Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průlomový verdikt NSS: Nerealizované kurzové rozdíly nepodléhají zdanění

Průlomový verdikt NSS: Nerealizované kurzové rozdíly nepodléhají zdanění

14.5.2012 14:12
Autor: ČTK

Takzvané nerealizované kurzové rozdíly nepodléhají zdanění. Jsou totiž pouze "virtuálním" příjmem, který v účetnictví firem vypovídá o současné korunové hodnotě úvěrů čerpaných v cizí měně. Průlomový verdikt, na který se zájmem čekali daňoví poradci i daňová správa, zveřejnil Nejvyšší správní soud (NSS). Podle soudců může stát zdanit kurzové rozdíly až v případě, kdy jsou doprovázeny nějakým reálným finančním tokem, tedy například až při splacení úvěru s úsporou díky lepšímu kurzu. Na verdikt upozornila ČTK mluvčí NSS Sylva Dostálová. 

Podle soudců NSS justice dosud nezohledňovala odlišnosti daňového a účetního systému. "Samotná skutečnost, že v důsledku účetních postupů se určitý 'příjem' zaúčtuje, tedy vejde do hospodářského výsledku, neznamená, že se jedná vždy také o příjem podléhající zdanění," stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Lenkou Matyášovou. 

Nejvyšší správní soud se konkrétně zabýval kasační stížností společnosti MP Develompent, která se s pražským finančním ředitelstvím soudí kvůli dani za roky 2004, 2005 a 2006. Firma při financování hotelu v Praze čerpala úvěr v eurech od zahraničních bank. Následné kurzové rozdíly vykázala v účetnictví. Daňová správa je pak začlenila do základu daně. Firma s tím nesouhlasila. Nejvyšší správní soud nyní vrátil spor zpět k Městskému soudu v Praze. 

Hlavní sporná otázka spočívala v tom, zda z platné právní úpravy obsažené v zákoně o účetnictví a v zákoně o daních z příjmů lze dovodit povinnost daňového subjektu účtovat nerealizované kurzové rozdíly takzvanou výsledkovou metodou. Jejím efektem je to, že případné zisky či ztráty z kurzových rozdílů ovlivní základ daně. Finanční úřad i Městský soud v Praze původně dospěly k závěru, že zdanění kurzových rozdílů má oporu v platné právní úpravě. Nejvyšší správní soud zaujal jiné stanovisko. 

Podle NSS je zcela legitimní zahrnout do účetnictví ke konci roku i "fiktivní" příjem nebo ztrátu v podobě rozdílu vzniklého z přecenění závazku v cizí měně na koruny. "To však ještě samo o sobě nic nevypovídá o povaze takového 'příjmu' a jeho daňovém režimu, respektive o tom, co má a může být podrobeno dani," zdůraznili soudci. 

V případě pouhého přepočtení závazku na koruny nedochází podle NSS k žádnému nakládání s majetkem a k žádnému toku finančních prostředků. Změna kurzu sama o sobě neznamená, že by firma dosáhla úspory. "Z ekonomického i právního hlediska nemá zdaňování kurzových rozdílů před okamžikem jejich vlastní realizace žádné opodstatnění, jedná se pouze o 'příjem' fiktivní," rozhodl Nejvyšší správní soud. 

Soud tak dospěl k závěru, že je třeba rozlišovat mezi kurzovými rozdíly vzniklými pouhým přepočtem a skutečnými kurzovými zisky, případně ztrátami. "Nerealizované kurzové rozdíly nepředstavují zdanitelný příjem, neboť vznikají pouze na základě přepočtu a nemají žádný relevantní základ v nakládání s majetkem, nemají žádný vliv a dopad na hospodářskou produktivitu, respektive výsledek hospodaření. Jedná se de facto pouze o virtuální zisky (nebo ztráty)," uzavřel Nejvyšší správní soud.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba