Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vydržení aneb co přesně je dobrá víra?

Vydržení aneb co přesně je dobrá víra?

20.12.2011 7:00
Autor: Alexandr Kocián, KSB

Ustanovení občanského zákoníku, které o oprávněné držbě hovoří, je v zásadě jasné a člověk by si myslel, že nemůže způsobovat potíže. Opak je však pravdou. Soudní praxe v této věci příliš jednotná není. Soudy víceméně vychází z toho, že držitel je v dobré víře, když má k dispozici právní titul, který je podkladem pro jeho držbu. Například když nabyl nemovitost na základě neplatné smlouvy, jejíž neplatnost se projeví až dodatečně.

Nedávno jsem se ale setkal s rozsudkem jednoho okresního soudu, který byl skutečně překvapivý i na  nejednotnou tuzemskou judikaturu. Situace byla následující: nabyvatel získal pozemek od obce, byl zapsán v katastru nemovitostí jako vlastník a pozemek držel téměř 14 let. I tak ale nebyl shledán oprávněným držitelem a soud námitce vydržení nevyhověl. Jak je to možné?

Na vině je obec  

Soud vyšel z toho, že právní úkony obce musí mít určité formální náležitosti. Ty kupní smlouva o převodu pozemku neměla. Argumentace soudu proto byla následující: nabyvatel pozemku si mohl zjistit, že formální náležitosti nebyly splněny, tudíž nemohl být v dobré víře, že smlouva byla uzavřena řádně. Proto mu oprávněná držba nesvědčila a bylo na návrh obce rozhodnuto, že pozemek je stále v jejím vlastnictví.

Jaké problémy může takový verdikt soudu vyvolat po čtrnácti letech, si asi každý umí živě představit. Na pozemku mohla být postavena stavba, případně mohl být pozemek jinak zhodnocen, jeho vlastnictví se ale vrací po dlouhé době zpět. Přitom je evidentní, že neplatnost kupní smlouvy zavinila obec, nikoli druhá smluvní strana. Navíc byl podle mého názoru u nabyvatele splněn princip dobré víry. Zvlášť když se judikatura začala náležitostmi právních úkonů činěných za obec zabývat asi 5 let poté, co byla kupní smlouva ve zmíněném případě podepsána. S velkým napětím proto očekávám rozhodnutí odvolacího soudu.

Polistopadové problémy užívacího práva

Ještě výraznějším problémem je ale obecně stav, kdy se dobrá víra o právní úkon, který následně ztratí svoji platnost, neopírá. Tato situace se projevovala hlavně za předlistopadového režimu. Tehdy nabytí vlastnictví k půdě nebylo možné a zřizovalo se pouhé užívací právo k pozemku. Lidé si sice mohli kupovat domy nebo podobné nemovitosti, nemohli si ale koupit půdu pod těmito nemovitostmi a půdu, která k nim přiléhala.  

Rozsah takto zřízeného užívacího práva sice byl jednoznačně vymezen příslušným rozhodnutím, nicméně samotná kupní smlouva zněla pouze na nemovitost. Docházelo tak k tomu, že byly prodávány nemovitosti s pozemky v rozsahu, v jakém byly například oploceny nebo jinak vymezeny. Často se to dělo za asistence znalců, kteří vymezovali i rozsah užívacího práva k pozemkům.

Užívací právo k pozemkům přešlo po roce 1991 na vlastnické právo. Kvůli dřívější praxi ale nebylo vždy v souladu se zápisy v pozemkových knihách nebo v evidenci nemovitostí. Jednalo se i o případy poměrně velmi staré, včetně 50. a 60. let.

Jak se k těmto případům postavila judikatura? V zásadě sice konstatuje, že dobrou víru vždy posvěcuje právní titul. Zároveň ale soudy naznaly, že i v případech, kdy právní titul není dán, je třeba přihlédnout ke všem okolnostem tak, aby otázka eventuálního vydržení byla posouzena spravedlivě. Nemalou roli v rozhodování soudů hraje i chování vlastníka. Pokud se svého vlastnického práva k pozemku dlouhou dobu nedovolává, svým chováním utvrzuje držitele o jeho dobré víře.

Nejvyšší soud dokonce přišel s rozhodnutím, že o omluvitelný omyl, a tím pádem i oprávněnou držbu může jít i tehdy, dosahuje-li výměra drženého pozemku až 50 (!) procent výměry koupeného pozemku. A to například v situacích, „půjde-li o pozemek nepravidelného tvaru v nepřehledném terénu nebo držitel byl do omylu veden znalcem.“

Naděje v novém občanském zákoníku

Otázka dobré víry při vydržení je zásadní a její řešení není vždy jednoduché. V druhém z případů, které jsem popsal, kdy se držba věci neopírá o žádný právní titul, a některé soudy proto vylučují existenci dobré víry, se ale zřejmě blýská na lepší časy. A to díky novému občanskému zákoníku.

Ten i v případě, že nebude možné dospět k závěru o držbě oprávněné (tedy držbě, která se opírá o určitý právní titul, a to například kupní smlouvu, která se později ukázala jako neplatná), umožní dospět k závěru o takzvané držbě poctivé. I tak však bude nutné zkoumat dobrou víru osoby, která věc - ačkoli není jejím vlastníkem - užívá.

Oproti současné právní úpravě přinese nový občanský zákoník úpravu podrobnější, zejména pokud jde o výslovné stanovení předpokladů, za nichž lze vlastnické právo k věci vydržet. Rozhodnutí o tom, zda v určitém případě k vydržení došlo, bude však i nadále záviset na tom, jak otázku dobré víry subjektivně posoudí soud.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)