Aktualizováno Předseda řecké vlády dnes podle všeho vycouval z plánu na referendum o záchranném balíčku od eurozóny. Ústup od referenda následuje poté, co vláda oznámila, že zahájí s konzervativní opozicí rozhovory o kabinetu "národní spásy", který navrhl vůdce konzervativní strany Nová demokracie Antonis Samaras. Trhy na zmírnění hrozby odchodu Řecka z eurozóny zareagovaly růstem. Pražská burza zakončila den, který zahájila v červených číslech, se skoro 2% zisky. Wall Street přidává přes procento a euro umazalo část ztrát na aktuálních 1,374 USD/EUR.
"Nemusíme pořádat referendum, pokud budeme mít dohodu mezi dvěma velkými stranami," prohlásil premiér Jorgos Papandreu. Premiér ujistil, že členství země v eurozóně není ohroženo. Referendum se navíc podle Papandrea nikdy nemělo týkat otázky opuštění, či ponechání eura.
Řecký ministr financí Evangelos Venizelos následně pro CNBC potvrdil, že Řecko neuskuteční referendum ohledně nové dohody o pomoci Řecku. Země podle něho potřebuje šestou tranši pomoci do 15. prosince. Jednání s tojkou EU MMF a ECB o jejím uvolnění proto podle něj musejí být neprodleně zahájena. Venizelos dále uvedl, že dohodu o nové finační pomoci Řecku bude muset schválit 180 zákonodárců ve 300členném parlamentu.
"Budu rád, i když nepůjdeme k referendu, které nikdy nebylo samoúčelné. Jsem rád, že všechny tyto debaty alespoň přivedly hodně lidí k rozumu," cituje Reuters z projevu premiéra. Papandreu pověří úkolem jednání s opozicí dva vysoce postavené členy strany. Vláda se na rozhovorech s opozicí usnesla dnes odpoledne na mimořádném zasedání, které svolal premiér Papandreu. Ten dnes také naznačil, že šance na dohodu jsou vysoké. "Je ohromné, že Nová demokracie záchranný balíček podpořila," pravil po jednání kabinetu.
"Žádám vytvoření prozatímní přechodné vlády, jejímž jediným úkolem by bylo zorganizování okamžitých voleb. Finanční dohodu s EU by měl ratifikovat ještě nynější parlament," řekl dnes Samaras, jehož strana je v případě voleb vysokým favoritem na vítězství.
"Volby v této chvíli by mohly zvýšit riziko státního bankrotu," kontroval současný premiér Řecka. Opozice s premiérem v nové vládě nepočítá. Navrhuje, aby ji vedl nestranický odborník. Poslanci vládní strany PASOK údajně trvají na Papandreově demisi a prosazují do čela budoucí koaliční vlády bývalého viceprezidenta Evropské centrální banky Lukase Papadimose.
Vláda ztratila většinovou podporu v parlamentu, protože pro vytvoření vlády národní spásy je podle serveru To Vima většina poslanců vládní strany PASOK. Údajně už tři socialistické poslankyně daly najevo, že vládu při zítřejším hlasování o důvěře nepodpoří. Kabinet se tak nyní opírá o 149 zákonodárců v 300členném parlamentu.
Středeční kompletní výměna nejvyšších špiček řecké armády nemusí podle Reuters znepokojovat okolní svět obavami, že armáda provede puč a nastolí juntu, jako to učinila před čtyřmi desítkami let. Už dávno není takovou politickou silou, a proto jsou prý podobné spekulace jako přinesla francouzská média nepodložené.
(Zdroj: AP, Bloomberg, ČTK, Daily Mail, MediaFax, Reuters)