Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Boj s korupcí? U nás asi děláme věci rádi po svém

Boj s korupcí? U nás asi děláme věci rádi po svém

2.9.2011 18:18
Autor: Martin Šolc, KŠB

Divný je především tím, že se tváří jako boj s vnějším nepřítelem, přestože jde často o nepřítele vnitřního. Mám známé, kteří dokážou odsoudit korupci a pak se rozloučit s tím, že už musí běžet udělat něco pro pana Nováka, protože jim pomohl na úřadě něco zařídit. Nejspíš si moc neuvědomujeme, že nejde mýtit korupci velkou a současně ve svůj prospěch praktikovat korupci malou. A korumpovat lze protislužbou, stejně jako penězi.

Ještě legračnější jsou ale kocourkovští politici. Všichni se dostali k moci poté, co přesvědčili voliče, že jsou z korupce zhnuseni a jak s ní zatočí. Po zvolení a usazení v křeslech buďto na korupci zapomněli úplně, nebo si vybrali nějaký zcela okrajový problém a na ten se pak s veškerou vervou vrhli, ignorujíce problémy mnohem důležitější. Příkladem mohou být akcie na majitele – jejich zákazem se v boji s korupcí nevyřeší zhola nic. V podivných machinacích se budou pohybovat firmy s akciemi na jméno, jejichž dohledatelným vlastníkem bude bezejmenná společnost sídlící v zemi, která povoluje akcie na majitele nebo držení akcií v „trustu“ nebo další z technik, kterými lze anonymizovat vlastnictví. Zrušení akcií na majitele zní srozumitelně, volič to rád poslouchá, a tak si v něm politici libují.

Slyšeli jste nějakou debatu, která by rozebírala účelnost jednotlivých technik použitých v zahraničí? Americká protikorupční úprava (FCPA) přitom platí od roku 1977 a při loňském přijímání britského protikorupčního zákona (Bribery Act 2010) byly diskutovány zkušenosti řady zemí. U nás nejspíš děláme věci rádi po svém.

Překvapivě málo si volič spojuje boj s korupcí s trestní odpovědností právnických osob, kterou se v současné době chystá uzákonit sněmovna. Z hlediska boje proti tzv. velké korupci jde přitom o krok zásadní. Bude-li učiněn a nestane-li se obětí zákonodárné kreativity poslanců, ztratí smysl tradiční obrana provinilé společnosti, že ona nic, že to jenom pan Novák zvlčil a začal jednat na vlastní pěst. Společnost bude v takovém případě postižena, dokonce i tehdy, když se nepodaří přesně zjistit, kterého člověka k porušení zákona použila.

I když společnost nejde poslat za mříže, tresty mohou být docela tvrdé. Nazval bych to malou jiskřičkou naděje v jinak hluboké tmě. I tady v Kocourkově umírá naděje poslední.

Článek vyšel 2. 9. 2011 v Hospodářských novinách.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data