Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB uvolňuje pravidla pro kolaterál u bankovních úvěrů. Citi očekává další LTRO v červenci

ECB uvolňuje pravidla pro kolaterál u bankovních úvěrů. Citi očekává další LTRO v červenci

22.6.2012 16:38, aktualizováno: 22.6. 16:51
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Evropská centrální banka se rozhodla více zpřístupnit úvěry komerčním bankám, výrazně proto uvolní pravidla pro požadavky na kolaterál, tedy zajištění proti úvěrům, které evropským věřitelským institucím poskytuje. ECB o tom rozhodla tento týden, jak dnes uvedla v oficiálním prohlášení, a potvrdila tak čtvrteční zprávu německého listu Die Welt založenou na anonymních zdrojích.

Znamená to, že ECB začne jako zástavu přijímat i dluhopisy horší kvality, což má pomoci především španělským bankám. Změny především umožní pro účely kolaterálu použít širší škálu cenných papírů krytých hypotékami, které drží v rozvaze ve velkém množství právě centrální banka Španělska. Krok by měl pomoci především španělským bankám, které si půjčují za horších podmínek, než banky z jiných zemí eurozóny. "Rozšířili jsme tedy rozsah opatření ke zvýšení dostupnosti kolaterálu. Jde o opatření, která byla přijata 8. prosince 2011 a která zůstávají v platnosti," uvedla ECB.

Rada guvernérů ECB rozhodla o snížení požadovaných ratingových známek u státních dluhopisů přijímaných jako kolaterál při čerpání úvěrů, dále upraví požadavky na způsobilost u některých zajištěných cenných papírů ( tzv. ABS; asset-backed securities). Konkrétně bude přijímat i cenné papíry kryté hypotékami (tzv. MBS) na rezidentní nemovitosti, půjčky malým a středním podnikům a úvěry na auta s ratingem BBB- u agentury Standard & Poor’s, a to s diskontem 26 procent. Přijímat bude také aktiva krytá leasingem nebo spotřebitelskými úvěry, úvěr od ECB přitom bude možné získat i proti zástavě v podobě hypoték na komerční nemovitosti, a to s ratingem alespoň BBB. Rozhodnutí padlo na pravidelném měsíčním zasedání rady ECB, které se konalo ve středu a která zpravidla nejsou vyhrazena měnové politice.

Rating bude přesto i nadále hrát klíčovou roli. Pokud bude mít nabízená zástava relativně vysoký rating v pásmu A, poskytne ECB úvěr až do výše, která bude o 16 procent nižší než hodnota kolaterálu. U papírů s nejnižším akceptovatelným ratingem ECB poskytne úvěr pouze do výše, která bude o 32 procent pod hodnotou kolaterálu. „Cílem nového systému kontroly rizik prostřednictvím vyšších diskontů u nově způsobilých cenných papírů je zajistit vyrovnání rizik napříč třídami aktiv a udržet rizikový profil Eurosystému,“ vysvětlila ECB ve zprávě.

Tento krok v podobě uvolnění pravidel pro přijímaný kolaterál by mohl být předstupněm oznámení dalších dodávek likvidity na trhy v podobě nových tříletých úvěrů bankám, tzv. LTRO (long-term refinancing operations), uvedli analytici Citi. Ti odhadují, že ke spuštění třetího kola LTRO by mohlo dojít již příští měsíc.

ECB v reakci na vysychání mezibankovního peněžního trhu a nedostatečné zásoby kapitálu bank zmírňovala pravidla pro kolaterál v posledních letech hned několikrát. Naposledy v únoru letošního roku šlo o poskytnutí pravomoci národním centrálním bankám (spolu)určit další instrumenty, jež budou moci být používány jako kolaterál v repo operacích ECB. Za předpokladu posvěcení bankovní radou ECB mohou tak národní banky v eurozóně (údajně se již přihlásilo Španělsko, Kypr, Francie, Irsko, Itálie a Portugalsko) moci akceptovat jako kolaterál do repo operací i menší půjčky či korporátní dluhopisy vydávané na čistě národní úrovni.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, čtk)


Čtěte více:

Draghi (ECB): Dál neomezená likvidita. Předložíme vizi, co s měnovou unií v Evropě… sílí nelibost trhů kvůli komunikaci
15.6.2012 11:45
"V řádu dní přeložíme veřejnosti vizi budoucnosti měnové unie v Evropě...
Bojí se ECB růstu inflačních očekávání oprávněně?
19.6.2012 15:19
ECB zastává k nekonvenční monetární politice rezervovaný postoj. Exist...
Přeopatrní Španělé získali v aukci 2,2 mld. eur. 5letý výnos nad 6 %. Banky potřebují 65 mld. eur, mají dnes ukázat testy
21.6.2012 12:20
Španělsko dnes otestovalo trhy opatrným objemem v aukci dvouletých až ...
Die Welt: ECB více zpřístupní úvěry komerčním bankám
21.6.2012 18:01
Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla výrazně uvolnit pravidla pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data