf devizové strategie HSBC David Bloom ale soudí, že ani v případě snížení ratingu USA nečekají dolar žádné "zkázné výprodeje", světoví investoři totiž mají omezené možnosti pro volbu alternativní rezervní měny. „Downgrade pro USA by znamenal mezní prodeje, ale rozhodně nedojde k propadu, který by všechny přiměl k nenávisti k dolaru a lásce k euru,“ uvedl dnes Bloom a dodal, že lidé dolaru stále důvěřují mimo jiné proto, že americký trh je natolik „masivní“, že se z něho špatně odchází.

Za Putinovy vlády v letech 2000 až 2008 diplomatické vztahy mezi USA a Ruskem ochladly, jeho chráněnec a nástupce na postu prezidenta Dmitrij Medvěděv následně vyslyšel volání Baracka Obamy po obnovení bilaterálních vztahů. Někteří komentátoři však včerejší projev berou jako první snahu Vladimira Putina o získání bodů před parlamentními a prezidentskými volbami, které Rusko čekají v příštím roce. Sám Putin včera neřekl, zda se hodlá vrátit do Kremlu, nebo bude pouze usilovat udržení pozice předsedy vlády.

(Zdroj: Wall Street Journal, Forbes, Reuters, HSBC)


Váš názor
 •  
  8.8.2011 19:12

  Tak to bych od investorů nečekal, takové příspěvky a žvásty. Podle Vás za všechno může komunismus a komunista, no tak to je skvělá zpráva, hned jsem klidnější. Vážení! Kdo se velkou měrou podílel na pádu komunismu Ronald Regan a kdo se velkou měrou podílel na dnešních problémech kapitalismu, tentýž člověk. Přeberte si to jak chcete.
  Richard
 •  
  2.8.2011 19:40

  Ještě mlátit botou do pultíku a křičet - my vás pohřbíme. What a funny sorry ass fuck.
  Dan
  •  
   3.8.2011 11:07

   Myslim že tentokrát Putin má pravdu, ti mizerní bankéři odtamtud nám už dovedli všem pěkně zkomplikovat život...ideologiocký blábol neni potřeba.
   ricochet
   • Ricochet
    3.8.2011 11:10

    Jasně,že má pravdu.Že je komunistický parchant nemá nic společného s politikou slabého dolaru a vývozu inflace a pod...
    Velkamedvědice
 •  
  2.8.2011 19:16

  Ten ruskej hajzlík ztratil nervy?
  Dan
 • ))))
  2.8.2011 15:30

  Hajz.li jsou to!!!
  ZUZKA
 • škola KGB
  2.8.2011 14:01

  se nezapře
  Bo
  • Re: škola KGB
   2.8.2011 14:04

   Je to KGBácký bastard,nad vší pochybnost.Bohužel,teď má ale ...
   Velkamedvědice
   • ...
    2.8.2011 14:59

    nic jen PRAVDU. Jisté je, že nás všechny má Amerika v hrsti, kdož držíme jejich cenné papíry. Jen zdravý ví, že šetřit se musí a utrácet lze až když mám našetřeno a nikoli dlouhodobě opačně.
    KONTO
    • Re: ...
     2.8.2011 15:27

     Komouš už zůstane vždycky komoušem. Největším však parazitem lidstva je on sám a ta jeho KGB banda.
     Henry
     • taky to vidím nějak tak
      2.8.2011 15:30

      a s tou pravdou...nevím nevím kdo má pravdu, soudruh putin to ale nebude
      Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data