Oživování americké ekonomiky, mimo trh s bydlením, je zdravé a neohrozí ho ani růst cen ropy, řekl v rozsáhlém rozhovoru na CNBC investiční guru a miliardář Warren Buffett, přičemž zopakoval, že sázet proti Spojeným státům bylo z dlouhodobého hlediska vždy „strašnou chybou“.
Buffetova investiční společnost Berkshire Hathaway podle něj letos navýší počet zaměstnanců všude mimo realitní divizi. Co se týče všeobecné zaměstnanosti v americké ekonomice, nedivil by se, kdyby se její míra vrátila na 9 procent. Za atraktivní označil investici do rodinných domů v USA, která je podle něj v dlouhodobém měřítku a za předpokladu nákupu při nízkých sazbách „ještě výhodnější“ než investice do akcií. Investorům doporučuje, aby si vzali hypotéku na 30 let a své dluhy refinancovali, pokud se ještě úroky sníží.
Buffett v tradičním výročním dopisu akcionářům, který rozesílá vždy spolu s výsledky hospodaření, uvedl, že společnost vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku čistý zisk 3,05 miliardy dolarů, což je meziročně o 30 procent méně a jde zároveň o horší výsledek, než čekali analytici. Za zhoršením hospodaření je ztráta v divizi zajištění, která dosáhla 580 milionu dolarů před zdaněním. Zhruba o miliardu dolarů se snížily příjmy z investic a derivátů a Buffett také přiznal, že se tentokrát mýlil v odhadu vývoje realitního trhu.
Zisk na akcii klesl na 1846 dolarů z předchozích 2656 dolarů za stejné období před rokem. Analytici v anketě agentury FactSet v průměru čekali zisk 1875 dolarů na akcii. Tržby se ale o téměř pět procent zvýšily na 37,96 miliardy dolarů. Objem peněz a peněžních ekvivalentů na konci roku dosáhl 37,3 miliardy dolarů, což je asi o miliardu dolarů méně než před rokem. Účetní hodnota na akcii činila 99.860 dolarů, zatímco cena jedné akcie na burze se v té době pohybovala kolem 115.000 dolarů. To je v dlouhodobém horizontu jeden z nejnižších poměrů.
Buffett na sobotní valné hromadě v Omaze akcionářům řekl, že firma bude pokračovat v akvizicích a že on sám v současnosti preferuje akcie před dluhopisy a zlatem. Úplně ale nezatracuje ani investice v Evropě, která se potýká s dopady dluhové krize v eurozóně. Naopak evropským firmám věří a Berkshire Hathaway má podle něj v portfoliu hned osm akciových emisí evropských firem. Buffett uvedl, že před koncem loňského roku od každé emise nakoupil další akcie, ve všech případech to bylo kolem 175 milionů eur na emisi, konkrétně ale favorizované tituly neprozradil. V tomto čtvrtletí pak nakoupil další trochu akcií , nyní ale považuje za nepravděpodobné, že by jeho Berkshire v technologickém sektoru nakupovala dále. Technologiím se Buffett většinou vyhýbá, prý proto, že takovým firmám nerozumí. Pokud by prý ale našel takovou, jejímuž podnikatelskému modelu by rozuměl, líbil by se mu management a cena akcie by byla dost nízko, nákupu by se nebránil.
Buffet ocenil strategii šéfa Bank of America Merrill Lynch Briana Moynihana, kritika naopak podle něj patří vedení společnosti Johnson & Johnson. Pokud jde o bankovní sektor, nejvíce preferuje , do níž nadále investuje. Ve svém vlastním portfoliu pak drží akcie Chase, prozradil.
Buffett (81) mimo jiné oznámil, že Berkshire již zná člověka, který ho na vedoucí pozici nahradí, jméno však zatím neprozradil a naznačil, že má „v záloze“ další dva dobré kandidáty. "Správní rada sdílí z mého nástupce stejné nadšení. Je to člověk, jehož dobře znají a jehož manažerské a lidské kvality obdivují," řekl Buffett. Tím rozptýlil dohady, že firma pořád někoho hledá, anebo že má seznam lidí vhodných na tuto pozici. Odmítl zároveň, že by se jednalo o bývalého výkonného ředitele Davida Sokola. Ten je v současnosti vyšetřován americkou komisí pro cenné papíry (SEC) z podezření insider tradingu akcií Lubrizol. Zakladatel Berkshire však na závěr znovu ujistil akcionáře, že zatím se své funkce ve společnosti vzdát nehodlá.
Buffett se v rozhovoru v rámci široké škály témat zmínil také o daňovém zatížení amerických firem. Korporátní daň z příjmu v USA podle něj nedosahuje 35 procent, jak se často tvrdí, ale méně. Daň, kterou americké firmy platí, podle Buffetta nijak nesnižuje jejich konkurenceschopnost ve srovnání se zahraničními podniky.
Berkshire Hathaway má na burze akcie dvou tříd. Dlouho se daly koupit jen akcie třídy A, u nichž Buffett odmítal štěpení, takže cena se postupně vyšplhala do závratných výšek, kde jsou cenné papíry dostupné jen bohatým zájemcům. Akcie třídy B, jejichž cena se pohybuje kolem 80 dolarů, jsou na trhu mnohem kratší dobu.
Buffett je považován za jednoho z nejvýznamnějších investorů poslední doby. Od založení své firmy byl schopen majetek akcionářů zhodnocovat rychleji, než se zvyšovala hodnota celého trhu. Za to si vysloužil několik přezdívek, z nichž nejčastější je zřejmě "věštec z Omahy". Buffett se také každoročně objevuje na prvních místech mezi nejbohatšími lidmi světa. Jeho majetek časopis Forbes odhaduje na 50 miliard dolarů.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, čtk)