Aktualizováno Oslabování české koruny na úrovně nejnižší od loňského léta očekávají kvůli vlažnějšímu vývoji tuzemské ekonomiky a absenci stimulu ze strany měnové politiky centrální banky analytici a přidávají se tak k pohledu i . Korunu v rámci dne směřující od 24,70 k 24,90 CZK/EUR očekávají na hladině 26 korun za euro.
„Koruna je příliš silná a na slábnoucí ekonomice se bude sesouvat k 26 za euro,“ uvedli analytici . Průmyslová výroba v ČR v srpnu zvolnila na meziročních 5,9 % při očekávání 7,5% růstu, přebytek zahraničního obchodu se zúžil na 1,7 miliardy korun z červencových 13,5 mld. Kč. „Návazně na srpnová data vidíme cyklické zpomalení jako pravděpodobné. Koruna je příliš silná, doporučujeme proti ní long pozici na euru,“ uzavírají analytici .
Oslabení české koruny k metě 26 CZK/EUR očekává ve svém výhledu také tým . Opírá se přitom vedle zpomalení tuzemské ekonomiky kvůli vývoji v eurozóně také o ČNB, která kvůli eurozóně odkládá zvýšení sazeb. Koruně tak zůstává 75 bps diferenciál vůči ECB.
„Koruna má před sebou v nadcházejících týdnech hrozby. Globální prostředí se zhoršuje, podpora politikou centrální banky chybí v kontrastu k vývoji v Polsku, Rumunsku či Maďarsku,“ uvádí Guillaume Salomon, analytik SocGen. Investoři by se dle banky měly v každém případě vzdát obchodů, které by šli na či za hranici 24,20 CZK/EUR. „Otevřená česká ekonomika není schopna odolat negativnímu sentimentu evropských aktiv a zpomalení globálního růstu. Rostoucí riziko další recese v eurozóně je důvodem k poklesu koruny,“ uvedl Salomon. „Určité oslabení koruny by ČNB uvítala. To je naprosto odlišné východisko vůči zmíněným třem zemím střední a východní Evropy,“ dodal.
Vývoj tuzemské koruny k euru za poslední dva roky:

Sázka proti koruně se projevuje i doporučením na posílení polského zlotého, který dle SocGen bude dále posílen víkendovými volbami, ve kterých potvrdila vedení strana premiéra Tuska. SocGen radí sázet na posílení zlotého ke koruně na 5,9200.
Ztrácení tuzemské koruny v regionu CEE očekává také . V sadě měnových párů přímo doporučuje investovat do posilování turecké liry proti právě české koruně. „Lira bude posilovat k měnám regionu, vedle české koruny i ke zlotému a forintu,“ uvádí Tevfik Aksoy, analytik . Selhání při řešení dluhové krize podle povede k oslabení dalších měn CEE.
Analytici DZ Bank na region CEE pohlédli skrze společnou evropskou měnu euro a dluhopisy. Banka v analytické zprávě konstatovala, že Česká republika, Polsko, Maďarsko nebo Rumunsko zřejmě jakékoli plány na příjetí eura odloží, neboť takový posun by jednoznačně zvyšoval rizikové prémie pro ekonomiky jako celek a zvláště pro vládní dluhopisy. "Investorům v rámci CEE regionu pak doporučujeme v euru denominované dluhopisy České republiky a Polska proti dluhu Slovenska a Slovinska kvůli rozdílnému riziku dopadu dluhové krize," uvedla banka ve zprávě.
Svůj investiční výhled na kurz koruny revidovala v úvodu října, byť mnohem vlažněji, také investiční banka , počítající s dalším pozvolným posilováním. Za tři měsíce vidí korunu na 24,35 CZK/EUR, za půl roku na 24,30 CZK/EUR a za rok na 23,90 CZK/EUR.
(Zdroj: , , , Bloomberg, , ČNB)