Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úroky ze státního dluhu vzrostly v pololetí na téměř 30 miliard

Úroky ze státního dluhu vzrostly v pololetí na téměř 30 miliard

29.11.2011 15:33
Autor: ČTK

Stát vyplatil na úrocích ze státního dluhu v letošním prvním pololetí 29,7 miliardy korun. To je meziročně o zhruba tři miliardy korun víc. Jde o zhruba dvě pětiny toho, co má stát na úroky vyčleněno pro celý rok, příslušná kapitola státního rozpočtu počítá na úroky ze státního dluhu pro letošek s celkovou částkou 70,7 miliardy korun. Uvádí to zpráva vlády o plnění státního rozpočtu za první pololetí, kterou ve středu projedná rozpočtový výbor.

Částka, kterou tak stát letos za celý rok na úrocích ze státního dluhu vyplatí, představuje přibližně dvojnásobek rozpočtu ministerstva dopravy, nebo třeba 65 ročních rozpočtů Poslanecké sněmovny.

Pro příští rok počítá stát na obsluhu státního dluhu s částkou 79,4 miliardy korun. Podle rozpočtového výhledu však v dalších letech tyto výdaje ještě porostou. V roce 2013 se mají přiblížit 95 miliardám a o rok později mají překročit hranici 105 miliard korun.

V příštím roce plánuje stát splatit 119 miliard ze státního dluhu, peníze chce ale získat prodejem dluhopisů na finančních trzích. Evropské investiční bance stát splatí z poskytnutých úvěrů 3,1 miliardy korun.

Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data