Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yardeni: Rozevírání nůžek mezi vývojem v Evropě a USA konečně (na chvíli) nic nebrání

Yardeni: Rozevírání nůžek mezi vývojem v Evropě a USA konečně (na chvíli) nic nebrání

6.2.2012 17:48
Autor: Redakce, Patria Online

Minulý rok jsem tvrdil, že slabost americké i globální ekonomiky představuje přechodný důsledek přerušení dodavatelských řetězců, které následovalo po zemětřesení a tsunami v Japonsku. Růst tlumilo i QE2, které začalo v listopadu 2010 a skončilo v červnu 2011. Toto kvantitativní uvolňování totiž vedlo k růstu cen potravin a paliva a následně snížilo kupní sílu domácností a jejich výdaje. Tento faktor v létě pominul, ekonomiku ale zase tížily problémy s dluhem v Evropě i v USA. Nyní jsou však v americké ekonomice patrné jasnější známky oživení.

Lednový PMI ve výrobním sektoru v USA se vyšplhal na hodnotu 54,1, což je nejvíce od června 2011. A situace se zlepšuje i v globální ekonomice. Jak je to i přes vývoj v Evropě možné? Odpovědí je „globalizace“. Konec studené války odstartoval tento proces integrace národních ekonomik prostřednictvím rychle se rozvíjejícího volného obchodu. Krátce byl přerušen na konci roku 2008 a počátkem roku následujícího, kdy finanční krize v USA přerostla v globální zamrznutí úvěrových trhů a zhoršení dostupnosti financování obchodu.

Můžeme předpokládat, že pokud se krize v Evropě zhorší, stane se něco podobného znovu. Doposud tomu tak ale není a záplava likvidity poskytované hlavními centrálními bankami ulehčuje přístup podniků na kapitálové trhy. To pomáhá vyvážit negativní vliv trhů s úvěry, který je patrný zejména v Evropě.

Vývoj PMI ve výrobních sektorech v Německu, Francii, Itálii, Velké Británii a Číně ukazuje graf: 


yardeni PMI
Zdroj: Blog Eda Yardeniho


Váš názor
  • Kecy, kecy, kecy
    6.2.2012 20:54

    Globalizace je jeden z největších podvodů tohoto století a synonymum pro korporativismus a tím nadvládu světového kapitálu nad národními zájmy, s čimž bude spojen pokles životní úrovně, ať se nám to líbí nebo né. Je to další druh totality, která dolehne těžce zejména na malé otevřené ekonomiky, jako ta naše, za podpory loutkových vlád - jako například současné české ochlokracie říznuté kleptokracii. Vítejte v nových Nečasech...
    Stanley
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y