Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Klesá pravděpodobnost recese v USA, Čína se snaží o 8 % růst, řecká nákaza otevřena

Roubini: Klesá pravděpodobnost recese v USA, Čína se snaží o 8 % růst, řecká nákaza otevřena

23.1.2012 18:24, aktualizováno: 24.1. 9:24
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Nouriel Roubini čeká, že růst čínské ekonomiky letos výrazně zpomalí, patrné to bude už v prvním čtvrtletí. Současná data ukazují na ochlazování trhu s nemovitostmi, zpomaluje i růst exportů. Na ochlazování ekonomiky bude vláda reagovat snižováním povinných rezerv a sazeb, a to zejména v první polovině roku. Vláda se totiž bude kvůli změnám ve vedení země snažit o udržení „alespoň 8% růstu“.

Roubini si nemyslí, že Čína v současné situaci umožní výrazný posun kurzu své měny, tenze mezi ní a Spojenými státy tak porostou. USA totiž dávají vinu za svůj obchodní deficit podhodnocenému kurzu renminbi, Čína naopak kritizuje příliš vysoké výdaje Spojených států a politická situace v obou zemích pak podporuje další eskalaci sporů. Ian Bremer, prezident Eurasia Group, který spolu s Roubinim poskytoval rozhovor agentuře Bloomberg, k tomu dodal: „Americké firmy, které v Číně vyrábějí, jsou se současným stavem plně spokojeny. Ale američtí pracující mají s čínskou měnou problém. Ti ovšem u republikánů moc velký vliv nemají.“

V Evropě není v recesi jen její periferie, ale celá eurozóna; data z USA jsou smíšená a poslední dobou dokonce pozitivní. Roubini se však stále domnívá, že domácí poptávka bude slabá kvůli pokračujícímu oddlužování. Podpora silnějšího růstu ekonomiky USA se nedá čekat ani ze strany exportů, protože „dolar nepadá a zbytek světa je slabý“. Pravděpodobnost recese v USA je v současnosti podle ekonoma menší než jeho dřívější odhad hovořící o 60 %. „Hodně ale záleží na eurozóně. Pokud bude situace chaotická, nákaza se rozšíří,“ dodal Roubini.


Trhy podle Roubiniho plně neodrážejí možnost vojenského konfliktu USA nebo Izraele s Iránem. Na celém Blízkém východě přetrvávají tenze a „existuje tak mnoho důvodů pro možnost nabídkového šoku na trhu s ropou“. Bremer k situaci na Blízkém východě poznamenal, že hlavním výsledkem sankcí uvalených na Irán bude to, že Čína bude z této země dovážet levnější ropu. Celkově se Irán nachází pod velkým tlakem a potenciál pro provokace a konflikty je mnohem vyšší než dříve, i když velký konflikt Bremer nečeká.

Pokud Řecko nepostihne „skutečný default“, nemělo by po snížení hodnoty jeho dluhu dojít k velkému šíření nákazy na další země eurozóny. Investoři se budou dívat zejména na fundament Portugalska, Španělska a Irska s Itálií. Restrukturalizace dluhu přitom pravděpodobně nepřijde jen u Řecka. „Pokud se přidají malé země jako Irsko či Portugalsko, dá se to uřídit. U Itálie a Španělska jde ale o 3 bilióny veřejného dluhu. Pokud tedy i ony budou muset restrukturalizovat, nastane mnohem složitější situace,“ uvedl na konec rozhovoru Roubini.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    23.1.2012 18:45

    Roubini to tentokrát vystihl docela presně.
    Jasnovid
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data