Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průlomový verdikt NSS: Nerealizované kurzové rozdíly nepodléhají zdanění

Průlomový verdikt NSS: Nerealizované kurzové rozdíly nepodléhají zdanění

14.05.2012 14:12
Autor: ČTK

Takzvané nerealizované kurzové rozdíly nepodléhají zdanění. Jsou totiž pouze "virtuálním" příjmem, který v účetnictví firem vypovídá o současné korunové hodnotě úvěrů čerpaných v cizí měně. Průlomový verdikt, na který se zájmem čekali daňoví poradci i daňová správa, zveřejnil Nejvyšší správní soud (NSS). Podle soudců může stát zdanit kurzové rozdíly až v případě, kdy jsou doprovázeny nějakým reálným finančním tokem, tedy například až při splacení úvěru s úsporou díky lepšímu kurzu. Na verdikt upozornila ČTK mluvčí NSS Sylva Dostálová. 

Podle soudců NSS justice dosud nezohledňovala odlišnosti daňového a účetního systému. "Samotná skutečnost, že v důsledku účetních postupů se určitý 'příjem' zaúčtuje, tedy vejde do hospodářského výsledku, neznamená, že se jedná vždy také o příjem podléhající zdanění," stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Lenkou Matyášovou. 

Nejvyšší správní soud se konkrétně zabýval kasační stížností společnosti MP Develompent, která se s pražským finančním ředitelstvím soudí kvůli dani za roky 2004, 2005 a 2006. Firma při financování hotelu v Praze čerpala úvěr v eurech od zahraničních bank. Následné kurzové rozdíly vykázala v účetnictví. Daňová správa je pak začlenila do základu daně. Firma s tím nesouhlasila. Nejvyšší správní soud nyní vrátil spor zpět k Městskému soudu v Praze. 

Hlavní sporná otázka spočívala v tom, zda z platné právní úpravy obsažené v zákoně o účetnictví a v zákoně o daních z příjmů lze dovodit povinnost daňového subjektu účtovat nerealizované kurzové rozdíly takzvanou výsledkovou metodou. Jejím efektem je to, že případné zisky či ztráty z kurzových rozdílů ovlivní základ daně. Finanční úřad i Městský soud v Praze původně dospěly k závěru, že zdanění kurzových rozdílů má oporu v platné právní úpravě. Nejvyšší správní soud zaujal jiné stanovisko. 

Podle NSS je zcela legitimní zahrnout do účetnictví ke konci roku i "fiktivní" příjem nebo ztrátu v podobě rozdílu vzniklého z přecenění závazku v cizí měně na koruny. "To však ještě samo o sobě nic nevypovídá o povaze takového 'příjmu' a jeho daňovém režimu, respektive o tom, co má a může být podrobeno dani," zdůraznili soudci. 

V případě pouhého přepočtení závazku na koruny nedochází podle NSS k žádnému nakládání s majetkem a k žádnému toku finančních prostředků. Změna kurzu sama o sobě neznamená, že by firma dosáhla úspory. "Z ekonomického i právního hlediska nemá zdaňování kurzových rozdílů před okamžikem jejich vlastní realizace žádné opodstatnění, jedná se pouze o 'příjem' fiktivní," rozhodl Nejvyšší správní soud. 

Soud tak dospěl k závěru, že je třeba rozlišovat mezi kurzovými rozdíly vzniklými pouhým přepočtem a skutečnými kurzovými zisky, případně ztrátami. "Nerealizované kurzové rozdíly nepředstavují zdanitelný příjem, neboť vznikají pouze na základě přepočtu a nemají žádný relevantní základ v nakládání s majetkem, nemají žádný vliv a dopad na hospodářskou produktivitu, respektive výsledek hospodaření. Jedná se de facto pouze o virtuální zisky (nebo ztráty)," uzavřel Nejvyšší správní soud.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y