Dohoda ECB s dalšími centrálními bankami je jen dočasnou oporou. Pokud se politici nerozhoupají, může přijít konec eura i EU a v delším horizontu hrozí i válečné riziko, varoval včera polský ministr financí Jacek Rostowski. Uklidňující slova evropských politiků už na napětí na finančních trzích zkrátka vůbec nefungují...
ECB včera oznámila, že ve spolupráci s centrálními bankami USA, Británie, Švýcarska a Japonska obnoví neomezenou nabídku dolarů prostřednictvím tříměsíčních úvěrů. Ve čtvrtém čtvrtletí uskuteční tři úvěrové tendry, ve kterých nabídne komerčním bankám tolik dolarů, kolik budou potřebovat. Trhy v Evropě i Spojených státech - vyhladovělé po jakémkoliv razantnějším kroku politiků či centrálních bankéřů - na oznámení této koordinované snahy zareagovaly rally v čele s evropskými bankami, jejichž DJ Stoxx Banking vylétl o 4 procenta.
Analytici však dnes nadšení mírní. „Vidíme jasné známky napětí (na mezibankovním peněžním trhu), takže koordinované opatření je rozhodně krokem správným směrem, ale nejde o dlouhodobé řešení,“ upozornil dnes v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Marco Valli, hlavní ekonom pro eurozónu . Trvalé řešení nyní podle něho mohou nabídnout jen politici, kteří si musí nyní vyhrnout rukávy a společnými silami dluhovou krizi ukončit.
Stejné hlasy se ozývají od mimoevropských politiků v čele se Spojenými státy, které dokonce vyslaly do aktuálně probíhajících poltických jednání finančních ministrů eurozóny Timothyho Geithnera. Ředitelka MMF včera také apelovala, aby se vyspělé země eurozóny nebály podniknout odvážné a společné akce. "Bez společné, odvážné akce je zde reálné riziko, že velké ekonomiky, místo aby šly vpřed, se opět propadnou," dodala Christine Lagardeová svým slovům na váze.
Nejvážnější varování však včera vyslal polský ministr financí Jacek Rostowski, jehož země tento půlrok Evropské unii předsedá. „ECB nám nabídla příležitost, dala demokracii čas na práci,“ shrnul polský ministr a dodal, že opravdu nyní není času nazmar.
"Pokud se eurozóna rozpadne, nebude schopna přežít ani EU," upozornil Rostowski a připomněl, že právě Unie bylo podle něho jedním z hlavních pilířů zajištujících v Evropě mír a bezpečí posledních 60 let. „Nebezpečí pro dlouhodobý výhled, dalších 10 až 20 let, v absenci tohoto klíčového prvku našeho bezpečnostního systému a jednoho z klíčových prvků systému politického, který zajištuje řešení problémů mírovou a demokratickou cestou, jsou zde rizika různých autoritářských politických hnutí, a s nimi i války,“ řekl člen polské vlády před začátkem dvoudenního jednání ministrů financí v jihopolské Vratislavi.
John Higgins, ekonom Capital Economics, soudí, že včerejší akcie ECB sice zmírnila problém vysychající likvidity bank, ale neřeší zásadnější problém jejich solventnosti, který je vidět na nárůstu ceny za pojištění jejich závazků (CDS). „Politici odpověděli na finanční krizi rekapitalizací bank a převedly tak riziko na veřejný sektor, a to se jim nyní vrací,“ popisuje problém vládního dluhu drženého v rozvahách evropských bank s tím, že očekává další eskalaci problémů v eurozóně v krátkém až střednědobém časovém horizontu, který se může rozvinout až do bankrotu a možného ochodu z Evropské měnové unie „alespoň jedné z členských zemí“.
(Zdroj: AP, Bloomberg, CNBC, UniCredit)