Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád eura a EU jako šance na lepší Evropu

Pád eura a EU jako šance na lepší Evropu

6.2.2012 16:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Politici oddaní budování společné Evropy často tvrdí, že pokud padne euro, padne EU a pak padne celá Evropa. Příkladem je Angela Merkelová, která uvedené neustále opakuje. Lidé nevidí k současnému kurzu žádnou alternativu a dokonce tak tvrdí, že pokud se rozpadne EU, vypukne naprostý chaos a vrátíme se do doby před druhou světovou válkou. Jednotlivé země budou navzájem ekonomicky izolovány a pak spolu začnou bojovat. Za reálnou možnost je považována válka v samém jádru Evropy, zejména mezi Francií a Německem.

Tento názor ale ignoruje fakt, že proces sjednocování začal právě díky tomu, že Německo s Francií se přestaly považovat za nepřátele. Je chybou domnívat se, že to, co do Evropy přineslo mír, byly formální mezinárodní dohody. Tvrzení o rozpadu EU a následném chaosu může být vnímáno jako forma získání podpory pro další pomoc vysoce zadluženým zemím, jako jsou Řecko, Portugalsko, Španělsko nebo Itálie. Mé rozhovory s lidmi z různých částí Evropy ale ukazují, že lidé možnosti rozpadu Evropy a následných válek skutečně věří.

Evropa má k jednotě daleko. Některé významné země jsou členy EU, mají ale svou vlastní měnu (Velká Británie, Švédsko či Dánsko). Švýcarsko není členem EU, uzavřelo však se zeměmi EU některé evropské dohody. Jsou tu rozdíly ekonomické, kulturní a další. Mluvit o Evropě jako o jednotném celku, jak to někteří politici činí, je naprosto zavádějící. A pád eura a EU by žádný chaos a politický kolaps nepřinesl.

Pokud by k rozpadu EU došlo, jednotlivé země by mezi sebou rychle uzavřely nové dohody, spolupráce by tam, kde funguje, přetrvala. Některé země by vytvořily novou, menší eurozónu. Podobně by tomu bylo se Schengenskými dohodami. Země, které by nové smlouvy nepovažovaly za přínosné, by se procesu neúčastnily. Výsledkem by byla síť dohod mezi jednotlivými zeměmi, jejíž základ by netvořila vágní představa o tom, čím by se Evropa mohla stát, ale efektivita a stabilita.

Podle některých může být podobná flexibilní síť smluv a dohod příliš složitá. Její podstatou je ale rozmanitost a různorodost, ne vlivná role státu a byrokracie. Flexibilní a vzájemně se prolínající dohody můžeme požadovat za něco přínosného, co by řešilo současné problémy a podstata Evropy by jimi byla posílena. Možný pád eura a EU může být vnímán jako šance na vývoj k lepší Evropě.

Uvedené je výtahem z „What Europe might look like without the Eurozone and EU“, autorem je Bruno S. Frey.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 • Přesně tak
  8.2.2012 15:23

  Tyto články z VOX jsou velmi rozumné: nedávné shrnutí zkušeností pana profesora Shleifera ohledně přechodu z komunismu na kapitalismus jsou dalším příkladem. Co se týče rozpadu EU, je to přesně takhle: sjednocování EU po válce není příčinou, ale důsledkem uvolnění mezinárodních vztahů. A mezi evropskými státy existuje mnoho typů spolupráce a integrace, které nepochybně vyhovují všem stranám, a proto budou pokračovat nehledě na osud eura nebo EU. Z druhé strany je jasné, že pokud existují oblasti, v nichž integrace na úrovni EU některým státům nevyhovuje, tak tato integrace ani nemohla a nemůže být zdrojem přátelství mezi národy, takže bude-li tato nucená spolupráce a integrace ukončena, jistě to nepovede ke zvýšené nenávisti mezi národy.
 • EFTA
  7.2.2012 10:56

  Nejlepší by byla evropská zóna volného obchodu, pohybu výrobních faktorů a kapitálu bez dotací a s minimem byrokracie. Něco jako byla Hansa nebo nizozemská oligarchie v 17. století. Jediným problémem je, že tyto kartelové dohody za sebou neměly dostatečně silnou armádu, ani stát. Takže by se v nějaké formě mělo modernizovat NATO, abychom ušetřili za obranu. Jinak samozřejmě jsou v Evropě rozdíly, jenom nevím, jestli je většé rozdíl mezi Laponskem a Milánem nebo mezi Oregonem a New Yorkem.
 •  
  6.2.2012 19:16

  Konečně racionální pohled v záplavě účelového strašení.
  vlado69
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data