Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád eura a EU jako šance na lepší Evropu

Pád eura a EU jako šance na lepší Evropu

6.2.2012 16:28
Autor: Redakce, Patria Online

Politici oddaní budování společné Evropy často tvrdí, že pokud padne euro, padne EU a pak padne celá Evropa. Příkladem je Angela Merkelová, která uvedené neustále opakuje. Lidé nevidí k současnému kurzu žádnou alternativu a dokonce tak tvrdí, že pokud se rozpadne EU, vypukne naprostý chaos a vrátíme se do doby před druhou světovou válkou. Jednotlivé země budou navzájem ekonomicky izolovány a pak spolu začnou bojovat. Za reálnou možnost je považována válka v samém jádru Evropy, zejména mezi Francií a Německem.

Tento názor ale ignoruje fakt, že proces sjednocování začal právě díky tomu, že Německo s Francií se přestaly považovat za nepřátele. Je chybou domnívat se, že to, co do Evropy přineslo mír, byly formální mezinárodní dohody. Tvrzení o rozpadu EU a následném chaosu může být vnímáno jako forma získání podpory pro další pomoc vysoce zadluženým zemím, jako jsou Řecko, Portugalsko, Španělsko nebo Itálie. Mé rozhovory s lidmi z různých částí Evropy ale ukazují, že lidé možnosti rozpadu Evropy a následných válek skutečně věří.

Evropa má k jednotě daleko. Některé významné země jsou členy EU, mají ale svou vlastní měnu (Velká Británie, Švédsko či Dánsko). Švýcarsko není členem EU, uzavřelo však se zeměmi EU některé evropské dohody. Jsou tu rozdíly ekonomické, kulturní a další. Mluvit o Evropě jako o jednotném celku, jak to někteří politici činí, je naprosto zavádějící. A pád eura a EU by žádný chaos a politický kolaps nepřinesl.

Pokud by k rozpadu EU došlo, jednotlivé země by mezi sebou rychle uzavřely nové dohody, spolupráce by tam, kde funguje, přetrvala. Některé země by vytvořily novou, menší eurozónu. Podobně by tomu bylo se Schengenskými dohodami. Země, které by nové smlouvy nepovažovaly za přínosné, by se procesu neúčastnily. Výsledkem by byla síť dohod mezi jednotlivými zeměmi, jejíž základ by netvořila vágní představa o tom, čím by se Evropa mohla stát, ale efektivita a stabilita.

Podle některých může být podobná flexibilní síť smluv a dohod příliš složitá. Její podstatou je ale rozmanitost a různorodost, ne vlivná role státu a byrokracie. Flexibilní a vzájemně se prolínající dohody můžeme požadovat za něco přínosného, co by řešilo současné problémy a podstata Evropy by jimi byla posílena. Možný pád eura a EU může být vnímán jako šance na vývoj k lepší Evropě.

Uvedené je výtahem z „What Europe might look like without the Eurozone and EU“, autorem je Bruno S. Frey.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 • Přesně tak
  8.2.2012 15:23

  Tyto články z VOX jsou velmi rozumné: nedávné shrnutí zkušeností pana profesora Shleifera ohledně přechodu z komunismu na kapitalismus jsou dalším příkladem. Co se týče rozpadu EU, je to přesně takhle: sjednocování EU po válce není příčinou, ale důsledkem uvolnění mezinárodních vztahů. A mezi evropskými státy existuje mnoho typů spolupráce a integrace, které nepochybně vyhovují všem stranám, a proto budou pokračovat nehledě na osud eura nebo EU. Z druhé strany je jasné, že pokud existují oblasti, v nichž integrace na úrovni EU některým státům nevyhovuje, tak tato integrace ani nemohla a nemůže být zdrojem přátelství mezi národy, takže bude-li tato nucená spolupráce a integrace ukončena, jistě to nepovede ke zvýšené nenávisti mezi národy.
 • EFTA
  7.2.2012 10:56

  Nejlepší by byla evropská zóna volného obchodu, pohybu výrobních faktorů a kapitálu bez dotací a s minimem byrokracie. Něco jako byla Hansa nebo nizozemská oligarchie v 17. století. Jediným problémem je, že tyto kartelové dohody za sebou neměly dostatečně silnou armádu, ani stát. Takže by se v nějaké formě mělo modernizovat NATO, abychom ušetřili za obranu. Jinak samozřejmě jsou v Evropě rozdíly, jenom nevím, jestli je většé rozdíl mezi Laponskem a Milánem nebo mezi Oregonem a New Yorkem.
 •  
  6.2.2012 19:16

  Konečně racionální pohled v záplavě účelového strašení.
  vlado69
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data