Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakouský regulátor: Od bank s expozicí v CEE žádáme plné vyhovění Basel III již v roce 2013, další až 3 % od roku 2016. Erste -5 %

Rakouský regulátor: Od bank s expozicí v CEE žádáme plné vyhovění Basel III již v roce 2013, další až 3 % od roku 2016. Erste -5 %

21.11.2011 12:16, aktualizováno: 21.11. 14:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Rakouský regulátor FMA společně s rakouskou centrální bankou do konce roku 2011 představí sadu požadavků, které mají rakouským bankám, operujícím v regionu střední a východní Evropy, zajistit udržitelnost a stabilitu jejich podnikatelského modelu. Už nyní je jasné, že opatření zahrnou na kapitálové straně požadavek na plné vyhovění novým pravidlům Basel III již od roku 2013 bez přechodného období a oprávnění regulátora vyžadovat dodatečný kapitálový polštář až 3 % dle potenciálního rizika, plynoucího z obchodního modelu banky. Na straně úvěrů pak má dojít na navázání jejich povoleného tempa na schopnost lokálního financování.

Zpráva přišla do dnes již tak na finančních titulek napjaté atmosféry. Akcie Erste v Praze aktuálně ztrácejí přes 5 procent a obchodují na 315 Kč/akcie. KB ztrácí 1,65 procenta a ocitá se pod 3 tisíci korunami za akcii, VIG ztrátu navýšil na rovná 3 procenta a 673 Kč/akcie.

„Pravidla obezřetnosti“ budou FMA a ÖNB kompletně představena do konce roku 2011. FMA bude kvůli posílení kapitálové báze požadovat plné zavedení pravidel Basel III již od prvního ledna roku 2013. Standardně je přitom počítáno s přechodným obdobím do roku 2019. Významnou zprávou zejména pro Erste je rozhodnutí, že do kapitálového polštáře bude nadále počítán participační kapitál. Uznatelnou součástí kapitálu zůstanou jak státní injekce, tak zdroje od privátních investorů, které banky získaly v letech 2009 a 2010. Jako druhé kapitálové opatření bude regulátor od prvního ledna roku 2016 vyžadovat držení dodatečného kapitálového polštáře až do výše 3 procent v závislosti na vyhodnocení míry rizika, kterou obsahuje obchodní model té které rakouské banky činné v regionu CEE.

FMA chce více ohlídat také strukturu refinancování jednotlivých součástí rakouských bankovních skupin v zahraničí. Povolené tempo lokálního růstu úvěrů tak bude chtít navázat na tempo růstu lokálního financování v podobě depozit, lokálních emisí, ale i nadnárodního financování od institucí typu EBRD či Evropské investiční banky. Tempo růstu úvěrů vůči tempu růstu lokálního financování přitom nebude moci převýšit 110 procent.

„Rakouské banky, které jsou aktivní na dalších trzích regionu CEE, stojí výrazně na modelu tradičního retailového bankovnictví jak v CEE, tak doma v Rakousku. Novými opatřeními chceme tento model udržet a do budoucna jej zajistit,“ uvedl Kurt Pribil za vedení FMA. „Opatření pomohou nastolit udržitelný model růstu ekonomik regionu CEE a bank v regionu aktivních. Pomohou posílení stability lokálních finančních trhů i Rakousku skrze vyšší míru zajištění expozice vůči celému regionu,“ dodal člen vedení Evropské centrální banky a guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny.

Podle FMA i ÖNB chystané sadě opatření pro dlouhodobou udržitelnou podnikatelských modelů bank předcházela mnohaměsíční jednání s jejich vedením.

 


Opatření FMA a centrální banky jsou velmi pravděpodobně odpovědí na rizika plynoucí ze zahraničních aktivit bank pro stabilitu rakouského finančního sektoru i ratingu země. Podnikání bank v sousedním Maďarsku tvrdě zatížilo po bankovní dani (zavedené také v Rakousku) opatření vlády, umožňující předčasné splacení cizoměnových hypoték a půjček za administrativních měnových kurzů. To znamená ztráty pro hospodaření bank. Podle dat Banky pro mezinárodní platby BIS rakouské banky půjčily v zemích bývalého komunistického bloku 266 miliard amerických dolarů. Číslo nezahrnuje Bank Austria, která je ovládána italskou Unicredit. Obavy, že Rakousko v případě stupňování potíží bude muset znovu podpořit banky kapitálovou injekcí, tlačí na zatím prestižní ratingu země.

(Zdroj: FMA, ÖNB, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data